«Діти повинні здобувати знання, а не перетворюватися в робочий ресурс». Освітній омбудсмен — проти експлуатації дітей
Залучати дітей до праці під час навчання заборонено законом — зокрема і під виглядом заготівлі городини, прибирання шкільної території. Батьки учнів мають право поскаржитись на це і притягти керівників закладів освіти до відповідальності.
Про це повідомив освітній омбудсмен Сергій Горбачов.
Він зазначив, що в ЗМІ та соцмережах в останні дні збільшилася кількість повідомлень про учнів, які прибирають територію школи, заготовлюють городину на зиму разом із учителями, тягають важкі предмети під час уроків тощо.
«У школі діти повинні здобувати знання, а не перетворюватися в робочий ресурс школи, міста або селища», — зазначає посадовець.
Горбачов наголошує, що закон «Про освіту» забороняє залучати учнів до будь-якої роботи під час занять, якщо вона не передбачена освітньою програмою. А санітарний регламент для шкіл, який набув чинності з січня 2021 року, забороняє прибирання території школи в принципі.
«Раніше учні 2-4 класів могли брати участь у прибиранні території школи, а учні 5-12 класів — у генеральному та щодобовому поточному прибиранні ділянки (підмітати, очищувати від снігу, саджати дерева)», — нагадує освітній омбудсмен.
Тепер же існує лише правило, що учні повинні тримати робоче місце в чистоті й прибирати за собою, а учням 5-11(12) класів дозволяється поливати рослини та робити вологе прибирання поверхонь навчальних приміщень (крім вікон та підлоги).
Водночас діти 14-18 років можуть бути залучені до роботи як волонтери — законодавство це дозволяє, але лише за згоди батьків і тільки добровільно. Ще один варіант — оплачувані громадські роботи у вільний від навчання час.
Як приклад останніх Горбачов наводить Миргородську громаду на Полтавщині, влада якої виділила 50 тисяч гривень на оплату літніх робіт для 40 учнів і студентів 14-18 років під час літніх канікул.
Освітній омбудсмен зазначає, що експлуатація дитячої праці тягне за собою відповідальність за статтею 150 Кримінального кодексу. Вона передбачає покарання до п’яти-десяти років позбавлення волі та заборону обіймати певні посади.
У разі, якщо внаслідок примусового залучення до праці дитина постраждала, батьки можуть звернутися до уповноваженої Верховної Ради з прав людини, освітнього омбудсмена, поліції та Державної служби України з питань праці.