«Енергоатом» відновив зв'язок між Запорізькою АЕС і МАГАТЕ — той був зник через відключення окупантами Vodafone
«Енергоатом» 1 липня власними зусиллями відновив втрачений зв'язок між Запорізькою атомною електростанцією та Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ). Кілька днів зв'язок був відсутній через відключення окупантами оператора зв'язку Vodafone в Енергодарі.
Про це повідомила пресслужба ДП «НАЕК "Енергоатом"».
У компанії пояснили, що нещодавно МАГАТЕ втратило дистанційний зв’язок зі своєю Системою спостереження за гарантіями, встановленою на ЗАЕС для моніторингу ядерного матеріалу. Причиною стало відключення окупантами в Енергодарі всіх українських операторів мобільного зв’язку, зокрема і Vodafone, з яким у Агентства діє контракт на передачу даних.
Попри те, що мобільні мережі вітчизняних операторів і досі не працюють, «Енергоатом» відновив зв'язок між Запорізькою АЕС і МАГАТЕ. «Всі дані обов'язкового моніторингу передаються, і Агентство підтвердило їх отримання», — повідомила компанія.
Що передувало?
29 червня в МАГАТЕ заявили, що втратили зв'язок з Запорізькою АЕС. «Це підкреслює необхідність відвідування МАГАТЕ об'єкта найближчим часом», — наголошувалося в повідомленні.
В «Енергоатомі» згодом пояснили, що причиною цьому є відключення оператора зв'язку Vodafone в Енергодарі. «Як завжди, ці дані накопичуються на серверах станції, але передати їх сьогодні неможливо через вимкнений зв’язок», — казав керівник «Енергоатому» Петро Котін.
Захоплення Запорізької АЕС
У ніч проти 4 березня окупанти почали стріляти по одному з енергоблоків Запорізької АЕС. Унаслідок цього виникла пожежа в навчально-тренувальному корпусі АЕС — її згодом ліквідували. Територію АЕС захопили російські окупанти, але роботу станції досі контролює персонал ЗАЕС.
Міжнародне агентство з ядерної енергії (МАГАТЕ) повідомляло, що російський держконцерн «Росатом» відправив на тимчасово захоплену ЗАЕС групу з восьми спеціалістів-ядерників, які намагаються взяти під контроль управління станцією. Однак президент Володимир Зеленський заявляв, що працівники «Росатому» хочуть поїхати, оскільки не розуміються на роботі української станції.
За словами керівника ДП «НАЕК "Енергоатом"» Петра Котіна, на території ЗАЕС перебувають приблизно 500 солдатів рф, купа російської техніки, вибухівка тощо. Персонал АЕС працює в умовах тиску з боку окупантів, який останнім часом погіршується.
І хоч фактично технічний персонал станції працює за вказівками українських фахівців, працівники ЗАЕС змушені погоджувати всі свої дії з командирами окупантів.