Для протидії Китаю: США, Велика Британія і Австралія створюють військовий союз
США, Велика Британія та Австралія ухвалили угоду по тристороннє партнерство в галузі безпеки, спрямоване на протидію Китаю. Співпраця зокрема передбачає допомогу Австралії в будівництві атомних підводних човнів.
Ініціатива, що отримала назву Aukus, була оголошена спільно президентом США Джо Байденом і прем'єр-міністрами Великої Британії та Австралії Борисом Джонсоном і Скоттом Моррісоном.
Моррісон сказав, що команди з трьох країн складуть спільний план на найближчі 18 місяців зі створення нового австралійського підводного флоту з атомними двигунами, який буде побудований в Аделаїді — завдяки цьому проєкту Австралія стане сьомою країною у світі, де підводні човни будуть оснащені ядерними реакторами. Але він також наголосив, що Австралія не збирається отримувати ядерну зброю чи створювати свою.
Водночас жоден із трьох лідерів не згадував Китай. Але, як пише The Guardian, немає жодних сумнівів у тому, що ця ініціатива є відповіддю на агресивні зусилля Китаю в Південнокитайському морі та войовничість щодо Тайваню.
Джонсон сказав, що хоча країни альянсу розділені географічно, вони є «природними союзниками», та додав, що альянс створить «нове партнерство у сфері оборони і буде сприяти створенню нових робочих місць і процвітанню».
Звертаючись до австралійського плану будівництва підводних човнів, Джонсон сказав: «Це буде один з найскладніших і технічно складних проєктів у світі, розрахований на десятиліття і який вимагає найбільш передових технологій».
Високопоставлений американський чиновник описав угоду як «фундаментальне рішення, яке протягом поколінь нерозривно пов'язує Австралію зі Сполученими Штатами і Великою Британією».
Окрім співробітництва в галузі військово-морських технологій, партнерство передбачає більш тісне узгодження регіональної політики та дій, а також велику інтеграцію збройних сил і оборонної промисловості трьох союзників. Всі троє також мають намір працювати разом над кібербезпекою та можливостями штучного інтелекту.
Чому це важливо?
Формування Aukus відбувається на тлі зростання напруженості, особливо в Південнокитайському морі та на Тайвані. У новій книзі про останні тижні правління адміністрації Дональда Трампа йдеться, що в кінці 2020 року США стали турбуватися про те, що Китай все більше переконаний — він стане ціллю превентивної атаки.
Варто зауважити, що донині США ділилися своїми ядерними технологіями тільки з Великою Британією — в межах домовленостей 1958 року. Тепер атомна енергетика дозволить австралійським ударним підводним човнам залишатися в морі до п'яти місяців і працювати більш тихо, ніж нинішні дизельні судна класу Collins. Це дасть можливість краще ухилятися від виявлення противником.
У травні Австралія, для якої КНР є найбільшим торговельним партнером, захотіла розірвати договір про 99-річну оренду Китаєм одного зі своїх портів — ще й у межах закону, який дозволяє розривати міждержавні угоди з міркувань національної безпеки.