Данілов: в Україні не залишилось «злодіїв у законі», але МВС продовжує боротьбу з криміналітетом
Після введення у дію санкцій Ради національної безпеки й оборони проти «злодіїв у законі» на території України їх не залишилось.
Про це заявив секретар РНБО Олексій Данілов, посилаючись на дані Міністерства внутрішніх справ.
Так, з початку року на території України перебувало 34 «злодіїв у законі». Після рішення РНБО від 14 травня, їх залишилось 17, а наразі не лишилось зовсім, каже Данілов.
Окрім того, Нацполіція наразі відпрацьовує питання щодо злочинців з іншими кримінальними статусами (так звані «положенці», «бродяги» тощо).
«Якщо ви пам'ятаєте, у нас було 111 "кримінальних авторитетів", які перебували на території України і потрапили під наші санкції. На сьогодні є звіт: зі 111 залишились 42, щодо яких сьогодні триває процедура видворення з нашої країни, 36 ㅡ вже відправились за місцем свого бажання та 33 перебувають під слідством», ㅡ сказав Данілов.
Він додав, що МВС очікує, що найближчим часом «кримінальних авторитетів» також не залишиться в Україні.
Окрім того, Данілов зазначив, що у санкційні списки РНБО не може потрапити «випадкова людина»: «Ці списки перевіряються, верифікуються не тільки на території Україні, а ще й на територіях різних країн. Всі люди, які потрапляють до списку ㅡ потрапляють за скоєння тих чи інших злочинів».
Санкції РНБО
14 травня РНБО наклало санкції на 557 «злодіїв у законі» та 111 іноземців, які є «кримінальними авторитетами» в усьому світі. Президент України Володимир Зеленський переконував, що зробити це змогли після ухвалення відповідного закону про «злодіїв у законі», стратегії боротьби з організованою злочинністю та 9 місяців роботи.
20 травня у Міністерстві внутрішніх справ заявили, що затримали найвпливовіших «злодіїв у законі» в Україні на прізвиська «Умка» та «Лаша Сван». Згодом їх узяли під варту.
Хто такі «злодії в законі»?
Вони з’явилися в Росії на початку 1930-х років і називали себе охоронцями кримінальних традицій дореволюційної держави — виступали за неполітичну протидію та непокору владі.
Під час Другої світової війни частина з них вступила до лав Червоної армії. Згодом між ними й «законниками», які не відступили від традицій, розпочалася так звана суча війна.
«Злодієм у законі» раніше вважали людину із судимостями, авторитетом у злочинному світі й без постійних зв'язків із жінками.
«Гроші, які надходять від злочинної діяльності кожного кримінального угруповання, осідають у "злодіїв у законі". Відповідно, ці особи мають змогу впливати як на соціально-політичний, так і на соціально-економічний стан у державі. Вони можуть дестабілізувати ситуацію як в окремому регіоні за ці гроші, так і надалі в усій державі», — розповідав нам голова Нацполіції Ігор Клименко.