Депутати спростили конфіскацію російських активів. Незабаром кілька тисяч громадян рф можуть опинитися під санкціями
Верховна Рада спростила процедуру конфіскації активів підсанкційних росіян, які будуть спрямовувати на відновлення України. Процедура відбуватиметься у три етапи. Вже за тиждень після набрання чинності відповідного закону під санкціями можуть опинитися кілька тисяч громадян рф.
Про це розповіла народна депутатка від «Слуги Народу», голова ТСК з питань захисту прав інвесторів Галина Янченко в етері hromadske.
21 квітня народні депутати ухвалили законопроєкт №7194 про підвищення ефективності санкцій, пов'язаних з активами окремих осіб. Автори законопроєкту зазначають, що одним із дієвих невійськових інструментів позбавлення рф економічної бази для ведення війни проти України та компенсацій мали б стати санкції. Але чинне законодавство встановлює види санкцій, що непропорційні завданій під час війни шкоді.
Тож депутати пропонують спростити процедуру і дати змогу арештувати всі активи, майно, компанії, нерухомість підсанкційних громадян рф та соратників володимира путіна. Їх хочуть спрямувати на відновлення постраждалої економіки України, компенсацію збитків людям і допомогу державі.
Як це має відбуватися?
Галина Янченко, співавторка законопроєкту, пояснила: тепер для конфіскації активів підсанкційних росіян не потрібно буде довгих розглядів кримінальних справ, вироків тощо. Буде достатньо накласти санкції рішенням РНБО і в спрощеній судовій процедурі конфіскувати майно.
Пошуком цих активів буде займатися НАЗК. З початку війни агентство допомагало МЗС систематизувати всю інформацію щодо росіян, на яких накладаються санкції, та синхронізувати цей список.
Уся процедура відбуватиметься у три етапи. Перший стосується саме накладення санкцій — це завдання РНБО. Щойно закон буде підписаний і набере чинності, вже наступного дня можна ухвалювати рішення. За словами Янченко, теоретично, уже через тиждень можна побачити кілька тисяч громадян рф під санкціями в Україні.
Другий етап — пошук та ідентифікація активів. Ця робота вже проводиться правоохоронними органами, зокрема СБУ та Нацполіцією. Щойно з'являться санкції, можна буде відкривати кримінальні провадження. Також з'являться правові підстави для запитів в інші українські органи: Нацбанк, фінмоніторинг тощо для визначення власності активів.
Якщо активи належать росіянам через компанії-прокладки, зокрема закордонні, їх усе одно зможуть конфіскувати. Але є ситуації, коли росіяни є співвласниками активів разом зі світовими компаніями.
Депутатка заявила, що і для цього випадку знайдуть відповідний інструмент, але він буде складніший. «І там простих рішень, на жаль, немає. Зараз найкращі уми нашої країни думають, як ми можемо конфіскувати активи росіян, не порушуючи корпоративного права, міжнародних договорів і не псуючи свою репутацію для інвесторів в усьому світі», — сказала вона.
Третій етап стосується безпосереднього накладення арешту на активи, їхньої конфіскації, заморожування тощо.
Янченко наголосила, що цим законопроєктом депутати «запустили законодавчі межі, щоб зробити це максимально швидко і просто». «Далі м'яч на полі правоохоронних органів та НАЗК, яке теж вирішило долучитися до цієї роботи», — додала вона.