Фіаско Зеленського. Чи розвалиться «Слуга Народу» через Дубінського

У понеділок «Слуга народу» планує виключити з лав фракції Олександра Дубінського, який потрапив під санкції США. Тиждень тому він не пристав на пропозицію Володимира Зеленського вийти з лав «слуг» за власним бажанням. Після цього, здавалося, ситуація залишиться у підвішеному стані. Але показовий демарш групи депутатів Коломойського-Дубінського під час голосування за призначення в уряд Юрія Вітренка остаточно розлютив президента. Офіс президента дав відмашку: нардепа таки виключити. hromadske розбиралося, до чого призведе сварка у ЗеКоманді.

Саша відмовив Вові. Двічі

Володимир Зеленський мовчав два тижні з моменту оголошення Сполученими Штатами персональних санкцій щодо Олександра Дубінського. Уперше він висловив свою позицію на закритих зборах фракції в понеділок 25 січня.

«Президент двічі пропонував, щоби Дубінський сам узяв на себе відповідальність. Сам Дубінський публічно говорив, що ця справа дуже негативно позначається як на фракції, так і на президентові. І президент апелював саме до слів Дубінського, мовляв, “як ви кажете, так і є», — розповіла нардепка від «Слуги народу» Ірина Верещук.

З вимогою виключити Дубінського з фракції виступали й інші народні депутати, зокрема представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський, Єгор Чернєв, представники так званої «групи Павлюка». Натомість на підтримку Дубінського висловлювався Максим Бужанський.

Сам підсанкційний депутат намагався переконати й президента, й присутніх, що США наклали на нього санкції помилково — через «донос» Центру протидії корупції. Це спростовував Веніславський: «США як уряд, як загалом інституція, яка запроваджує санкції, не можуть запроваджувати їх на підставі сумнівних доказів провини».

Рішення на фракції так і не ухвалили: коли обговорення завершилося, значна частина депутатів уже пішла з засідання. Вирішили протягом наступних двох днів провести у фракції голосування щодо того, як вчинити з Дубінським: виключити, зняти з керівної посади в комітеті чи... стати на його захист.

Проте протягом вівторка-середи анонсоване голосування так і не почали. Одна з причин — у Раді планувалися важливі голосування, тож президентська фракція потребувала кожного голосу. Крім того, Дубінський попереджав: у разі його виключення з фракції за ним піде ще близько 30 нардепів. Проте в четвер штиль перетворився на бурю.

Народні депутати під час засідання Верховної Ради України, Київ, 28 січня 2021 рокуУНІАН/Олександр Кузьмін

Фіаско Зеленського

28 січня в парламенті була друга спроба призначити Юрія Вітренка першим віцепрем’єр-міністром. Про це особисто просив «слуг» Зеленський на зустрічі з фракцією в понеділок. Проте голосування вдруге провалилося: президентська фракція дала лише 177 голосів «за» (загалом у фракції — 246 депутатів).

«Це фіаско “слуг народу”, фіаско президента», — підсумувала депутатка від «Європейської солідарності» Ірина Фріз.

Схоже, фіаско відчув і Зеленський. Для президента це було не просто пересічне призначення. Вітренка розглядали як наступника Шмигаля. А призначення віцепрем’єром — це підготовка до заміни керівника уряду. Рік тому за такою схемою пройшов і сам Денис Шмигаль.

І ось це важливе для Зеленського голосування показово проігнорувала група Коломойського серед «слуг» а також близька до олігарха депутатська група «За майбутнє». У грудні, під час першої спроби призначити Вітренка вони натиснули кнопку «за».

hromadske проаналізувало обидва голосування. І виявило 24 депутатів-«слуг», які у грудні голосували «за» Вітренка, а цього разу — не голосували, утрималися, були проти чи вийняли свої картки під час голосування. Це і є ті депутати, які входять до сфери впливу Коломойського. Окрім відомих та наближених до олігарха осіб є й ті, чий зв'язок раніше не був публічним. Ось перелік цих «слуг»:

Депутати фракції «Слуга народу», які не проголосували за призначення Юрія Вітренка першим віцепрем’єр-міністром на засіданні Верховної Ради 28 січня 2021 року.hromadske

Після таких демаршів фракція може позбавити депутатів зі свого виборчого списку мандатів. Тоді їхнє місце займуть наступні за списком. Але важливий момент: майже усі депутати з переліку вгорі — мажоритарники, які обиралися на своїх округах і можуть вільно вийти з фракції без наслідків для себе.

Отже, у фракції «Слуга народу» є щонайменше 24 депутати, які готові йти проти волі Зеленського. Якщо вони вийдуть з фракції разом із Дубінським — це означатиме формальний розпад монобільшості й необхідність формування коаліції. А якщо коаліція не буде сформована — то дострокові вибори.

Це негативний сценарій, якого в Зеленського намагалися уникнути. Бо в наступному парламенті «Слуга народу» отримає набагато меншу кількість мандатів. Натомість найбільше виграють партії «ЄС» та ОПЗЖ, тож питання формування нової коаліції стоятиме в трикутнику цих політичних сил.

Проте й для Коломойського-Дубінського цей сценарій невигідний, бо вони взагалі мають примарні шанси потрапити до наступної Ради.

У «Слузі народу» озвучують варіант, як не допустити найгіршого сценарію. «Якщо виникне питання виходу депутатів з коаліції, то в парламенті є достатньо можливостей і конфігурацій, щоб тримати коаліцію в життєздатному стані та ухвалювати рішення», — каже «слуга» Василь Мокан.

Попри загрозу втрати «монобільшості» Зеленський таки вирішив йти на примусове виключення Дубінського. Головною рушійною силою стала образа на провал голосування. Проте були ще два фактори.

Перший — розуміння, що США негативно сприйматимуть подальше ігнорування питання токсичного нардепа. «Не реагувати на прямі сигнали нашого стратегічного партнера ми не можемо. А стратегічний партнер стверджує, що Дубінський із Деркачем втручалися у вибори в США. Якщо ми не реагуємо — значить, ми згодні, що вони нормальні хлопці», — розповів Єгор Чернєв. Він — один із тієї групи депутатів, які ходили до Посольства США, аби з'ясувати причини санкцій Дубінського. Переконує, що вимог американці не висували.

Інший фактор — позиція прозахідної групи депутатів «Слуги народу». Вони вже давно висловлювали невдоволення діями Дубінського — зокрема через його постійну критику кадрових призначень Зеленського та діяльністю, яка суперечить партії. Після санкцій переконують, що більше не готові терпіти близького до Коломойського депутата у фракції. «Протистояння вже перейшло в таку фазу, що або вони, або ми», — каже Чернєв.

Народний депутат Олександр Дубінський під час засідання Верховної Ради України, Київ, 26 січня 2021 рокуУНІАН/Олександр Кузьмін

Відкрита війна чи поганий мир?

Отже, в четвер фракція почала таємне голосування щодо виключення Дубінського. На момент підготовки матеріалу за виключення проголосували близько 100 депутатів, що складало більше половини тих, хто взяв участь.

У відповідь на каналі Коломойського в екстреному порядку змінили програмну сітку й у четвер замість запланованого фільму провели ток-шоу «Право на владу». Для цього навіть встановили дистанційний зв’язок із ведучою Наталією Мосейчук — вона перебуває на лікарняному через зараження коронавірусом.

Майже увесь ефір був присвячений відбілюванню Дубінського. Натомість анонсовані гості: голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія та депутат-«слуга» Олександр Трухін — у програмі так і не з'явилися. «Депутатів на ефір видають, як цукерки», — обурилася Мосейчук.

Стосунки «слуг» з 1+1 і до цього були напружені. «Право на владу» перетворилося на майданчик для піару партнера Коломойського Ігоря Палиці та нищівної критики президентської політсили. Останній ефір лише підкреслив: горщики побито. Показово — особливо як на канал, що зробив значний внесок у перемогу Зеленського під час президентських виборів 2019-го.

Проте все це досі може завершитися лише «брязканням зброєю»: Коломойському також не вигідно остаточно псувати стосунки з Зеленським.

Та й у президентській партії сподіваються, що протистояння обмежиться лише вирішенням питання щодо Дубінського. Хоч його й називають людиною Коломойського, але вони не єдине ціле. Олігарху набагато важливіше захистити власні інтереси. Насамперед — від американського правосуддя, яке підбирається все ближче.