Добірка на вихідні й не тільки. 10 найкращих серіалів першої половини 2021-го

Так, екватор року незабаром. Ми зібрали серіали, які встигли нас порадувати за цей час: детектив із Кейт Вінслет, другий сезон розголосної збірки анімацій, байопік про відомого кутюр’є та феміністичне фентезі. А ще тут аж два серіали від Marvel!

Мейр з Істтауна (HBO) 7 епізодів

Мейр Шиан — слідча поліції крихітного американського містечка Істтаун. Її життя не було простим: старший син наклав на себе руки, чоловік покинув. Мейр живе разом із донькою, мамою та онуком, якого от-от може відібрати невістка. Уже рік слідча намагається розслідувати зникнення доньки шкільної подруги, але справа зайшла в глухий кут — і це страшенно гнітить героїню.

Та зненацька на березі річки знаходять тіло молодої дівчини. Розслідувати вбивство разом із Мейр буде молодий детектив Зейбель, якого відрядили з «райцентру». Пліч-о-пліч слідчі намагатимуться з’ясувати, хто з кількох підозрюваних справді винний.

«Мейр з Істтауна» починається як неквапливий телероман, але згодом перетворюється на захопливий трилер. Уявіть, що «Справжній детектив» зустрічає «Мовчання ягнят» і вони п'ють дешеве пиво в барі посеред «Твін Пікса». Це передусім бенефіс Кейт Вінслет — востаннє такий перформанс від акторки ми бачили в «Читці» та «Дорозі змін».

Мейр розслідує не тільки вбивство, а й власне життя, розкриваючись із кожною серією як складна, багатошарова героїня. Вінслет хочеться поаплодувати і за неперевершену гру, і за природність: акторка заборонила ретушувати своє тіло у сцені сексу й обличчя на постерах серіалу. Браво!

ВандаВіжен (Disney+) 9 епізодів

Історія двох героїв Всесвіту Marvel — могутньої Багряної Відьми (Ванди) та андроїда Віжена. Ванда Максимова — біженка зі Східної Європи, яка володіє «магією хаосу». Віжен — робот зі свідомістю штучного інтелекту, володар одного з каменів нескінченності (Камінь Розуму).

Хронологічно події відбуваються після епічного фіналу «Месників», у якому (spoiler alert!) Віжена, як ви пам’ятаєте, убивають двічі: спочатку його кохана Ванда задля порятунку планети, а потім головний антагоніст Танос заради Каменя Розуму.

«ВандаВіжен» — один із найкращих і точно найдоросліший серіал Marvel. По-перше, він відрізняється дуже винахідливим підходом до форми: серії стилізовані під ситкоми різних десятиліть. І це зашифровано в назві, адже «ВандаВіжен» можна прочитати як імена головних героїв, але водночас і як «Бачення Ванди» (англ.).

По-друге, за комедійним, на перший погляд, жанром ховається радикальна драма про прийняття смерті, яка попри все зберегла розважальний супергеройський елемент. Жанровий експеримент Marvel однозначно вдався, але й поставив високу планку іншим серіалам всесвіту, про один із яких розповімо далі.

В її очах (Netflix) 6 епізодів

У молодої Луїз зав’язується роман із босом — психіатром Девідом. Мимоволі дівчина також починає товаришувати з його дружиною Адель. Нова подруга дуже багата, самотня й одержима чоловіком, який 10 років тому врятував її з охопленого полум’ям маєтку (батьки дівчини загинули в пожежі). Девід, так само нещасний і самотній у шлюбі, змушує дружину приймати незрозумілі препарати й не випускає з дому. Луїз мучиться докорами сумління, але вдіяти з собою нічого не може, тому продовжує стосунки з парою.

Це могла би бути шестисерійна драма про токсичні стосунки та важкі моральні рішення, аж ні — усе не так просто. Та далі ні пари з вуст, адже це зіпсує сюрприз. Не гарантуємо, що фінал історії сподобається всім, але здивує точно.

Змій (Netflix) 8 епізодів

Мінісеріал розповідає історію сумнозвісного шахрая та вбивці Чарльза Собраджа: у 1970-ті роки він полював на туристів із західних країн, які приїздили в Азію у пошуках вражень, наркотиків та просвітлення. Достеменне число жертв маніяка невідоме, але за різними даними він убив від 12 до 24 осіб. Моторошна історія «Азійського Менсона» скидається на популярний жанр true crime (документальні стрічки про серійних убивць). Образ головного героя вийшов майже демонічним.

Місцеві знали Собраджа під ім'ям Алан Готьє. Він був успішним торговцем дорогоцінними каменями, душею компанії, привабливим чоловіком, який влаштовував найкращі вечірки в Бангкоку. Але гості Готьє то зникали безслідно, то тонули, то опинялися без грошей і пам'яті у тайських нетрях. Проте викрити вбивцю було не так просто — попри десятки пов'язаних жертв. Перехитрити Собраджа вдалося тільки голландському дипломатові Герману Кніппенбергу.

Підземна залізниця (Amazon Prime) 10 епізодів

Проєкт Баррі Дженкінса («Місячне світло» — «Оскар» за найкращий фільм і сценарій у 2017-му, три номінації «Якби Біл-стріт могла заговорити» у 2018-му) заснований на однойменному романі володаря Пулітцерівської премії Колсона Вайтхеда. Це історія молодої рабині Корі, яка втікає з плантації разом із закоханим у дівчину Цезарем. Він розповідає про підземну залізницю, що може привести їх до свободи. Крізь усю Америку героїв переслідує безжальний мисливець за рабами-втікачами.

«Підземною залізницею» називали таємну мережу, якою переправляли рабів-утікачів із Півдня на вільну Північ. Така назва виникла через відповідну термінологію: депо, станція, провідник. Автор роману перетворив вигадану залізницю на справжню, а Баррі Дженкінс візуалізував метафору: герої потрапляють до системи тунелів, які давали рабам шанс на порятунок.

«Підземна залізниця» — видатна режисерська й операторська робота, хоча місцями це дуже травматичне видовище. Режисера навіть устигли звинуватити в експлуатації страждань через довгі натуралістичні сцени тортур над рабами. Болюче реалістичні епізоди Дженкінс урівноважує напівфантастичними, занурює не тільки в історичний контекст, а й у глибоке дослідження характерів та природи рабства.

Уявіть, що це місто (Netflix) 7 епізодів

Чудовий невагомий серіал, у якому автор Мартін Скорсезе спілкується зі своєю давньою подругою — есеїсткою та громадською діячкою Фран Лебовіц. Вона дуже смішно розмірковує про Нью-Йорк, його мешканців та про себе в улюбленому рідному місті. У цьому майже стендапі дістається всім: від комунальників і таксистів до політиків та богеми. Скорсезе лишається поза кадром, але ми чуємо частий гомеричний сміх режисера. Він і сам безмежно закоханий у Нью-Йорк — хлопчик із Квінса, що виріс у Маленькій Італії на Мангеттені, через усе життя проніс щире захоплення рідним містом.

Навіть якщо ви ніколи не були в Нью-Йорку, не хвилюйтеся — балачки Лебовіц мають надприродний магнетизм, до того ж вони без географічної прив’язки. А загалом її досвід містянки буде релевантним для мешканця будь-якого мегаполіса. «Нью-Йорк ніколи не буває нудним», — каже Фран. А втім, хіба так не скажеш про кожне велике місто? Цілком можна уявити на місці Лебовіц киянку, що бідкалася би: мовляв, місто вже не те, що раніше. Але й досі улюблене та чарівне. Як його змінила пандемія, як десь зводять чергову недолугу новобудову, як набридло стояти в заторах. Яке це місто неймовірне весною, як легко у ньому творити й абсолютно неможливо покинути. Справжнісінька магія!

Сокіл і Зимовий солдат (Disney+) 6 епізодів

А ось і той самийіще один серіал від Marvel, у якому відважний Сокіл і злегка причмелений Зимовий солдат демонструють зразковий броманс, а водночас буркотять і підколюють один одного, ніби старе подружжя. Супергеройський пафос у серіалі зведено до мінімуму: тільки проза життя, тільки хардкор. Соколу відмовляють в іпотеці, бо його кар'єра в загоні Месників не видається кредитному консультантові достатньо переконливою. Зимовий солдат страждає на посттравматичний розлад і відвідує психотерапевта. А втім, екшена на екрані також достатньо, не хвилюйтеся. Герої на замовлення уряду ганяються за новими терористами, що виступають за єдиний світ і відсутність кордонів. Бонус: новий Капітан Америка, який намагається потоваришувати з героями.

У новизні та винахідливості «Сокіл і Зимовий солдат» програє «ВандаВіжен», проте гідно конкурує за видовищністю та фансервісом. Попри високі амбіції Marvel (кожен епізод шоу коштує 25 млн) нічого оригінального у плані сенсів серіал на телебачення не приніс. Та загалом — тверда четвірка.

Голстон (Netflix) 5 епізодів

Якщо ви далекі від модної індустрії, цілком можливо, що ім’я Роя Голстона нічого вам не говорить. Проте люди обізнані стверджують, що модельєр колосально вплинув на всіх відомих нині дизайнерів, американську культуру та світову моду. Після того, як у капелюшку від Голстона на інавгурації чоловіка з’явилася Жаклін Кеннеді, він прокинувся знаменитим. Так починався шлях дизайнера у світі мінливої моди: перші покази, своє ательє, конкуренція з великими французами, дружба з Лайзою Мінеллі, успіх, гроші вечірки та безліч коханців. А зрештою — наркотики, втрата популярності й самотність.

Дивитися на Юена Мак-Грегора у ролі Голстона — особливе задоволення, хоча родичі дизайнера не надто задоволені образом кутюр’є в серіалі. Насправді перформанс Мак-Грегора та костюми — головні переваги «Голстона», бо за розмахом серіал суттєво поступається попереднім роботам шоуранера Раяна Мерфі («Поза», «Американська історія жахів»). І все-таки це досить талановито зроблене нагадування, що будь-яка імперія рано чи пізно може впасти.

Неймовірні (HBO) 6 епізодів

Вікторіанський Лондон охоплений тривогою: дедалі більше жінок різного віку починають володіти надприродними здібностями. Хтось бачить майбутнє, хтось виростає до чотирьох метрів, ходить по воді, читає думки. Містяни дивляться на супергероїнь підозріло, починається «полювання на відьом». Єдиним прихистком для володарок видатних талантів, які швидко стають вигнанками, стає дім удови з темним минулим Амалії Тру та винахідниці Пенанс Едейр.

«Неймовірні» — це своєрідні «Люди Ікс» у вікторіанських декораціях. Фентезі-драму з феміністичним фокусом можна похвалити за продуманий світ і гарну картинку, максимально наближену до класичного стімпанку. Зроблено дорого й на совість, тож лишається тільки побажати приємного перегляду.

Любов, смерть і роботи (Netflix) 8 епізодів

Два роки тому серіал «Любов, смерть і роботи» справив ефект вибухівки — збірка анімаційних короткометражок стала справжньою несподіванкою і завдяки формату, і завдяки оригінальності кожного з 18 епізодів. Вони були створені в абсолютно різній стилістиці й мали цілком незалежні один від одного сюжети, але в дивовижний спосіб поєднувались у цілісний захопливий альманах.

У другому сезоні епізодів поменшало, але зворотної пропорційності з якістю серій, на жаль, не сталося. Сміливий експеримент перетворився на бізнес, се ля ві. Та попри вторинність більшості сюжетів деякі епізоди все ж видаються цікавими. Наприклад, серія «Затонулий гігант», де океан виносить на берег тіло величезного чоловіка. Чи епізод «Автоматичний клієнтський сервіс», у якому за літньою жінкою в недалекому прийдешньому полює оскаженілий робот-пилосос.

А в «Зірковій команді» земля майбутнього зображена похмурим місцем, тут більше не народжують дітей. Загальний хронометраж — трохи більше ніж 100 хвилин, тож відмовляти дивитися другий сезон ми точно не будемо. Але якщо ви не бачили перший, рекомендуємо знехтувати черговістю, аби не зіпсувати враження.