Дванадцять: нові і старі обличчя російської опозиції
Експерти кажуть: на майбутніх російських виборах значну роль відіграватимуть не політичні сили, а персоналії. Особистий фактор дуже важливий: та частина протестного електорату, яка все ж прийде голосувати, зробить це заради конкретного кандидата. Громадське підготувало міні—портрети старих і нових представників російської опозиції.
Григорій Явлінський
Політичний ветеран, лідер партії «Яблуко» з 1993 року. Керівник фракції цієї партії в Держдумі перших трьох скликань. У 1996 і в 2000 роках був кандидатом в президенти, хотів балотуватися і в 2012, однак Центрвиборчком відмовив йому в реєстрації. На виборах 2018 року «Яблуко» знову збирається висунути його кандидатуру. Явлінський включений в список проекту Михайла Ходорковського «Замість Путіна». Не раз дуже критично висловлювався про політику Путіна щодо України, зокрема, анексію Криму. Говорив про створення між Україною і Росією «поясу безпеки» за участю міжнародних спостерігачів.
Вчинок: Під час захоплення заручників у Театральному центрі на Дубровці Явлінському вдалося врятувати вісьмох дітей. Політик вступив в телефонні переговори з терористами. Ті зажадали, щоб він прийшов до них без зброї і охорони, що Явлінський і зробив. Він вів переговори майже годину і після цього вивів з будівлі дітей. Також пропонував провести в Криму новий референдум під міжнародним контролем, щоб з'ясувати інтереси людей.
Цитата: «Росія як наркоман, у якого в одній руці — труба з нафтою, в інший — труба з газом, а в голові — економічні галюцинації про те, що все добре».
Міхаіл Касьянов
Колишній міністр фінансів і колишній російський прем'єр-міністр. Лідер партії ПАРНАС, очолює список цієї партії на думських виборах. У 2008 році намагався балотуватися в президенти, але йому відмовили в реєстрації. В опозиції до чинної влади Касьянов уже багато років. У вересні 2014 він підписав заяву з вимогою «припинити агресивну авантюру: вивести з території України російські війська і зупинити пропагандистську, матеріальну і військову підтримку сепаратистів на Південному Сході України». У березні 2015 року Касьянов, виступаючи в Європейському парламенті, заявив, що вважає правильними санкції Заходу проти Росії.
Вчинок: У квітні 2015 року Касьянов склав так званий список Нємцова: до переліку увійшли журналісти, які, на думку політика, брали участь у цькуванні Бориса Нємцова. Касьянов передав цей список керівництву Конгресу США, щоб журналістів з цього переліку внесли в список Магнітського, заборонили їм виїзд з США і заморозили активи, розміщені у Сполучених Штатах.
Цитата: «Своєю українською авантюрою Путін залучив всю країну в азартну геополітичну гру, зробивши російський народ заручником своїх амбіцій».
Дмітрій Гудков
Кандидат від партії «Яблуко». Політик, громадський діяч. У Думі VI скликання був незалежним депутатом, обраним за списками «Справедливої Росії». Пізніше Гудкова виключили з «СР». Серед нинішніх суперників Гудкова — колишній головний санітарний лікар Росії Геннадій Онищенко.
За освітою Гудков журналіст, пізніше закінчив Дипломатичну академію МЗС Росії. В кінці 90-х активно брав участь у виборчій кампанії свого батька, Геннадія Гудкова. Дмитро — один з тих, хто не голосував за входження Криму до складу РФ. Його також запам'ятали як противника «закону Діми Яковлєва», він навіть вносив в Думу пропозицію про скасування цього скандального документа. Брав активну участь в протестному русі 2011 — 2012 років.
Вчинок: У серпні 2014 року направив до Міноборони Росії запит про участь російських військовослужбовців у конфлікті на території України. Ставив питання про кількість поранених і вбитих бійців і про матеріальну допомогу «в обмін на мовчання», а також про те, за що 76-а дивізія ВДВ РФ була нагороджена орденом Суворова. Однак жодної відповіді на свої питання депутат так і не отримав.
Також Гудков — автор десятків антикорупційних розслідувань щодо чиновників і депутатів різних рівнів.
Цитата: «Або» народна республіка», зубожіння наших країн і «фортеця в облозі», або єдина Україна, з якою ми будемо жити в дружбі».
Владімір Рижков
Кандидат від партії «Яблуко». Політик, державний діяч, кандидат історичних наук, професор Вищої школи економіки, автор книг про історію. Основоположник руху перебудови на Алтаї, в політиці з кінця 80-х. Був депутатом Держдуми чотирьох скликань. Під час правління Єльцина був заступником глави уряду з соціальних питань. Дії Путіна критикував з самого початку. У 2006 став членом Політради «Іншої Росії». Брав участь в «Марші незгодних», а потім в протестному русі 2011 — 2012 років. Був учасником переговорів про можливе об'єднання російських опозиційних сил. Один з авторів доповіді «Путін. Корупція».
Вчинок: У 2011 році намагався судитися з Владіміром Путіним, разом з Борисом Нємцовим і Владіміром Міловим подав позов про захист честі, гідності та ділової репутації. Приводом стало висловлювання президента Росії на черговій прес-конференції. Путін сказав про Нємцова, Мілова і Рижкова наступне: «Свого часу вони поураганили, в 90-х роках, вкрали разом з Березовським і тими, хто зараз перебуває в місцях позбавлення волі, про які ми сьогодні згадували, чимало мільярдів. Їх від годівниці відтягнули, вони утримувались, хочеться повернутися і поповнити свої кишені». Процес політики програли, але заявили, що оскаржуватимуть рішення в Європейському суді.
Цитата: «Я дійсно вірю в можливість повернення всього Донбасу під суверенітет України».
Андрєй Зубов new!
Доктор історичних наук, політолог, релігієзнавець, колишній професор МДІМВ. Один з авторів «Основ соціальної концепції Російської православної церкви». Голова Комісії з питань народної освіти, науки, культури, релігії та історичної спадщини партії ПАРНАС. На вибори йде по двісті восьмому одномандатному виборчому округу (від центрального округу Москви). У березні 2012 року виступив у пресі у справі «Pussy Riot». Охарактеризував покарання учасницям цієї групи як неадекватно жорстке. Розкритикував дії російської влади щодо Криму. Пізніше закликав «припинити агресивну авантюру: вивести з території України російські війська і припинити пропагандистську, матеріальну і військову підтримку сепаратистам Південного Сходу».
Вчинок: У березні 2014 року написав статтю «Аншлюс без лапок», в якій порівняв дії Росії щодо Криму з аншлюсом Австрії Третім рейхом в 1938 році. За це був звільнений з МДІМВ «за недоречні і образливі історичні аналогії». Однак, пізніше Зубова відновили: комісія Ради при Президентові РФ з трудових прав визнала звільнення незаконним.
Цитата: «Нинішня Росія — держава слабка у військовому відношенні і абсолютно провальна в економічному».
Марія Баронова new!
Журналіст, громадський діяч, закінчила хімічний факультет МДУ. В Думу йде по 208-му мажоритарному виборчому округу Москви за підтримки створеного Михайлом Ходорковським проекту «Відкриті вибори».
Зізнається, що раніше була людиною з імперськими поглядами, за що тепер їй соромно. У протестному русі з грудня 2011 року, виконувала обов'язки прес-координатора. 6 травня 2012 року брала участь в «Марші мільйонів». Пізніше в квартирі у Баронової провели обшук, а її саму звинуватили в закликах до масових заворушень, суд виніс вирок — підписка про невиїзд. У 2013 році з Баронової в рамках амністії зняли звинувачення у «болотній справі».
Вчинок: У серпні 2016 року Марія Баронова вийшла на одиночний пікет до Соборної мечеті в Москві, виступаючи проти звичаю жіночого обрізання. Це сталося після того, як правозахисний фонд «Правова ініціатива» опублікував доповідь про практику жіночого обрізання в деяких закритих спільнотах Дагестану. На плакаті у Баронової було написано: «Ріжте баранів, а не жінок!»
Цитата: «Я б підтримала позицію, при якій був би проведений всеросійський референдум щодо питання Криму. Тому що минулого разу росіян не запитали».
Лев Шлосберг new!
Політик, правозахисник, журналіст. Четвертий номер у партійному списку «Яблука», лідер Псковської організації партії. Родом з Пскова, закінчив місцевий педагогічний інститут. Працював вихователем, учителем, служив у ракетних військах сухопутних військ. У політиці — з середини 90-х. Вступив до партії «Яблуко», в 1996 і в 2000 роках був довіреною особою кандидата в президенти РФ Григорія Явлінського. Завжди брав активну участь у житті рідного міста, висловлювався щодо гострих політичних питань: наприклад, виступив проти «закону Діми Яковлєва» в 2012 році.
Вчинок: За кордоном, зокрема в Україні, ім'я Льва Шлосберга стало відоме в серпні 2014 року, після того як заснована ним газета «Псковська губернія» опублікувала інформацію про загибель російських солдатів на території Донбасу та про їхні закриті похорони в Псковській області. Журналісти, які намагалися зняти могили, отримували погрози і зазнали нападу біля кладовища. На самого Шлосберга теж напали дорогою з офісу додому. Через місяць після появи публікації Псковські обласні збори депутатів позбавили Шлосберга депутатських повноважень.
Цитата: «Володимир Путін виростив в Росії народ війни».
Юлія Галяміна new!
Кандидат від «Яблука» по 198-му округу (Північний адміністративний округ Москви). Корінна москвичка, науковий співробітник МДУ ім. Ломоносова, громадський діяч. Жителям російської столиці відома як захисниця міського парку «Дубки» і організатор кампаній проти точкової забудови. Два роки тому балотувалася від «Яблука» в Мосміськдуму, отримала 18% і посіла друге місце.
Вчинок: На початку вересня Юлію Галяміну затримали за проведення одиночного пікету на підтримку «Матерів Беслана». В руках у Галяміної був плакат з тим же написом, що і у бесланських жінок: «Путін — кат Беслана». «Мене затримують за акцію на підтримку матерів Беслана. Парк Березовий Гай. Запихають в машину. Беззаконня повне. Їду в ВВС», — написала Галяміна в Твіттері. В результаті її звинуватили в непокорі поліції, ця стаття передбачає до 15 діб арешту.
Цитата: «Сьогодні трактористи йдуть на Москву, шахтарі голодують, з кожним місяцем це буде все гірше, взимку нас чекають великі виступи людей».
Галина Ширшина
Політичний і громадський діяч. На виборах в Держдуму йде за федеральним партійним списком партії «Яблуко». У недалекому минулому — керівник Петрозаводського міського округу. За освітою психолог, вже більше 10 років бере участь в політичних проектах республіканського осередку партії «Яблуко», під час виборчих кампаній проводила психологічні тренінги в виборчих штабах. Ширшина стала першою в історії Петрозаводська жінкою-мером.
Вчинок: При вступі на посаду Галина Ширшина скасувала церемонію інавгурації, щоб не витрачати занадто багато бюджетних грошей. Через два роки вона втратила своєї посади: її повноваження достроково припинили. ЗМІ називали Ширшину «останнім опозиційним мером». Після втрати посади вона довго не могла знайти роботу.
Цитата: «Ніколи наша держава не буде воювати всередині, воюючи зовні, тому що це пріоритет».
В'ячеслав Мальцев new!
Політик, журналіст, громадський діяч. Балотується в Держдуму від партії ПАРНАС. Мальцев — чи не єдиний опозиціонер, допущений до дебатів на телебаченні, де дозволяє собі небачено зухвалі як на теперішній час висловлювання. Наприклад, заявляє: «Країна гниє, і гниє з голови, а голова у неї Путін». Щоправда, при цьому до Мальцева завжди «приставлені» інші політики, здатні його перекричати. Мальцев родом із Саратова, за освітою юрист. В середині 90-х став депутатом Саратовської обласної думи. Послідовний противник Путіна. При цьому багато хто характеризує погляди Мальцева як суміш націоналістичних, анархічних і комуністичних. Соратники по партії часто звинувачують Мальцева в популізмі.
Вчинок: Тут варто написати про вчинок, якого немає. «Штатний» патріотичний політолог Сергій Марков нещодавно заявив, що російські націоналісти запланували переворот на 18 — 19 вересня, а очолить цей переворот якраз В'ячеслав Мальцев. Детально описаний Марковим перебіг майбутніх подій повеселив користувачів соцмереж, які оцінили літературні таланти політолога.
Цитата: «... в Росії станеться революція, я абсолютно в цьому впевнений. Яка вона буде — з барикадами, з танками або просто прийдуть люди до Вови, скажуть: «Давай, до побачення ...» Все буде залежати від того, скільки людей захочуть повернутися в конституційне поле».
Костянтин Янкаускас new!
Кадидат-одномандатник від партії ПАРНАС, депутат московського району Зюзіно. Прихильник опозиціонера Олексія Навального (сам Навальний на цих виборах не балотується). У 2013 році брав участь у виборчій кампанії Олексія Навального на виборах мера Москви. Організовував агітаційні куби, поширював матеріали, проводив зустрічі з жителями. Відомий як захисник історичного вигляду Москви, належить до руху, який захищає центр міста від знищення. У 2014 Янкаускаса посадили під домашній арешт: його і його соратників звинуватили в шахрайстві у великих розмірах. За версією слідства, опозиціонери привласнили 10 мільйонів рублів з добровільних пожертвувань. Влітку 2015 Янкаускаса звільнили від покарання.
Вчинок: На парламентських виборах 2011 року викрив «карусель», організовану «Єдиною Росією» в одному з московських районів. Відеоролик про запобігання вкиданню подивилися в інтернеті більше мільйона людей.
Цитата: «Я беру участь у виборах, щоб виграти і довести, що в Державній думі можуть працювати незалежні політики, яких підтримують жителі, а не влада».
Ольга Лі new!
Депутат Курської обласної Думи, кандидатка в депутати Держдуми від партії «Яблуко». Ользі Лі 30 років, вона родом з казахстанського Абая. За освітою економіст, за першою професією — журналіст. У Курську заснувала газету «Народний журналіст». П'ять років тому пішла в політику: Ольгу обрали депутатом Курської обласної думи за списком КПРФ. Щоправда в партію вона не вступала. На цих виборах Ольга Лі очолює регіональні списки «Яблука» в Курській і Білгородській областях. Крім того, Ольга балотується і по одномандатному округу.
Вчинок: Стала відома завдяки своєму відеозверненню до Владіміра Путіна. У березні 2016 року Ольга різко розкритикувала політику російського президента: як зовнішню (анексія Криму, війна в Сирії), так і внутрішню. Крім того, Ольга поставила під сумнів горезвісні 86%: вона сказала, що рейтинг Путіна в Курській області не перевищує 25 відсотків. Після цього проти неї порушили кримінальну справу і звинуватили в наклепі і екстремізмі.
Цитата: «За вашою бездіяльністю, пане президенте, піде протидія».
/Ксенія Туркова