Регулятор виписав максимальні штрафи ДТЕК Ахметова за незабезпечення ТЕС вугіллям та звернеться до РНБО

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) за результатами перевірки трьох компаній олігарха Ріната Ахметова наклала по 1,7 мільйона гривень штрафу на кожну з них. ДТЕК Ахметова не забезпечили гарантований запас вугілля на ТЕС на зимовий період.

Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Зокрема регулятор визначив, що «ДТЕК Дніпроенерго», «ДТЕК Західенерго» та «ДТЕК Східенерго» не забезпечили у зимовий період гарантовані запаси вугілля на теплоелектростанціях та несвоєчасно проінформували Міненергетики, НКРЕКП та «Укренерго» про критичну ситуацію з паливом.

На засіданні 10 березня Нацкомісія вирішила оштрафувати три ДТЕК Ахметова на максимальні суми ㅡ по 1,7 млн гривень із кожної. Також матеріали перевірки направлять до Ради нацбезпеки та оборони, Антимонопольного комітету, Міненерго та Держінспекції з енергетичного нагляду України.

Голова НКРЕКП Валерій Тарасюк заявив, що «те, що відбулося або могло відбутися» через дії ДТЕК є питанням нацбезпеки.

«Сьогодні ми накладаємо максимальний штраф, який ми могли накласти. І за такі кричущі порушення, коли вся країна була під ризиком відключень, компанія у такій ситуації заслуговує найсуворіших санкцій», ㅡ сказав він.

Так, за результатами перевірки в Нацкомісії також виникли претензії до компаній щодо нетипового збільшення аварійних відключень енергоблоків ТЕС у критичний зимовий період та недопостачання вугілля на ТЕС із афілійованих структур.

Наприклад, компанії ТОВ «ДТЕК Трейдинг» та D.Trading International SA поставили електростанціям «Західенерго» узимку 939,8 тисячі тонн вугілля, що на 27,2% менше, ніж передбачалося за контрактом.

У НКРЕКП не виключили можливості передання матеріалів перевірки ще й до правоохоронних органів після аналізу юридичного департаменту регулятора. Також Нацкомісія ініціюватиме збільшення штрафів на ринку електроенергії, «тому що на такому ринку це занадто маленький розмір».

Енергетична криза в Україні

Від січня державне «Укренерго» звітує про критично малі запаси вугілля, яке спалюють на ТЕС. Станом на 11 лютого на складах ТЕС було 456,3 тисячі тонн вугілля, хоча мало б бути щонайменше 1 мільйон тонн.

Окрім того, цієї зими через аварії вимикалися окремі енергоблоки ТЕС: у лютому 13 блоків перебували на аварійному ремонті, ще 5 не працювали через відсутність палива.

У Нацкомісії заявляли, що ситуація із запасами вугілля на складах теплових електростанцій (ТЕС) може призвести до загальносистемної аварії в об’єднаній енергосистемі. Там зазначили, що в Україні можуть запровадити графіки аварійного припинення електропостачання споживачам, тобто віялові відключення.