Ексбоєць спецзагону МВС Білорусі розповів про вбивства опозиціонерів
Колишній офіцер Спецзагону швидкого реагування Міністерства внутрішніх справ Білорусі Юрій Гаравський заявив про свою участь у вбивствах білоруських опозиційних політиків у 1999—2003 роках.
Про це він сказав в інтерв’ю Deutsche Welle.
Навесні і восени 1999 року в Мінську безслідно зникли ексочільник МВС Юрій Захаренко, ексголови Центрвиборчкому й ексвіцеспікер Верховної Ради Білорусі Віктор Гончар та підприємець Анатолій Красовський, який підтримував опозицію.
Юрій Гаравський, який служив у СЗШР як майор, стверджує, що цих людей убили бійці його загону під час виконання службових обов’язків за офіційним наказом. Білорус каже, що і сам був серед учасників подібних убивств.
«Усі накази віддавалися в усній формі. Жодних письмових підтверджень, відеозаписів, протоколів нема, нічого такого», — каже Гаравський.
За його словами, наказ про затримання бійцям віддавав керівник спецзагону, підполковник Дмитро Павличенко. Він же, як стверджує Гаравський, і застрелив політиків та бізнесмена.
Заяви Гаравського відповідають висновкам спеціального доповідача Парламентської асамблеї Ради Європи Хрістоса Пургурідеса, який у 2004 році розслідував зникнення опозиціонерів.
«Те, що ці викрадення і вбивства сталися без відома, м’яко кажучи, дуже важливих високопосадовців, виключено. І коли я кажу «високопосадовці», то маю на увазі президента Білорусі», — підкреслив Пургурідес в інтерв’ю DW.
Сам Гаравський впевнений, що про вбивства знали тодішній керівник МВС Юрій Сиваков та секретар Ради безпеки Віктор Шейман. Він також допускає, що знав про них і президент Лукашенко, проте стверджувати це не береться.
Після виходу зі служби у 2003 році Гаравський покинув силові структури та працював на підприємстві з виготовлення меблів. Він стверджує, що кілька разів намагався передати ЗМІ інформацію про смерть опозиційних політиків, після чого з ним трапилася аварія, яку він трактує як замах.
Юрій Гаравський утік з Білорусі в жовтні 2018 року, побоюючись переслідувань. Нині 41-річний білорус він перебуває в одній з європейських країн, де він попросив про притулок.
Гаравський стверджує, що готовий розповісти все, що йому відомо, під присягою. Водночас журналісти відзначають, що відповіді білоруса на деякі запитання були непереконливими. Наприклад, чому він вирішив розповісти про свою участь у вбивствах, як йому вдалося втекти з Білорусі, чим він займався після того, як пішов із силових структур. Утім Гаравський показав DW копії документів, які, на думку журналістів, підтверджують його історію.