Ексочільнику СБУ Харківщини загрожує довічне ув'язнення. Його підозрюють у держзраді та залишенні місця служби
Правоохоронці завершили досудове розслідування щодо колишнього керівника управління Служби безпеки України в Харківській області Романа Дудіна. Його підозрюють у державній зраді, самовільному залишенні місця служби та непокорі.
Про це повідомляє Держбюро розслідувань.
Тепер із матеріалами справи ознайомиться сторона захисту. Після цього справу передадуть до суду.
Слідство встановило, що перед 24 лютого 2022 року Дудін знав про високу ймовірність повномасштабного наступу росії та зайнявся саботажем організації щодо протидії ворогу.
Зокрема, як кажуть правоохоронці, Дудін організував спробу усунення голови Харківської ОВА Олега Синєгубова від виконання його обов'язків. Так він хотів перешкодили виконанню заходів щодо воєнного стану та намагався захопити держвладу в регіоні.
Також ексочільник надавав медіа неправдиву інформацію, щоби дискредитувати чинну владу Харкова й області. Він перешкоджав функціонуванню єдиної системи управління сил безпеки та оборони регіону — такі дії могли паралізувати органи безпеки регіону.
За даними слідства, Дудін без жодних підстав віддав наказ особовому складу СБУ Харківщини покинути адміністративне приміщення СБУ та територію Харкова.
Крім того, слідчі виявили, що він умисно створив умови для здачі ворогу зброї, боєприпасів, засобів забезпечення бойових дій та засобів індивідуального захисту, які зберігалися в будівлі СБУ у Харківській області. А ще його підозрюють у самовільному залишенні місця служби без поважних причин.
Правоохоронці пояснюють і мотивацію Дудіна. За їхніми даними, він вважав, що наступ росіян буде успішним. Тому сподівався, що його підривні зусилля врахує окупаційна влада рф.
Романа Дудіна підозрюють за трьома статтями: ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексудержзрада, ч. 5 ст. 407 Кримінального кодексусамовільне залишення місця служби та ч. 4 ст. 402 Кримінального кодексунепокора. Загрожує довічне ув'язнення.
Позиція Дудіна
Доповнено 22 березня. Ексочільник управління СБУ Харківщини написав у Facebook, що його справу розглядають дві судді (Світлана Смик та Віта Бортницька), у яких під час написання наукових робіт науковим керівником був Олег Татаров — заступник керівника Офісу президента.
Дудін звинуватив суддів у втручанні в систему розподілу справ та підробленні рішень на користь суддів, що пов'язані з Татаровим чи головою Харківської ОВА Синєгубовим.
Крім того, за словами експосадовця, Синєгубов та міський голова Харкова Ігор Терехов надають неправдиві свідчення у кримінальній справ. Тому просить притягнути їх до відповідальності.
«У моєму листі голові ДБР підкреслив, що мій захист з адвокатським запитом звернувся до Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області. У відповіді зазначається, що всі системи та вузли спецзв’язку у Харківській області, які були розгорнуті в будівлі Харківської ОВА, були у працездатному стані станом 24.02.2022 року. Їх пошкоджень протягом доби не було зафіксовано. Тому свідчення Синєгубова та Терехова суперечать дійсним обставинам справи», — зауважує Дудін.
Що передувало?
29 травня 2022 року після робочої поїздки до Харківщини президент Володимир Зеленський оголосив про звільнення очільника управління СБУ в Харківській області Романа Дудіна.
Він розповів, що звільнив Дудіна за те, що той не працював на захист міста з перших днів повномасштабної війни, а думав тільки про себе особисто.
Після цього сам Дудін заявив, що до моменту звільнення ні Зеленський, ані тодішній голова СБУ Іван Баканов не озвучили жодних претензій до його роботи та роботи управління СБУ області. Дудін переконував, що до повномасштабного вторгнення росії він та управління СБУ готувалися: проводили навчання, сформували центр обміну інформацією та вузол зв’язку. Своє звільнення він називав «винятково політичним рішенням».
А вже у вересні 2022 року стало відомо про затримання Дудіна.