Електричні вугрі синхронізують частоту розрядів, якими вражають жертву. Це перший доказ, що вони можуть полювати спільно
Група бразильських дослідників, які роками спостерігали за поведінкою електричних вугрів в Амазонці, уперше виявили докази того, що вони координуються між собою під час полювання. А саме — узгоджують, з якою частотою вражати жертву електричними імпульсами.
Науковцям тривалий час відомо про явище соціального хижацтва (social predation), тобто тимчасового об’єднання тварин-хижаків для полювання на здобич. У такої стратегії є принаймні дві переваги: витрачається менше часу й енергії на пошук їжі.
Соціальне хижацтво відоме менше ніж серед 100 видів хребетних тварин (усього їх налічується 65 тисяч), найбільш поширене серед птахів і ссавців, водночас майже не зустрічається серед риб. Донедавна вважалося, що воно не притаманне й електричним вуграм через специфічний спосіб полювання на їжу: це нічні тварини, що залягають на дно й чекають, поки повз них пропливе здобич, яку вони вражають електричним зарядом.
А втім, Дуґлас Бастос із Національного центру дослідження Амазонії в бразильському місті Манаус із колегами з’ясували, що електричним вуграм також притаманне явище соціального хижацтва — попри те, що здебільшого тварин можна помітити лише на самоті в нічну пору доби.
Електричні вугрі мають спеціальний орган у тілі, створений із клітин — електроцитів. Їхнє розташування понад 250 років тому надихнуло людство на створення батарей. Вугрі виду Вольта (за якими й спостерігали бразильці) здатні виробляти струм потужністю 860 вольт — найпотужніший серед інших тварин на Землі (і майже в чотири рази потужніший, ніж в електромережі).
Колективне полювання електричних вугрів виду Вольта Бастос із колегами спостерігали щонайменше шість разів у 2012 й 2014 роках. Воно відбувалося за одним і тим самим сценарієм: уранці десятки вугрів залягали разом на дно; ближче до ночі вони час від часу спливали та взаємодіяли між собою; побачивши здобич, групи до 100 вугрів «заманювали» її до себе, де їх синхронізовано 5-7 разів вражали струмом від двох до 10 інших вугрів.
На думку Бастоса й колег, їхнє дослідження показує, що навіть відомі науці види можуть виявитися маловивченими, а явище соціального хижацтва, можливо, притаманне більшій кількості хребетних тварин, ніж вважається зараз.
Підписуйтеся на щотижневу розсилку від редакції hromadske, щоб знати, що насправді відбувається. Лист приходить щонеділі. Без спаму. Без реклами. Тільки найважливіше за тиждень.