Ердоган заявив, що Туреччина не підтримує вступ Фінляндії та Швеції до НАТО
Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що його країна, яка є членом НАТО, не може підтримати плани Швеції та Фінляндії приєднатися до Альянсу. І звинувачує країни Північної Європи в тому, що вони стали «притулком для терористичних організацій».
Про це пише Reuters.
«Ми стежимо за розвитком подій щодо Швеції та Фінляндії, але не дотримуємося позитивних поглядів», — сказав Ердоган журналістам у Стамбулі, додавши, що прийняття Греції в НАТО було помилкою минулого.
«Як Туреччина ми не хочемо повторювати подібні помилки. Крім того, скандинавські країни є притулком для терористичних організацій. Вони навіть є членами парламенту в деяких країнах. Ми не можемо бути за них», — сказав Ердоган, не вдаючись до подробиць.
Зазначимо, що Туреччина неодноразово критикувала Швецію та інші західноєвропейські країни за їхні дії щодо організацій, які Анкара вважає терористичними, зокрема курдських бойових угруповань, а також послідовників ісламського священнослужителя Фетхуллаха Гюлена, що базується у США.
Чому це важливо?
Нещодавно влада Фінляндії офіційно оголосила про свої плани вступити у НАТО. Очікується, що таку заяву незабаром зроблять і у Швеції. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг раніше заявляв, що фінів «тепло зустрінуть», і пообіцяв «гладкий і швидкий» процес вступу, який також підтримує Вашингтон.
Водночас такі заяви Туреччини можуть створити проблему для вступу, оскільки для нього у НАТО необхідна одностайна згода всіх країн, які є членами союзу.
Розширення НАТО
Після повномасштабного вторгнення рф в Україну у Швеції та Фінляндії зросла підтримка вступу до НАТО. ЗМІ повідомляли, що обидві країни планують подати заявки на вступ у другій половині травня.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг вважає, що процес приєднання Фінляндії та Швеції відбудеться швидко, а держави блоку знайдуть способи гарантувати їм безпеку до моменту офіційного приєднання.
Водночас ще у 2017 році приєднання хотіли лише 21% жителів Фінляндії, а от у березні 2022-го на тлі російського вторгнення в Україну опитування видання Yle засвідчило, що цей показник зріс до 62%.
Схожа ситуація й у Швеції, де підтримка вступу до НАТО лише за березень зросла з 35% до 46%.