Ердоган закликав Захід виконати вимоги путіна для продовження «зернової угоди»

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що його російський колега володимир путін «має певні очікування від західних країн» щодо «зернової угоди», і ті «повинні вжити відповідних заходів».

Про це він заявив під час повернення з поїздки до країн Перської затоки та самопроголошеного «Турецька Республіка Північного Кіпру» — самопроголошена держава, яка виникла у 1975 році внаслідок турецького військового вторгнення на КіпрПівнічного Кіпру, повідомляють агенція Anadolu та газета Daily Sabah.

«Припинення Чорноморської зернової угоди матиме низку наслідків, починаючи від зростання світових цін на продовольство до дефіциту в певних регіонах і, потенційно, призведе до нових хвиль міграції», —пояснив турецький президент.

Ердоган додав, що планує обговорити з путіним «зернову угоду» як телефоном, так і особисто, коли той приїде до Туреччини.

«Я вважаю, що шляхом ретельного обговорення цього питання з президентом путіним ми зможемо забезпечити продовження гуманітарної допомоги», — наголосив він.

Турецький лідер зазначив, що «путін також має певні очікування від західних країн, і для цих країн вкрай важливо вжити заходів щодо цього».

Що передувало?

17 липня росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди», про це російська сторона вже повідомила представників інших сторін Спільного координаційного центру. У МЗС росії поскаржилися, що жодну з вимог росії не було виконано.

Йдеться про підключення підсанкційного «Россільгоспбанку» до міжнародної платіжної системи SWIFT, дозвіл на ввезення до росії запчастин та обладнання для виробництва сільгосппродукції та добрив, «розмороження» закордонних рахунків російських компаній, розблокування транспортної логістики та страхування та реанімацію аміакопроводу Тольятті — Одеса.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що власники кораблів готові продовжувати постачання без росії. Пізніше він надіслав листи турецькому лідерові Реджепу Таїпу Ердогану та генсеку ООН із пропозицією продовжити роботу «зернової угоди» або її аналога в тристоронньому форматі.

Генсек ООН Гутерреш також написав лист президентові рф володимиру путіну, у якому закликав не скасовувати міжнародну ініціативу.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала рішення росії цинічним і наголосила, що ЄС продовжить через «Шляхи солідарності» вивозити агропродовольчу продукцію з України на світові ринки.

Згодом Міноборони росії заявило, що у зв'язку з припиненням «зернової ініціативи» окупанти з 20 липня будуть розглядати всі судна, що прямують у акваторії Чорного моря до українських портів, як «потенційні перевізники вантажів військового призначення».

Українське Міноборони дало дзеркальну відповідь: заявило, що всі судна, які рухаються до морських портів рф та тимчасово окупованих українських портів, розглядатимуться як перевізники воєнних вантажів «із усіма відповідними ризиками».