Дослідження: Зміна клімату підвищила ймовірність аномальної квітневої спеки в Середземномор’ї щонайменше в 100 разів

Екстремальна спека у квітні 2023 року на південному заході Європи та півночі Африки була б майже неможливою без зміни клімату. Ймовірність такої аномальної спеки навесні через зміни клімату зросла принаймні в 100 разів.

Про це свідчить дослідження організації World Weather Attribution, яка вивчає зв’язок між зміною клімату та екстремальними погодними явищами.

Дослідники зазначають, що впродовж останнього тижня квітня 2023 року температури в багатьох регіонах Іспанії, Португалії, Марокко та Алжиру були на 20 градусів вищими, ніж зазвичай у цю пору року.

Так, для Португалії та материкової Іспанії національний квітневий рекорд був побитий із дуже великим відривом: 36,9°C і 38,8°C відповідно. У Марокко по всій країні було побито кілька місцевих квітневих рекордів, у деяких містах температура перевищила 41°C. В Алжирі фіксували 40°C.

Ці рекордно високі температури відбулися на додачу до історичної багаторічної посухи в цих регіонах, що посилило вплив спеки на сільське господарство, якому вже загрожує зростання дефіциту води, додають у WWA.

Вчені з Марокко, Франції, Нідерландів, США та Великої Британії у спільному дослідженні дійшли висновку, що екстремальні температури зростають у Середземноморському регіоні швидше, ніж передбачалося.

Якщо глобальна середня температура підвищиться додатково на 0,8°C до загального потепління на 2°C, то хвиля спеки, яка була у квітні, буде на 1ºC гарячішою, додають дослідники.

Також науковці зауважують, що зміна клімату збільшила ймовірність нової хвилі спеки щонайменше в 100 разів.

Смерть від спеки

WWA зазначає, що у 2022 році хвилі спеки спричинили майже 4000 смертей в Іспанії та понад 1000 смертей у Португалії. Щорічно в Алжирі, Марокко та Тунісі в середньому 262, 250 і 116 людей помирають від хвороб, пов’язаних зі спекою.

У Тунісі огляд смертності від усіх причин у 2005-2007 роках показав, що одночасно з підвищенням температури щоденна смертність зросла на 2%.

Як пояснюють в організації, хвилі спеки на початку сезону, як правило, особливо смертоносні через недостатню акліматизацію населення, низьку готовність до спеки (наприклад, люди ще не винесли вентилятори чи кондиціонери зі сховищ) та вплив на збирання врожаю.

Водночас смертельні випадки, пов’язані зі спекою, зменшилися в містах, де влада почала запроваджувати спеціальне планування.

Наприклад, у Лісабоні, столиці Португалії, ефект міського теплового острова зменшили завдяки додаванню більшої кількості зелених і водних просторів.

Крім того, доведено, що системи раннього попередження про спеку, прості способи самозахисту, як-от уживання достатньої кількості води, міцні соціальні зв’язки та покращене сприйняття ризику зменшують вплив спеки на здоров’я.