В Україні виготовлятимуть контейнери для відпрацьованого ядерного палива
В Україні планують побудувати завод з виробництва контейнерів для відпрацьованого ядерного палива. Це стане продовженням співпраці НАЕК «Енергоатом» та американської компанії Holtec International.
Про це повідомило Міністерство енергетики України.
Ще до повномасштабного вторгнення завдяки співпраці «Енергоатому» та Holtec International в Україні збудували Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). Використання власного сховища заощаджує Україні близько 200 мільйонів доларів щороку, наголосили в міністерстві.
Президент «Енергоатому» Петро Котін пояснив, що ці кошти компанії довелося б витрачати на оплату перевезення та зберігання відпрацьованого палива в росії.
«Це був один з найважливіших кроків у здобутті нашої енергетичної незалежності. Як пізніше і повна відмова від російського ядерного палива», — зауважив Котін.
Відпрацьоване ядерне паливо зберігається у ЦСВЯП за технологією «сухого» зберігання. Як розповіли в Міненерго, ця технологія ліцензована органом регулювання ядерної та радіаційної безпеки США (US NRC) й успішно апробована, окрім Америки, в Іспанії, Великій Британії та інших державах.
Тепер «Енергоатом» та Holtec International планують побудувати в Україні завод, на якому виготовлятиметься основне обладнання малого модульного реактора за технологією Holtec SMR. Угоду про це компанії підписали ще навесні 2023 року.
Очікується, що завод експортуватиме технології до інших країн Європи.
У Міненерго зауважили, що малі модульні реактори можуть не тільки замістити теплову генерацію, прискорити перехід на «зелену енергетику», але й використовуватися під час виробництва водню та його побічних продуктів — як в Україні, так і за кордоном.