Державна зрада, провал чи російський фейк? Що відомо про «спецоперацію» з ПВК «Вагнера» та роль у ній Офісу президента

14 серпня Білорусь віддала Росії затриманих у Мінську найманців ПВК «Вагнера», попри те що Україна оголосила їм підозру за злочини на Донбасі. А за три дні українці почали активно обговорювати нібито операцію українських спецслужб із затримання бойовиків ПВК «Вагнера», яку зупинив Офіс президента. Чим підтверджується ця версія і що кажуть перші особи держави та правоохоронці — в нашому матеріалі.

ГУР чи СБУ?

10 серпня анонімний телеграм-канал «Очки Баканова» опублікував версію про нібито спецоперацію СБУ щодо вагнерівців. В дописі йшлося про те, що контррозвідка СБУ разом із заступником генпрокурора Гюндузом Мамедовим готувала складну операцію — вербували російських найманців та записували їхні свідчення про злочини на Донбасі: «Агент СБУ "набирав" людей з досвідом війни на Донбасі для нібито роботи в Венесуелі. Кожен з найманців проходив через відеоінтерв'ю, де докладно розповідав про свою діяльність. Потім їм купили квитки у Мінськ, а звідти — до Венесуели. Під час польоту літака в повітряному просторі України одному з пасажирів мало стати погано. Дуже погано. Настільки погано, що екіпаж змушений був би посадити літак в одному з українських аеропортів. Де їх уже "прийняла" б "Альфа". Але в останній момент відбулася зрада», — йшлося у повідомленні, яке залишилось майже непоміченим.

Більшого розголосу набув допис від колишнього агента НАБУ Євгена Шевченка. Він також говорить про операцію СБУ, якою нібито керував заступник голови СБУ Руслан Баранецький разом з Гюндузом Мамедовим.

«Насправді це була тривала і ретельно спланована операція контррозвідки СБУ. Залегендований агент нашої спецслужби набирав групу людей з досвідом війни на Донбасі — нібито для роботи у Венесуелі», написав 17 серпня Євген Шевченко. За його словами, на рейсовий літак з Мінська до Венесуели через Стамбул разом з вагнерівцями придбав квиток і агент СБУ, «у якого під час перельоту над територією України повинен був трапиться епілептичний напад або щось ще гірше, що вимагало б негайної посадки літака в Києві для надання екстреної медичної допомоги». Але, замість медиків, за словами агента, у літак повинна була зайти група спецназу «Альфа» й затримати всіх найманців.

Проте, операцію нібито зупинили на рівні Офісу президента, а саме Андрій Єрмак, назвавши її такою, що не на часі через анонсований обмін полоненими.

«Але скасувати операцію було вже неможливо — вагнерівці їхали в автобусі в Мінськ. Зрештою Баранецький був змушений підкоритися президенту, який зайняв позицію Єрмака, і вони домовилися про те, що відкладуть виліт найманців з Мінська на чотири дні (до 30 липня — ред.)», — зазначив Шевченко.

Наступного дня з’явилася інша версія — спецоперацію готувало Головне управління розвідки України. Про це написав головний редактор видання Цензор.Нет Юрій Бутусов.

«Понад рік тому була почата операція з розшуку та затримання 28 терористів, які проживають в РФ, з метою забезпечити правосуддя і поповнити «обмінний фонд» для проведення обміну полоненими, який блокує Росія. У складі групи планували затримати двох терористів, причетних до знищення «Боїнга» МН-17 під Торезом; одного терориста, причетного до знищення Іл-76 в Луганському аеропорту; одного терориста, причетного до знищення АН-26 поблизу Луганська. 9 терористів з 28 були громадянами України, використовували українські паспорти».

Версії обох збігаються в тому, що 25 липня вагнерівці таки не з'явилися на рейс Мінськ — Стамбул, а натомість заселилися в білоруський санаторій, а от обіцяного обміну полоненими, через який нібито і зірвали операцію — не відбулося.

Новий виліт був призначений нібито на 30 липня, але напередодні спецслужби Білорусі затримали всю групу.

5 серпня своїм указом президент звільнив начальника Головного управління розвідки Міноборони Василя Бурбу. За словами Бутусова, Бурба пропонував перевірити на поліграфі главу Офісу президента Андрія Єрмака і першого заступника секретаря РНБО Руслана Демченка.

Того ж дня Генеральна прокуратура Росії направляє запит до Білорусі про видачу їй вагнерівців, а наступного дня кілька російських ЗМІ, зокрема «Московська правда» та «Комсомольська правда», опублікували тексти про спецоперацію СБУ.

Які докази?

Депутат від Європейської солідарності Петра Порошенка Володимир Ар’єв опублікував документи вагнерівців на фейсбук-сторінці. За його словами, правоохоронці витратили два роки на документування тих, хто воювали проти України, збивали українські вертольоти і літаки, а потім отримували за це державні нагороди РФ. Він закликав ВР створити тимчасову слідчу комісію для розслідування можливого зливу операції.

Журналістка і блогерка Яніна Соколова опублікувала на ютуб-каналі записи нібито вербування представниками СБУ вагнерівців. На них — розповідь начебто одного з вагнерівців Сергія Щербакова про те, як він став свідком збиття бойовиками вертольота Су-25. Спілкується із ним нібито офіцер СБУ.

На думку генерал-майора запасу СБУ Ігоря Гуськова, який роками досліджував тему вагнерівців, СБУ не має стосунку до операції, якщо вона готувалася, а відео робили люди, які або не мають уявлення про ПВК «Вагнера», або свідомо робили все для того, щоб применшити згадку про ПВК.

«У відео свідомо змінюють текст, де йдеться про ПВК «Вагнера». Щербаков називає дуже чітко, де саме він проходив підготовку — у Молькіно (тренувальна база ПВК «Вагнера» — ред.), в тексті ця інформація пропускається. Якби це відео готувало СБУ, ми б вказали «Сидоров Олександр Михайлович», бо ми знаємо його ім’я по-батькові й особисті номери, а тут лише ім’я та прізвище. Відсутнє фото. Чому? Він точно мав надсилати його. Я думаю, що це відео могли зробити в РФ, бо знали, що СБУ його ще не ідентифікувала», — сказав Гуськов. Також він додав, що слово «піски», котре означає мовою вагнерівців територію Сирії, в тексті позначає українські Піски. «Щербаков двічі каже про те, що він нагороджений державними нагородами Росії: перший раз за збиту вертушку в Україні, а другий — “в південних операціях у пісках”. Рівно через хвилину, повертаючись до цієї теми, Щербаков ще більше деталізує — перша нагорода за збитий в Україні вертоліт, а друга — за операцію в Пальмірі (Сирія)», — зазначає Гуськов. Також, на його думку, ці записи наразі не мають жодної цінності без проведеної експертизи голосу.

Новопризначений керівник ГУРу Кирило Буданов спростував причетність СБУ до цієї операціїпресслужба Президента України

Реакція

Кілька днів від влади не було жодної реакції. Згодом новопризначений керівник ГУРу Кирило Буданов у коментарі Укрінформу спростував причетність СБУ до цієї операції, назвавши інформацію російським фейком та додавши, що лише необізнана людина може повірити у казку, ніби «наївних» бойовиків могли обманом затягнути до Мінська:

«Дуже докладну фейкову версію про буцімто причетність СБУ до появи вагнерівців у Мінську опублікували російські спецслужби у російському виданні «Комсомольская правда» 6 серпня. Тобто, вже через тиждень після затримання бойовиків білоруськими силовиками та публічних звинувачень на адресу Росії з боку білоруської влади у втручанні у внутрішні справи Білорусі та спроби вплинути на результати виборів». За словами Буданова, цю версію в Україні підхопили деякі політологи та соціальні мережі, які можна впевнено називати проросійськими. Також на думку Буданова, російська сторона готувала фейкову версію про нібито причетність СБУ завчасно.

Спростування стосувалося саме Служби безпеки України, жодного слова про ймовірну підготовку операції ГУРом не зазначається. Друга версія Юрія Бутусова була саме про це. Ми направили запит до Міністерства оборони України з питанням про те, чи готували у ГУР операцію щодо затримки вагнерівців, і чи може бути пов’язане звільнення Бурби з її зупинкою. Однак на момент виходу матеріалу не отримали відповіді. Телефоном нам зазначили, що не будуть коментувати такі питання, оскільки керівник вже озвучив те, що вважав за необхідне.

Андрій Єрмак відповідає на запитання журналістів на одній із пресконференцій в Офісі президентаEPA/SERGEY DOLZHENKO

На ранок третього дня з реакцією вийшов голова Офісу президента Андрій Єрмак. У коментарі «Лівому берегу» Єрмак зазначив, що це частина дезінформаційної атаки, мета якої – розкол українського суспільства.

«Це виглядає як добре продумана та спланована дезінформаційна кампанія. І дуже дивує, що деякі українські громадяни публічно розповсюджують саме цю версію подій. Можна припустити, що деякі внутрішні сили також вирішили використати цю дезінформаційну кампанію проти України у власних цілях напередодні виборів. А можливо, комусь дуже хочеться зірвати припинення вогню на Донбасі, яке триває з 27 липня, і за цей час ми не втратили у бойових діях жодного українського воїна», — зазначив голова Офісу президента України. Також Єрмак заперечив інформацію про те, що просив перенести операцію нібито через запланований обмін полоненими і додав, що він не знає, чи просив Бурба пройти всіх, хто нібито обговорював операцію, поліграф. «Але, переконаний, що це також не відповідає дійсності», — сказав Єрмак.

Ми звернулися до заступника генерального прокурора Гюндуза Мамедова, який нібито керував операцією від ОГП, а також направили офіційний запит до СБУ. Але відповіді наразі не отримали. СБУ опублікувало офіційну заяву, зазначивши, що операція нібито за їхньою участю є російським фейком, а жоден співробітник не має стосунку до розмов із найманцями та їхнього вербування.

Джерела hromadske у спецслужбах України зазначили, що ймовірно операція готувалася спільно із західними спецслужбами. «Бутусов пише про те, що нібито під час чергової наради 3 серпня Єрмак висловив незадоволення, що інформація щодо провалу з'явилася у наших партнерів зі США. Це можна трактувати так, що операція була спільно з ЦРУ. Тим більше там були і свідки по МН-17. Це колосальний провал, взагалі подібні провали не виносяться на публіку. Але коли суспільна небезпека від замовчування провалу вища за шкоду від розголошення — це необхідно», — зазначив наш співрозмовник, наголошуючи на тому, що саботаж міжнародного розслідування воєнних злочинів проти людства прирівнюється до співучасті.

Бойовики ПВК «Вагнера» розповідають свою версію подій журналісту російського телеканалуТелеканал «Россия 1»

А що казали в Росії?

За версією російських ЗМІ, українські спецслужби створили фейковий проєкт, в який під виглядом співробітників «Роснефти» і компанії МАР залучили 180 громадян Росії для охорони об’єктів у Венесуелі, включивши до першої групи тих, хто воював на Донбасі.

«Всією цією операцією СБУ, схоже, мала намір одним пострілом убити відразу кількох зайців — всюдисущу, жахливу ПВК «Вагнера», рикошетом мало зачепити «Роснефть» — як одну з найбільших російських компаній, але головний удар, безсумнівно, по російсько-білоруських відносинах», — йшлося в матеріалі «Комсомольскої правди» від 6 серпня.

Згодом з’явилося відео інтерв'ю зі звільненими найманцями в Росії, які також розповіли про вербування та нібито контракт з компанією МАР. У сюжеті йдеться про те, що квитки на літак вагнерівцям купували в Україні особи із фальшивими іменами, Лариса Миколаївна та Сергій Петрович: «Ми її ніколи не бачили. Лариса Миколаївна представилася логістом і займалася логістикою — від Москви до Венесуели», — сказав у коментарі Россия-24 звільнений найманець Артем Міляєв «Шаман». Водночас у компанії «Роснефть» заявили про провокацію і зазначили, що люди, названі в матеріалах, не працювали у них.

Видання «Медуза», аналізуючи затриманя вагнерівців, дійшло висновку, що якщо спецоперація, вербування таки були, то виконувалися людьми, яким найманці абсолютно довіряли. Видання наголошує на тому, що нібито компанія, яка здійснювала добір ПВК «МАР» — за даними бази «СПАРК-Інтерфакс» — ліквідована ще у 2018 році. Співбесідники «Медузи» запевняють, що на далеке відрядження під керівництвом «МАР» ніхто з ветеранів «Вагнера» (а саме вони були кістяком мінської групи) не наважився б. Адже двоє, які пробували працювати через «МАР» в Росії, заявили «Медузі», що ті шахраї, а інші зізналися, що не знають жодного успішного відрядження, організованого через «МАР». Водночас засновник ПВК «МАР» Олексій Марущенко заперечує інформацію про її причетність до операції з вагнерівцями.

Що далі?

Рух опору капітуляції опублікував звернення до Володимира Зеленського, в якому вимагає від Президента відсторонення від займаних посад голови ОП Андрія Єрмака і першого заступника Секретаря РНБО Руслана Демченка, а від правоохоронців — розпочати розслідування за статтями «Державна зрада» та «Перешкоджання роботі державного органу». Про виконання вимог вони обіцяють спитати президента на День незалежності України. Також у соцмережах обговорюють необхідність створення у парламенті Тимчасової слідчої комісії для розслідування можливого злочину проти держави зі сторони Офісу президента.

Наші джерела у спецслужбах вважають, що питання не в особі голови Офісу президента Андрія Єрмака, а у зливі державних інтересів та фактичній втраті можливості покарати тих, хто вбивав на Донбасі, і свідків трагедії МН-17.

Водночас Андрій Єрмак запевняє, що «Україна завжди буде робити усе від неї залежне, щоб військові злочини цих та інших людей були обов’язково покарані».