Депутати планують повернути ув'язнення за брехню в деклараціях. Це покарання зможуть застосовувати з наступного року
У Верховній Раді мають розглянути у першому читанні президентський законопроєкт про повернення позбавлення волі за брехню в деклараціях. У більшості фракції заявляють, що законопроєкт підтримають. У разі ухвалення, застосовувати це покарання зможуть наступного року.
Як розповіли нам у Національному агентстві з питань запобігання корупції, новий законопроєкт передбачає можливість покарання у вигляді позбавлення волі не лише за брехню в декларації, а й за умисне її неподання.
«Якщо Верховна Рада ухвалить цей закон на найближчому засіданні, застосувати його норми можна буде лише щодо декларацій за 2021 рік. Їх посадовці подаватимуть лише наступного року», — пояснив голова НАЗК Олександр Новіков.
Водночас, на його думку, поріг відповідальності за брехню в декларації завищений. Наразі законопроєкт пропонує притягати посадовців до кримінальної відповідальності, якщо вони «збрехали» на щонайменше 4,5 млн грн. Як вважає Новіков, за брехню в декларації на понад 1 млн грн має передбачатися позбавлення волі.
Керівник НАЗК розповів, що у деяких країнах відповідальність за такий злочин значно жорсткіший. Наприклад, у Польщі за неправдиві дані в декларації передбачено позбавлення волі до 5 років, в Литві — до 8 років, а в Перу — не менше 4 і не більше 8 років. Отже, на думку НАЗК, загалом Україна має перейняти міжнародну практику в цьому питанні.
Чи підтримують депутати законопроєкт?
Депутатка, заступниця глави фракції «Слуга Народу» Євгенія Кравчук у коментарі hromadske сказала, що фракція буде підтримувати цей законопроєкт, оскільки він президентський.
«Але всі чи не всі (підтримають — ред.) — покаже голосування. Це ж персональна відповідальність кожного, у нас 245 депутатів. Можу гарантувати свій голос за», — наголосила вона.
У «Голосі» нам повідомили, що рішенням фракції вирішили підтримати президентський законопроєкт про повернення покарання за брехню в декларації у вигляді позбавлення волі. Також підтримують цей проєкт закону й у фракції «Європейська Солідарність», хоч там вважають законопроєкт «слабеньким» і «погано виписаним».
Водночас у фракції «Батьківщини» вирішили не підтримувати цю законодавчу ініціативу. Це hromadske підтвердив депутат від фракції, члена парламентського комітету з питань антикорупційної політики Володимир Кабаченко.
Навіщо це?
27 жовтня КС визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників і суддів у формі штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації.
Раніше посадовці за недостовірне декларування могли отримати до 2 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.
У грудні 2020-го відповідальність за брехню в деклараціях відновили, але ув'язнення не було серед можливого покарання: лише штраф, громадські роботи та обмеження волі. Тому в січні 2021-го Зеленський подав новий законопроєкт, який передбачатиме й ув'язнення.
Так, якщо у декларації збрехали на 500-2000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (наразі це від 1,1 до 4,5 млн грн), то пропонується встановити покарання у вигляді штрафу від 3000 до 4000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 тисячі грн до 68 тисяч грн), або громадських робіт (від 150 до 240 годин), або обмеження волі на строк до двох років, або позбавлення волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років.
Також за умисне неподання декларації, крім штрафу, громадських робіт, може загрожувати позбавленням волі до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади до трьох років.
Автор: Олег Новіков