До кінця березня монастир УПЦ МП має звільнити будівлі Києво-Печерської лаври (ДОПОВНЕНО)
Свято—Успенська Києво—Печерська Лавра (чоловічий монастир) УПЦ МП до 29 березня має звільнити будівлі, які перебувають на балансі державного заповідника «Києво—Печерська Лавра».
Про це йдеться у попередженні від Міністерства культури та заповідника «Києво-Печерська Лавра», яке опублікували на сайті лаври.
Державний заповідник попередив, що з 29 березня буде розірвано договір від 2013 року про безоплатне користування релігійною організацією культовими будівлями та іншим майном, яке є державною власністю.
Для проведення процедури прийняття-передання держмайна монастир має до 29 березня звільнити будівлі (вул. Лаврська 11, вул. Лаврська, 15). А до 14 березня — передати список представників монастиря, які будуть у комісії з передання майна.
Доповнено о 21:30. Публікація з листом-попередженням була видалена, утім фото документа збереглося у ЗМІ.
В УПЦ відповіли, що цей лист — «черговий ультиматум», і у ньому «жодної інформації про юридичні підстави для таких дій не зазначено».
«Єдиною підставою для відселення монахів з православної святині є лише забаганка чиновників з Мінкульту, так само як це було і за радянської влади у 60-х роках минулого століття», — йдеться у повідомленні синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ.
Зазначимо, Києво-Печерська лавра умовно розділена на дві частини — Верхню та Нижню. У Верхній лаврі функціонує Національний історико-культурний заповідник, а в Нижній — чоловічий монастир.
31 грудня в УПЦ МП завершився термін оренди Успенського і Трапезного соборів на території Верхньої лаври. Намісник Києво-Печерської лаври УПЦ МП митрополит Павло (Лебідь) просив президента Володимира Зеленського залишити собори за УПЦ МП.
Проте згодом Міністерство культури повідомило, що не буде рекомендувати Лаврському заповіднику продовжувати оренду.
У січні Успенський собор і Трапезну церкву Києво-Печерської лаври повернули у власність держави: комісія для прийняття-передавання інвентаризувала майно та склала акт технічного огляду двох будівель. На останнє засідання комісії 5 січня не прийшов митрополит Павло, який мав підписати Акт повернення будівель зі сторони УПЦ. Однак у Мінкульті вказують, що відсутність його підпису не заважає поверненню майна державі.
Після цього у користуванні УПЦ МП залишалась Нижня лавра, де договір оренди безстроковий. Комісія мала перевірити правомірність такого користування.