Державні банки знижують кредитні ставки надто повільно — НБУ
У Національному банку України розкритикували державні банки через те, що вони надто повільно знижують свої відсоткові ставки за кредитами.
Зокрема, про це повідомила заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова під час презентації звіту про фінансову стабільність за грудень 2019 року.
«Банки, особливо державні, занадто повільно реагують на рішення щодо монетарної політики (зміну облікової ставки Національним банком України — ред.)», — повідомила Рожкова.
Вона додала, що зниження ставок саме державними банками є важливим, оскільки вони займають переважну більшість банківського ринку та є «market maker».
Рожкова зазначила, що зі зниженням облікової ставки у банків скорочуватимуться можливості заробляти на різниці у ставках за депозитами та кредитами (відсотковому спреді).
12 грудня Національний банк оприлюднив рішення щодо зниження облікової ставки в Україні до 13,5% — її знизили на 2 відсоткових пункти. Рішення ухвалили через рекордне падіння інфляції до 5,1% за рік.
Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Вона являє собою відсоток, під який НБУ надає кредити банкам та, відповідно, нижче якого комерційні банки не можуть давати кошти клієнтам.
Облікова ставка — це один з ключових інструментів управління інфляцією. Підвищуючи облікову ставку Нацбанк збільшує вартість кредитів та депозитів, чим стимулює українців більше заощаджувати кошти. Зниження облікової ставки має зворотний ефект та стимулює людей більше коштів витрачати у конкретний момент, що впливає на зростання цін.