Дослідження кургану в Сирії показало, що він може бути найстарішим військовим меморіалом у світі
Курган на півночі Сирії в місті Банан, імовірно, є найстарішим військовим меморіалом у світі. Його могли звести ще у третьому тисячолітті до нашої ери, щоб ушанувати загиблих на війні.
Дослідження провела команда археологів та опублікувала його в журналі Antiquity.
Місце, відоме як Білий меморіал, раніше вважали древньою братською могилою ворожої армії. Але дослідники кажуть, що систематичне розміщення тіл у ньому, ймовірно, свідчить, що курган є пам’ятником державній армії, яка використовувала колісниці у битвах.
Подібні місця розкидані по всій північній Сирії, і деякі з них вважаються пам'ятками завоювань у битвах, де переможені армії поховані у братських могилах. Багато з них мають написи месопотамською мовою — данина поваги до переможених.
Однак курган у місті Банан відрізняється він інших як розміщенням тіл, так і своїм вмістом. Його аналіз показує, що він був створений для вшанування пам'яті загиблих на війні.
Професорка Енн Портер з Університету Торонто, яка є провідною авторкою дослідження, каже, що стародавні люди, як і сучасні, шанували загиблих у бою.
«Ми не знаємо, чи були вони переможцями або переможеними в битві. Але ми справді знаємо, що вони взяли тіла мертвих із якогось іншого місця, можливо, по довгому часі після цієї події, і поховали їх у величезному пагорбі, який було видно на багато миль навколо», — каже дослідниця.
Це відкриття дає підстави називати курган першим відомим організованим пам'ятником війні у світі. У звіті йдеться, що будівництво меморіалу було великою подією на той час.
Це також збільшує ймовірність того, що значення інших пам'ятників у північній та центральній Сирії до кінця не вивчене й може стати новим поштовхом для археологічних досліджень.