Депутати ухвалили закон про посилення незалежності САП. Що з «правками Лозового»?

Народні депутати ухвалили в цілому законопроєкт про зміни до законодавства щодо посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Про це повідомили народні депутати Олексій Гончаренко, Ярослав Железняк та Ірина Геращенко.

За відповідний законопроєкт №10060 проголосували 298 депутатів.

Цим документом САП виводять зі структури Офісу генерального прокурора та організовують в окремий орган прокуратури. Також законопроєкт передбачає:

  • вдосконалення процедури конкурсного відбору на адміністративні посади в САП та посади прокурорів;
  • створення окремої процедури дисциплінарних проваджень щодо прокурорів САП;
  • визначення механізму підзвітності керівництва САП, яке ґрунтується на оцінці ефективності діяльності САП.

Законопроєктом скасовуються правки щодо терміну розслідування до вручення підозри. На період воєнного стану було встановлено термін 30 місяців для розслідування до вручення підозри, тепер ці обмеження скасовані, і розслідування може тривати безстроково.

Ірина Геращенко зазначила, що таку вимогу озвучували міжнародні партнери України.

А що там «правки Лозового»?

Депутат Железняк додав, що в законопроєкті скасовані деякі норми щодо «правок Лозового», але «дуже частково».

Так звані правки Лозового ухвалили народні депутати минулого скликання, порушивши регламент. Зміни стосуються строків досудового розслідування, призначення та проведення експертизи, можливості оскаржувати повідомлення про підозру тощо.

Депутат Ярослав Юрчишин зазначав, що в парламенті є два законопроєкти — №10100 та №10060-2 (альтернативний ухваленому) — серед норм яких є скасування «правок Лозового».

Громадська організація «Центр протидії корупції» писала, що глава профільного комітету Ради Сергій Іонушас ухвалив версію законопроєкту про САП, яка скасовує «правки Лозового» лише в тій частині, «що не матиме суттєвого впливу на закриття поточних найбільш резонансних корупційних справ».

Це означає, що закривати провадження на підставі закінчення строку досудового розслідування зможуть і надалі. Саме за цим пунктом правок закрили декілька справ, зокрема щодо «Роттердам+» та одеського бізнесмена Вадима Альперіна, якого називають «королем контрабанди».