Ердоган: Дію Чорноморського зернового коридору продовжено ще на 2 місяці

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган оголосив, що Угоду про Чорноморський зерновий коридор продовжено ще на два місяці.

Його слова цитує Anadolu Agency.

Раніше Bloomberg із посиланням на турецьких посадовців повідомив, що росія погодилася поки що залишитись у Чорноморській зерновій ініціативі, тож угоду буде продовжено.

Доповнено о 17:53. Очільник Мінінфраструктури України Олександр Кубраков підтвердив, що «зернову угоду» розблоковано, вона продовжить свою дію до 18 липня. Кубраков повідомив, що наразі на потреби світу з України вже відправлено 30,4 млн тонн агропродукції.

Із травня росія фактично заблокувала «зернову ініціативу», відмовившись від реєстрації нового флоту та проведення інспекцій флоту, який йде на завантаження до українських портів. Майже 70 суден зараз очікують у територіальних водах Туреччини, 90% — це ті, хто готовий доставляти світу продукцію українських аграріїв.

«Ми вітаємо продовження роботи ініціативи, але наголошуємо, що вона має працювати ефективно. Для цього потрібно усунути проблеми, які вже кілька місяців поспіль створює росія шляхом саботажу інспекцій і реєстрації нового флоту», — наголосив Кубраков.

Трохи контексту

Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» та «Південного», — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Далі її продовжували кілька разів, востаннє — 18 березня.

Українська влада наполягає, щоб Чорноморська зернова ініціатива була безстроковою і продовжувалася автоматично на 120 днів. А ось росія заявляла, що не проти продовження «зернової угоди» після закінчення її терміну 18 березня, але тільки на 60 днів.

росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботують і затягують час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи», за якою експортують зерно з України. За даними Мінінфраструктури, це призвело до скорочення обсягів експорту української агропродукції на світові ринки на 15–18 млн тонн.