Православний радикалізм в Росії: кому завадив фільм «Матильда»
У Росії набирає обертів скандал ізпрем'єрою картини «Матильда». Фільм про відносини цісаревича Миколи йбалерини Матильди Кшесинської іщемайже ніхто небачив, аправославні радикали вже збираються спалювати кінотеатри, якщо стрічка вийде впрокат. Громадське розбиралася, чому сталося так, щовойовничі релігійні фанатики почали диктувати свою волю російському суспільству інавіть владі.
У Росії набирає обертів скандал із прем’єрою «Матильди» — фільму про стосунки цесаревича Миколи та балерини Матильди Кшесинської.
Стрічку наразі побачили всього кілька сотень глядачів на допрем’єрному показі в Петербурзі, а православні радикали вже збираються спалювати кінотеатри, якщо 26 жовтня картина з’явиться в прокаті.
Найбільші кіномережі («Синема Парк» і «Формула Кино») загрози почули й відмовилися від демонстрації стрічки.
Громадське розбиралася, чому сталося так, що войовничі релігійні фанатики почали диктувати свою волю російському суспільству і навіть владі.
Що трапилося?
Режисер Олексій Учитель зняв картину про роман спадкоємця російського престолу Миколи II та балерини Матильди Кшесинскої. Музичний керівник картини — Валерій Гергієв.
Бюджет фільму — 814 мільйонів рублів, заразом 280 мільйонів виділила держава. За оцінками критиків, наразі повернути кошти буде вкрай складно, насамперед через відмову кіномереж випускати стрічку в прокат. Прем’єра має відбутися 26 жовтня.
Олексій Учитель (праворуч) під час зйомок «Матильди» Фото: Михайло Садчіков-мол.
Хто і чим незадоволений?
Православні активісти обурені тим, як у картині представлений імператор Микола II. Останнього російського царя Російська православна церква зарахувала до лику святих як страстотерпця, водночас Руська православна церква закордоном — як мученика.
За сюжетом картини, Микола не перервав зв’язок із балериною Кшесинскою навіть після одруження з принцесою Алісою Гессен-Дармштадтскою — майбутньою імператрицею Олександрою Федорівною.
Найзатятішим противником «Матильди» стала Наталія Поклонська — екс-прокурорка окупованого Криму, нині — депутатка Держдуми. Її активно підтримав рух «Християнська держава — Свята Русь»
Наталія Поклонська (в центрі) з портретом Миколи II Фото із сторінки Поклонської у соцмережі
Як протестують?
Противники картини вигадали гасло «За Матильду — горіти!». І це не просто слова. «Християнська держава» розіслала директорам кінотеатрів листи з вимогою відмовитися від прокату:
«Якщо вийде фільм «Матильда», кінотеатри горітимуть, можливо, навіть постраждають люди. Офіційно повідомляємо: будь-який банер, афіша, листівка з інформацією щодо прокату фільму розцінюватиметься як бажання принизити святих православної церкви та провокація до «російського майдану».
Від слів активісти доволі швидко перейшли до справи: машину Костянтина Добриніна — адвоката режисера Олексія Учителя —дійсно спалили, а студію режисера закидали пляшками із запалювальною сумішшю.
Ще один інцидент стався в Єкатеринбурзі — там автомобіль протаранив вхід у кінотеатр «Космос», водій улаштував підпал.
Що таке «Християнська держава»
В інтерв’ю представники «Християнської держави» стверджують, що в організації більше 300 членів, а існує вона з 2010 року.
Сайт «ХД» не працює з 14 вересня. Раніше там містилася інформація, що регіональні відділення організації є в 13 містах Росії.
Підтверджень того, що «Християнська держава» має прихильників і регіональні відділення, наразі немає.
За інформацією видання Meduza, у складі «ХД» тільки дві людини: Олександр Калінін і Мирон Кравченко. Як повідомив журналістам російський націоналіст Василь Крюков, який утік до Німеччини, «Християнську державу» створили за підтримки ФСБ.
Керівник організації в інтерв’ю розповідав, що хоче, «Аби в Росії був такий само устрій, як в Ірані, тільки замість диктатури ісламу було православ’я».
Також, за його словами, у його оточенні «є люди, які бажають посадити Учителя на палю».
Активісти «Християнської держави» Фото із сторінки руху у соцмережі
Чому «Матильда»?
Торік на екрани вийшов фільм «Вікінг» про події, описані в «Повісті минулих літ» (одне з найдавніших давньоруських літописних зведень). У стрічці персонаж князя Володимира, також визнаного Російською православною церквою святим, гвалтує княжну Рогніду. Однак ніяких протестів після прем’єри не було.
У випадку з «Матильдою», велику роль відіграла постать останнього російського імператора, уважає головний редактор російського альманаху сучасної християнської культури «Дари» Сергій Чапнін:
«Сьогодні так чи інакше ми обговорюємо і намагаємося осмислити катастрофу Російської імперії 1917 року. Для масової православної свідомості в Росії, постать Миколи II гранично міфологізована, він втілює цю загиблу імперію. Він є носієм особливого сакрального характеру жертви. Тому будь-яка спроба поставити його фігуру в історичний контекст піддаватиметься сумнівам, викликатиме критику, протести. Оскільки православним важлива не стільки історія, скільки міфологія, що виникла за останні 10 — 15 років».
Інший погляд має російський письменник і публіцист Олександр Архангельський. На його думку, спровокувати агресію на релігійному підґрунті могла будь-яка ситуація, адже в суспільстві вже сформований попит на неї:
«Якщо зроблена ставка на радикальну жорсткість, на фундаменталізм як такий, то чекайте, що рано чи пізно з’явиться слушна нагода. І нею скористаються. Цього разу нагодою став показ досить посереднього, на мою думку, фільму «Матильда».
Архангельський переконаний, що російська влада мовчки погоджувалася з насильством, із переслідуванням діячів культури (розгром виставки художника Сідура в Манежі, заборона опери «Тангейзер»), і жорстоко карала за образу почуттів вірян (Pussy Riot), відтак змушена пожинати плоди, коли ситуація виходить з-під контролю.
Що відбувалося на допрем’єрному показі?
Показ відбувся 21 вересня і був розрахований передусім на учасників ринку і прокатників, пише російська федеральна агенція ТАСС.
Перед входом до зали глядачам довелося пройти два етапи огляду речей і підписати ембарго, що вони не поширюватимуть інформацію про зміст фільму до прем’єри. На показі був присутній і Олексій Учитель.
Ніхто з глядачів, що їх опитало «ТАСС» після показу, не побачив у «Матильді» будь-яких підстав для скандальних заяв.
«Фільм сподобався. Ці скандали абсолютно невиправдані. Як можна судити про те, чого ніхто не бачив? На думку віруючих, їхні права утискали, але як їх можна утискати, якщо ви не бачили контент. І чому ніхто не думає про утиск прав невіруючих», — цитує агенція Олега Тетерева.
Кадри із фільму «Матильда»
Чи вийде картина?
Влада довго тримала дистанцію в конфлікті «Поклонскої і Учителя», але напередодні почала надсилати виразніші сигнали. На підтримку стрічки висловився міністр культури Володимир Мединський.
«Можу сказати, що я довго терпів, але терпець урвався», — заявив глава Мінкульту. Засудили Поклонську і її колеги по Держдумі.
Варто зазначити, що 280 мільйонів на стрічку виділило відомство Мединського, яке торік опинилося в центрі корупційного скандалу.
Перевірки у справі чиновників Міністерства культури, звинувачених у розкраданні державних коштів, почалися 1 квітня 2016 року.
Приводом стали кримінальні справи проти високопоставлених працівників міністерства і пов’язаних із ними підприємців. Організатором розкрадань на суму близько 50 мільйонів рублів, за версією слідства, є заступник міністра культури Григорій Пірумов.
Міністерство причетне до схем із відкатами.
20 вересня лідера «Християнської Держави» Олександра Калініна затримали за причетність до підпалу машини Костянтина Добриніна.
Наразі скидається на те, що прем’єра «Матильди» таки відбудеться.
«Попри те, що багато мереж відмовилися від демонстрації «Матильди», у великих містах скандал навколо фільму сприймається, як велика рекламна акція», — уважає Сергій Чапнін.
Утім, не виключено, що історія повториться, припускає Олександр Архангельський:
«Конкретну ситуацію з «Матильдою» можна загасити, проте відчуття некерованої агресії, що зростає, усунути буде вкрай важко. Попит на агресію сформований. Попит на внутрішню війну — я не маю на увазі бойові дії, — війну всіх з усіма, усіх проти всіх, — теж сформований. І що із цим робитиме влада, як вона збирається агресію гасити — я, на жаль, не знаю».
Читайте цей матеріал також російською мовою
Підписуйтесь на наш канал у Telegram