До Ради викличуть представників НБУ та правоохоронців через проблему обміну зношених доларів. Що про це відомо?

Голова Комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев дав доручення підготувати заслуховування представників Національного банку та правоохоронців на черговому засіданні комітету.

Про це він повідомив у телеграм-каналі.

Причина в тому, що деякі обмінники й банки вимагають від українців платити комісію під час обміну валют за зношені купюри, зокрема доларів. Також в українців виникають проблеми з обміном банкнот давніх років випуску.

За словами Гетманцева, Національний банк минулого тижня провів низку «розʼяснювальних» зустрічей із банківськими установами й обмінниками. Перші результати у їхній «зміні поведінки» вже є.

Водночас, як стверджує депутат, скарги на дії обмінників і далі надходять. За його словами, абсолютно не розвʼязано проблеми «чорних обмінників», які працюють «під дахом» деяких правоохоронців.

«Вочевидь, ухвалених Нацбанком заходів замало, а люди чекають від нього розвʼязання проблеми, а не демонстрації процесу. Зрозуміло, що йдеться про протидію черговій схемі протиправних тіньових заробітків на людях у війну, яку негайно треба припинити», — заявив він.

Чи можна встановлювати комісію на зношені купюри?

В НБУ розʼяснювали, що якщо банкнота має ознаки значного зношення або пошкодження, незалежно від її року випуску, клієнтові можуть запропонувати виконати операцію «інкасо». Це означає, що прийняті банкноти фінустанова надішле іноземному банку-кореспонденту для обміну.

За такі дії громадянами справді мають сплачувати комісію. Інформацію про розмір комісії має бути розміщено в доступному для клієнта місці.

У Нацбанку кажуть, що повномасштабна війна суттєво ускладнила логістичні шляхи. Через це зросли витрати банків на передавання валюти для обміну, а, відповідно, і сума комісії. Клієнти, мовляв, можуть вибрати установу, комісія якої є нижчою.

А що стосується банкнот давніх років випуску?

Обмінники й банки зобов’язані приймати банкноти іноземної валюти, які за дизайном і елементами захисту повністю відповідають зразкам і описам, наведеним на сторінках офіційних сайтів центральних і національних банків іноземних держав. Допускається незначне зношення.

В НБУ наголосили, що не ухвалювали жодних нормативно-правових актів, які передбачали б заборону обміну доларів серії 1996 року й випущених в обіг раніше.

«У разі відмови обмінювати валюту на підставі року випуску Національний банк готовий приймати звернення від громадян для проведення відповідних перевірок», — заявив регулятор.