Економіка України зросла на 19,5% у річному вимірі — Держстат
Реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) України в другому кварталі 2023 року зріс на 19,5%, якщо порівняти з аналогічним періодом 2022 року.
Таку оперативну оцінку опублікувала Державна служба статистики 22 вересня.
Водночас, якщо порівняти з попереднім кварталом, реальний ВВП у другому кварталі 2023 року збільшився на 0,8%. Це з урахуванням сезонного фактора, зазначили в Держстаті.
Ще в листопаді 2022 року Міністерство економіки констатувало, що війна завдала збитків на третину ВВП України. Подальші втрати економіки від війни тоді прогнозувалися на рівні 33-35% національного ВВП.
У березні Мінекономіки переглянуло макропрогноз на 2023 рік. Відомство погіршило прогноз зростання ВВП в Україні з 3,2% до 1% — передусім через припущення, що воєнні дії не завершаться в середині 2023-го, а триватимуть «майже цілий рік».
Заступник міністра Сергій Соболєв зазначав, що у відомстві прогнозують зменшення інфляції до 24%. Раніше Мінекономіки прогнозувало інфляцію на цей рік на рівні 28%, що було закладено до закону про держбюджет на 2023 рік.
А Нацбанк у липні погіршив свій прогноз зростання ВВП України з 4% до 0,3% у 2023 році. У 2024-му НБУ прогнозує зростання реального ВВП на 3,5%, а у 2025-му — на 6,8%.
Чому це важливо?
Валовий внутрішній продукт — це загальна грошова вартість товарів, які вироблені на території країни, та їхня ціль — не складування чи обмін, а продаж, пояснює економічне видання «Український капітал».
ВВП не показує якість життя в країні, не враховує тіньову частину економіки та взагалі дуже критикується економістами минулого та сучасності. Водночас ВВП нині є найпоширенішим та універсальним показником для виміру економіки.
Якщо спостерігається зростання ВВП — економіка здорова та розвивається, якщо видно падіння — це може бути показником того, що економіка перебуває в стадії рецесії або економічного спадання.
Так, зростання ВВП показує, що за цей період збільшувалися доходи, витрати та додана вартість. Населення і бізнес отримували більше доходів і, відповідно, витрачали більше.