Депутату Шахову повідомили про підозру в недостовірному декларуванні

Народний депутат від групи «Довіра» Сергій Шахов отримав підозру у недостовірному декларуванні. Він там не вказав понад 10 квартир в центрі Києва, паркомісця та будинки в елітному котеджному містечку на майже 60 мільйонів гривень.

Про це повідомили Національне антикорупційне бюро України та генеральна прокурорка Ірина Венедіктова. Ім'я підозрюваного називає програма «Схеми».

Слідство встановило, що депутат не вніс до декларації відомості про майно та доходи Формально правоохоронці говорять про «особу, з якою він пов'язаний спільним побутом, має взаємні права та обов'язки та виховує трьох спільних дітей». Проте із розслідування програми «Схеми» очевидно, що йдеться про цивільну дружинуцивільної дружини. Також у документі немає інформації про будинок і земельну ділянку, якою депутат фактично користується.

За даними слідчих, загалом депутат не задекларував:

  • 13 квартир в центрі Києва;
  • вісім паркомісць;
  • два будинки в елітному котеджному містечку під Києвом загальною площею понад 2 тисячі квадратних метрів;
  • 27 земельних ділянок загальною площею близько 115 гектарів у Київській області;
  • дачу;
  • нежитлову нерухомість;
  • дві автівки;
  • частки у компаніях;
  • доходи від продажу нерухомості.

Загалом він не вніс до декларації статки на понад 59,5 мільйона гривень. Це перша вручена народному депутату підозра в недостовірному декларуванні після відновлення відповідальності за це. Ідеться про частину 2 статті 366-2 Кримінального кодексу України.

За це загрожує штраф від 8 тисяч до 85 тисяч гривень, громадські роботи на строк від 150 до 240 годин або позбавлення/обмеження волі до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.

Розслідування «Схем»

У квітні розслідувачі з'ясували, що Шахов у декларації за 2020 рік не вказав цивільну дружину Інну Журбу та численне елітне майно, оформлене на неї.

За підрахунками журналістів, сумарно жінка мала б викласти за цю елітну нерухомість 48 мільйонів гривень.

І що, це порушення?

Неправдиві відомості у декларації — це порушення антикорупційного законодавства, що встановлюється перевіркою НАЗК або розслідуванням НАБУ. Проте як зазначив «Схемам» очільник НАЗК Олександр Новіков, у правоохоронців фактично немає засобів примусу людини до зізнання в тому, що він проживає з тією чи іншою особою.

Новіков пояснив, що підтвердити ці факти фахівці можуть, наприклад, якщо попросять матеріали в органів досудового розслідування. Це можливо, якщо вони проводять досудове розслідування за іншими фактами й встановлюють фактичне проживання.

За словами юристів, нині за недекларування дружини з мільйонними активами Сергій Шахов може отримати або штраф, або обмеження волі — з особливими умовами.

«Якщо різниця між задекларованими активами й реальними відомостями становить понад 9 мільйонів гривень, то санкцією може бути обмеження волі на строк до двох років. Ідеться про спеціальний заклад відкритого типу, в якому умови тримання значно м’якші, де особа може залишати цей заклад», — пояснив юрист ГО «Центру протидії корупції» Антон Марчук.