Демілітаризація ЗАЕС має початися з повного виведення російських військ — Жозеп Боррель
Високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель наголосив, що демілітаризація захопленої ЗАЕС має розпочатися із виведення російських військ з її території.
Про це він написав у Twitter.
«Запорізьку АЕС не можна використовувати як частину будь-якої військової операції. Я підтримую заклик до демілітаризації території, починаючи з повного виведення російських військ, і закликаю МАГАТЕ відвідати [станцію]», — пише Борель.
Він закликав росію негайно повернути повний контроль над станцією її законному суверенному власнику — Україні.
Нагадаємо, до цього Сполучені Штати також підтримали заклики щодо створення демілітаризованої зони навколо Запорізької атомної електростанції після останніх російських обстрілів її території.
На засіданні Радбезу ООН щодо ситуації на захопленій станції постійний представник України при ООН Сергій Кислиця наголошував, що Україна також закликала про візит МАГАТЕ на станцію, але його неможливо було організувати через постійні обстріли окупантів.
Кислиця зауважив, що через мілітаризацію ЗАЕС, обстріли та замінування території місія МАГАТЕ має включати військових експертів. Він закликав рф не перешкоджати місії МАГАТЕ, розмінувати територію ЗАЕС, а також вивести своїх військових та озброєння.
Що передувало?
Після атак окупантів на Запорізьку АЕС 5 серпня там вимкнули енергоблок. Станом на ранок 6 серпня ЗАЕС працювала з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки.
В «Енергоатомі» розповіли, що внаслідок обстрілів зазнала серйозних пошкоджень азотно-киснева станція та об‘єднаний допоміжний корпус. Також залишаються ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин, високою є пожежна небезпека.
Крім того, російські військові «прихистились» у підвалах ЗАЕС — зайняли усі підвальні приміщення, де ховаються від обстрілів. Очільник Запорізької ОВА Олександр Старух повідомив, що після пошкодження двох ліній електромереж унаслідок атаки росіян на ЗАЕС відбулося загоряння, яке ліквідували працівники ДСНС.
Крім того, 6 серпня російські війська знову завдали ракетні удари по майданчику ЗАЕС. Вони влучили поруч зі станційним сухим сховищем відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП). Двоє працівників станції зазнали поранення (наразі відомо про двох).
Після обстрілів ЗАЕС Україна надіслала в ООН та МАГАТЕ листи із закликом відправити безпекову місію на Запорізьку АЕС. Та президент НАЕК «Енергоатом» Петро Котін заявив, що МАГАТЕ може приїхати на Запорізьку АЕС лише за наявності гарантій безпеки, які можна забезпечити, якщо ввести на станцію миротворчий контингент ООН.