Деокупація Вовчанська та пропозиції гарантій безпеки України: головне за день 13 вересня
Українські військові увійшли до міста Вовчанськ на Харківщині, Міжнародний валютний фонд вирішив додатково виділити Україні 1,4 мільярда доларів, а українська влада оприлюднила свої пропозиції щодо гарантій безпеки для України. Зібрали головні новини за день 13 вересня.
Деокупація Вовчанська
Українські військові увійшли до міста Вовчанськ на Харківщині, що розташовується за три кілометри від кордону з росією. Прикордонники показали знищену російську техніку та те, як прибирають зі звільненого міста російську символіку.
російські війська окупували Вовчанськ із першого дня повномасштабного вторгнення. Перші повідомлення про звільнення міста почали з'являтися 10 вересня, однак тоді інформацію офіційно не підтверджували.
Пропозиції щодо гарантій безпеки України
В Офісі президента презентували рекомендації щодо гарантій безпеки для України. Їх розробила група експертів під керівництвом очільника Офісу президента Андрія Єрмака та ексгенсека НАТО Андерса Фог Расмуссена. Ці гарантії не мають замінити прагнення Києва вступити до НАТО.
У рекомендаціях закликають створити Київський безпековий договір, який має об'єднати Україну та держави-гаранти. Очікується, що основна група союзників візьме зобов’язання щодо підтримки ЗСУ, а ширша група надасть невійськові гарантії, побудовані довкола санкційних механізмів. З переліком рекомендацій можна ознайомитися тут.
Реакція росії
У росії вже відреагували на рекомендації щодо гарантій безпеки. Заступник голови ради безпеки рф дмитро медведєв назвав ці гарантії «прологом до третьої світової» і переконаний, що жодних гарантій Захід Україні нібито не дасть, бо НАТО «страшно».
Також він пригрозив країнам Заходу, що «їхні люди хапнуть горя за повною програмою. У них у прямому сенсі горітиме земля і плавитиметься бетон». Проте визнав, що «нам теж дуже дістанеться»
Нова допомога Україні
Президент Володимир Зеленський розповів, що Міжнародний валютний фонд вирішив додатково виділити Україні 1,4 мільярда доларів. Він поспілкувався телефоном з директоркою-розпорядницею МВФ Кристаліною Георгієвою та також обговорив з нею майбутню співпрацю задля зміцнення фінансової стабільності України.
Проєкт держбюджету-2023
Кабінет міністрів 13 вересня схвалив проєкт держбюджету України на 2023 рік та передав його до парламенту. Майже 50% усіх грошей планують скерувати на сектор безпеки та оборони. Загалом це понад 1,1 трлн грн. Ці гроші спрямують на зарплати військових, забезпечення армії, ремонти й закупівлі техніки та зброї і ще багато інших важливих для оборони речей, каже глава уряду.
У порівнянні з бюджетом на 2022 рік у 2023-му видатків на безпеку та оборону буде більше ніж у 4 рази. Другим пріоритетом нового держбюджету будуть соціальні програми. Детальніше про проєкт держбюджету України на 2023 рік читайте тут.
Наслідки окупації Ізюма
За пів року російської окупації у місті Ізюм Харківської області майже 80% інфраструктури зазнали руйнувань, розповів начальник управління Ізюмської міської ради Максим Стрельник. За попередніми підрахунками, у місті загинули близько тисячі людей.
Поки стабілізаційні заходи не завершаться, доступ цивільним у місто обмежений. Поки що допускають лише гуманітарні вантажі та тих, хто їх супроводжує. За попередніми даними, зараз у місті перебувають до десяти тисяч цивільних мешканців.
Втрати окупантів
У Генштабі ЗСУ кажуть, що українські військові впродовж минулої доби, 12 вересня, знищили 350 російських окупантів. Найбільших втрат противник зазнав на Харківському та Донецькому напрямках. А з початку повномасштабної війни українські військові вже знищили 53,3 тисячі окупантів.
Також за останню добу росіяни втратили 7 танків, 22 бронетранспортери, 10 артилерійських систем, літак, 17 крилатих ракет та іншу техніку.