Економіка України за перші два місяці року зросла на 3,6%
Показник ВВП (валового внутрішнього продукту) України в перші два місяці 2024 року зріс на 3,6%, якщо порівняти з аналогічним періодом торік.
Про це повідомила міністерка економіки Юлія Свириденко.
«У січні-лютому ми оцінюємо зростання ВВП на рівні 3,6% порівняно з аналогічним періодом минулого року», — написала посадовиця.
За словами міністерки, росту економіки сприяли кілька факторів, зокрема:
- інвестиційний попит;
- сприятливі погодні умови для будівельних робіт;
- експорт сільськогосподарської продукції;
- робота українського морського коридору;
- розширення виробничих потужностей у сфері видобувної промисловості;
- стабільність в енергетиці.
Завдяки позитивним показникам у ключових галузях економіки міністерство очікує на стійке зростання за підсумками всього першого кварталу (січня, лютого та березня).
Ще в листопаді 2022 року Міністерство економіки констатувало, що війна завдала збитків на третину ВВП України. Подальші втрати економіки від війни тоді прогнозувалися на рівні 33-35% національного ВВП.
А от у 2023 році ВВП України зросло на 19,5% у річному вимірі. Нацбанк прогнозує у 2024-му зростання реального ВВП на 3,5%, а у 2025-му — на 6,8%.
Чому це важливо?
Валовий внутрішній продукт — це загальна грошова вартість товарів, які вироблені на території країни, та їхня ціль — не складування чи обмін, а продаж, пояснює економічне видання «Український капітал».
ВВП не показує якість життя в країні, не враховує тіньову частину економіки та взагалі дуже критикується економістами минулого та сучасності. Водночас ВВП нині є найпоширенішим та універсальним показником для виміру економіки.
Якщо спостерігається зростання ВВП — економіка здорова та розвивається, якщо видно падіння — це може бути показником того, що економіка перебуває в стадії рецесії або економічного спадання.
Так, зростання ВВП показує, що за цей період збільшувалися доходи, витрати та додана вартість. Населення і бізнес отримували більше доходів і, відповідно, витрачали більше.