Ердоган не чекає в себе делегації Фінляндії та Швеції та вимагає країни «видати терористів»

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган проти вступу Фінляндії та Швеції у НАТО та заявляє, що делегаціями цих країн не потрібно приїжджати до нього, щоб переконати у зворотньому. Насамперед Ердоган хоче, щоб Туреччині «видали терористів».

Про це пише Anadolu.

18 травня, коли стало відомо, що Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на приєднання до НАТО, президент Туреччини виступив перед своєю «Партією справедливості та розвитку» (AK Parti), і заявив, що Туреччина не погодиться на будь-яке розширення НАТО, яке може зробити військовий альянс менш захищеним або завдати шкоди його власній безпеці.

«Ми очікуємо, що наші союзники зрозуміють нашу чутливість, виявлять повагу та нададуть підтримку, якщо це можливо [...] Ми є однією з провідних країн, які активно підтримують діяльність Альянсу, але це не означає, що ми безперечно погодимося на кожну пропозицію», — сказав він.

За даними Financial Times, на зустрічі послів НАТО 18 травня Туреччина заблокувала первинне рішення Альянсу обробити запити Фінляндії та Швеції про приєднання що ставить під сумнів надії на їхній швидкий вступ.

На думку Ердогана, розширення НАТО можливе, якщо взяти до уваги занепокоєння Туреччини. Зокрема, президент Туреччини звинувачує Фінляндію та Швецію, що ті надають підтримку членам «Робітничої партії Курдистану» (PKK), «Загонів народної оборони» (YPG) тощо. Ердоган заявив, що Швеція «відмовилася видавати терористів до Туреччини, але наважується просити про членство в НАТО». За його словами, деякі скандинавські країни діють як «гостинні будинки для терористичних груп».

Зазначимо, для того, щоб будь-яка нова країна приєдналася до НАТО, усі члени Альянсу мають погодитися на це одностайно.

Окрім звинувачення у підтримці та укриванні терористів, Ердоган також заявляв, що не хоче бачити Швецію та Фінляндію в Північноатлантичному Альянсі, бо ті запровадили санкції проти Туреччини.

Видання Bloomberg з посиланням на високопоставлених турецьких посадовців повідомляло, що серед вимог Туреччини також є скасування обмежень на експорт озброєння до Туреччини, повторне включення країни до програми постачання винищувачів F-35 та зняття із Туреччини санкцій США, які заважають отримати ракети С-400.

Розширення НАТО

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну у Фінляндії та Швеції активно почали обговорювати вступ до Північноатлантичного альянсу. Серед населення країн зросла підтримка вступу до НАТО. Зрештою 15-го травня президент Фінляндії Саулі Нііністьо повідомив, що Фінляндія офіційно подасть заявку на вступ до НАТО. 16 травня таку ж заяву зробили й у Швеції.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг вважає, що процес приєднання Фінляндії та Швеції відбудеться швидко, а держави блоку знайдуть способи гарантувати їм безпеку до моменту офіційного приєднання.