«Дякую, Литво». Чи позбавили проросійського блогера Шарія статусу біженця в ЄС і чи віддадуть його тепер Україні

У червні 2013-го Анатолій Шарій розмістив на своїй сторінці в Instagram фото з тату на руці «Ačiū Lietuva 2012», що в перекладі означає «Дякую Литва 2012». Таким чином він подякував країні за наданий притулок.

Проте нині позиція офіційного Вільнюса може зіграти з проросійським блогером лихий жарт. Після скасування Литвою статусу біженця у Шарія можуть виникнути проблеми і з перебуванням в інших країнах ЄС.

Литва позбавляється Шарія

31 травня «Українська правда» повідомила, що Литва анулювала Шарію всі документи щодо статусу біженця та оголосила його персоною нон ґрата.

Сам Шарій прокоментував цю новинутак: «Особисто я вперше чую. Але щось мені не дуже віриться».

hromadske звернулося до Департаменту міграції МВС Литовської Республіки по підтвердження цієї інформації. Проте там повідомили, що не можуть надати відповіді, бо питання стосуються персональних даних. Але одразу кілька видань з посиланням на власні джерела у литовській владі повідомили, що інформація про анулювання Шарію статусу біженця підтверджується.

Так, редактор «Європейської правди» Сергій Сидоренко розповів, що рішення ухвалене на підставі того, що після отримання у 2012-му притулку в Литві Шарій не мав права полишати країну. Тобто він мав проживати у Литві, але нині живе в Іспанії.

«Шарій оскаржив рішення Литви. І тепер це буде слухатися у судах», — пояснив Сидоренко.

На те, що підставою скасування статусу біженця є проживання Шарія в іншій країні, вказує і російський адвокат Марк Фейгін. Ба більше, в інтерв’ю Youtube-каналу politeka news Фейгін розповів, що рішення Литви може базуватися на документах його адвокатів.

«Його позбавили статусу, найімовірніше, через ці листи, які писав я. Точніше, мої литовські адвокати щодо того, що він порушив Конвенцію, не проживаючи в Литві з 2017-го року… Це все ми робили на основі матеріалів судових справ щодо наших суперечок (йдеться про судові розбірки Шарія та Фейгіна — ред.)», — розповів Фейгін.

Сам Шарій інформацію про обов’язок біженця проживати в країні, яка надала йому прихисток, назвав «діччю».

У вересні 2016-го у звіті ОБСЄ щодо дотримання прав людини в Литві йшлося: «Пан Шарій отримав дозвіл на постійне проживання в Литві на п’ять років (тобто до 2017-го — ред.). Однак у 2015 році влада Литви розпочала громадську кампанію щодо скасування політичного притулку журналіста за його "критику нового режиму в Києві та прокремлівську позицію". Побачивши, що йому загрожує реальна небезпека екстрадиції в Україну, пан Шарій вирішив залишити Литву».

На підставі чого анулювали?

Надання та позбавлення іноземців притулку в Литві регулюється законом «Про правове становище іноземних осіб». Підстави для скасування притулку прописані у 90-й статті. Там передбачені як можливість відмови від цього статусу за власним бажанням, так і винесення відповідного рішення без волі особи.

Зокрема, позбавлення статусу біженця передбачається у випадках:

  • отримання громадянства іншої країни;
  • отримання статусу біженця шляхом обману;
  • отримання статус біженця, попри те, що такий статус не мав бути наданий людині;
  • є серйозна підстава вважати, що перебування людини в Литовській Республіці становить для держави небезпеку.

Як бачимо, жоден із цих пунктів не передбачає анулювання статусу біженця через те, що людина проживає в іншій країні.

Водночас варто звернути увагу на матеріал литовського видання Lietuvos rytas про Шарія. У ньому йдеться, що безпосередньо залучені до процесу високопосадовці повідомили журналістам, що «основу надали спецслужби, які нібито нарешті зібрали важливі дані про цю людину та її непрозоре фінансування з боку Росії».

Ця інформація разом із тим, що Шарія також оголосили в Литві персоною нон ґрата, дають підстави припускати: спецслужби Литви мали дані, що Шарій становить загрозу для безпеки держави. У такому випадку закон передбачає, що спецслужби інформують про цю загрозу Департамент міграції, а той ухвалює рішення про скасування статусу біженця протягом 14 днів після отримання пояснень відповідної особи.

Чи віддадуть тепер Шарія Україні?

Хай там як, до остаточного рішення суду, в якому оскаржується рішення Литви про позбавлення Шарія статусу біженця, він досі залишається в цьому статусі.

Та й остаточне рішення в Литві не дасть Україні впевненості, що Шарія повернуть в Україну. Бо відповідне рішення нині залишається за Іспанією.

Шарій має тимчасову посвідку на проживання в цій країні. У лютому цього року джерела hromadske в Офісі президента розповідали, що термін дії тимчасової посвідки закінчується у липні 2021-го. І правоохоронні органи сподіваються, що Шарій не отримає нової.

Так, 16 лютого цього року СБУ оголосила підозру Шарію за двома статтями: «держзрада» та «порушення рівноправності громадян». Після нез’явлення на допит його оголосили в державний розшук. Відповідна картка досі перебуває у базі МВС.

Сам Шарій ще в лютому подякував СБУ за статтю держзради.

«Тепер мені не треба зайвий раз доводити в ЄС, що всі справи на мене — чиста політика», — написав проросійський блогер.

Анатолій ШарійАнатолій Шарій/Facebook

Підозра у держзраді є формальною підставою для відмови у видаванні Шарія Україні, бо це не кримінальний злочин, а злочин у сфері політики, вважає юристка-кримінологиня Ганна Маляр.

«З одного боку, нарешті діяльність Шарія викликала підозру в державній зраді. З іншого — ми повинні розуміти, що саме через цю статтю допомагати нам ніхто не буде. А розслідування тих злочинів, за якими ми могли розраховувати на міжнародну допомогу, Україна провалює», —пояснила Маляр.

Серед кримінальних справ, у яких фігурує Шарій, — хуліганство за стрілянину в «МакДональдсі» (у 2011-му Шарій двічі вистрілив гумовими кулями у чоловіка) і нібито неправдиве повідомлення про злочин зі штучним створенням доказів (також у 2011-му Шарій нібито інсценував замах на себе).

Чи буде в Шарія ще одне тату?

До держзради в Україні та інформації спецслужб Литви можуть додатися ще й фінансові операції, які мають сумнівний характер.

Днями журналіст Юрій Бутусов оприлюднив рахунок Шарія в російському банку, на який двоє громадян Росії переказали 670 тисяч євро. Нібито саме з цих рахунків Шарій оплатив нерухомість в Іспанії.

Однак сподіватися на його екстрадицію в Україну, а тим паче на швидку екстрадицію, не доводиться. По-перше, проросійський блогер має змогу оскаржувати рішення Литви та Іспанії (якщо такі будуть) щодо нього в суді. І таким чином тягнути час.

По-друге, нічого не заважатиме йому до винесення остаточного рішення полетіти в ту ж Росію.

І взагалі багато що залежатиме від позиції Іспанії, чи пристане вона на аргументи України щодо необхідності екстрадиції Шарія.

«Якщо Україна переконає владу Іспанії у правдивості розслідування, його мають видати до України на запит правоохоронних органів»,вважає Сидоренко.

Гадаю, мотузочок його скрутиться чи до Москви, чи до Києва»,підсумовує Фейгін.

І залежно від кінцевого пункту на тілі Анатолія може з’явитися назва тієї чи іншої країни, якій він дякуватиме наступного разу...