Фосфор, авіабомби та вогонь на 360°: що відбувається в Авдіївці, яку боронять наші захисники
«Такого в Бахмуті під час вагнерівців не було», — так описують у Третій окремій штурмовій бригаді нинішню ситуацію в Авдіївці на Донеччині. Військове командування звітує про «складну, але контрольовану ситуацію». А тим часом червоні зони територій, захоплених росіянами, продовжують стискати кільце навколо міста. Що відомо про ситуацію в районі Авдіївки — зібрали головне.
Складна ситуація в Авдіївці зберігається протягом тривалого часу. Нещодавно туди перекинули на посилення один із найкращих підрозділів Сил оборони — Третю окрему штурмову бригаду. У 110 окремій механізованій бригаді, яка перебуває в Авдіївці, казали, що вже не мають достатньо можливостей, щоб утримувати місто.
16 лютого соцмережами поширився допис бійця 110 ОМБр ЗСУ Віктора Біляка, який розповів про дві невдалі спроби виходу з Опорний пункт ЗСУ на півдні Авдіївки.укріпрайону «Зеніт».
«Будучи повністю виснаженими, пораненими та з мінімальною кількістю речей ... ми в Авдіївці, та готові на відхід. Командування далі тягне. Навіть готове привезти БК та припаси, та залишити нас помирати», — заявив він.
Оперативне командування «Північ» тим часом повідомляє, що 110 бригада «продовжує на своїх плечах нести оборону міста». За даними hromadske, із міста вивели частину бійців бригади, частину — залишили.
Речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» Дмитро Лиховій розповів, що окупанти активізували штурми з північного та південного флангів, залучають бронегрупи та намагаються відрізати українські сили, зайшовши між Авдіївським коксохімічним заводом на півночі та кар’єром на сході міста.
З карти, яку веде моніторингова група Незалежна група, що від початку повномвсштабної війни збирає та аналізує інформацію про бойові дії з відкритих джерел.DeepState, протягом останніх днів можна було спостерігати, як російські сили звужують кільце навколо Авдіївки, просунувшись із 15 лютого східніше Селище біля західних околиць Авдіївки — через нього проходить одна з основних доріг, якою ЗСУ забезпечують постачання міста.Ласточкиного та на півдні міста. За останніми оновленнями, окупанти захопили Донецьку фільтрувальну станцію та просунулися біля Селище на північному заході від Авдіївки.Невельського.
Маневри Сил оборони
Лиховій розповідав, що наразі ситуація на лінії зіткнення є динамічною та може змінюватися буквально щогодини.
Станом на ранок 16 лютого в «Таврії» повідомили про «планове підсилення підрозділів та маневр військами на загрозливих напрямках».
Маневри на практиці поділяються на різні етапи, розповів заступник командира Третьої штурмової бригади майор Родіон Кудряшов. Військовим доводиться відходити з позицій, бо їх просто рівняють із землею. У такому разі військовослужбовці відходять на більш вигідні позиції, щоб утримувати лінію оборони.
«Щоб ви розуміли, 12 лютого ОСУВ "Таврія" заявило, що був поставлений рекорд із ліквідації військовослужбовців зі сторони противника (645 людей — ред.). Це є прикладом вдалих маневрів та вдалого ураження», — сказав Кудряшов.
Тим часом «російські Самоназва російських пропагандистів, що висвітлюють війну з лінії фронту.воєнкори» вже публікували кадри підняття російського прапора над укріпрайоном «Зеніт». Проте Кудряшов вважає, що цей крок покликаний посилити психологічний тиск, адже окупанти не мають сил, щоб утримувати ці позиції.
«Надскладна ситуація»
Військові Третьої штурмової, які зайшли в Авдіївку, звітують про «надскладну» ситуацію. Пресофіцер бригади Олександр Бородін розповів, що співвідношення сил в Авдіївці у бригадах становить сім до одного на користь росіян. Окупанти залучили до боїв за місто спецпідрозділи, серед них — спецпризначенці російського Головного управління розвідки, підрозділ яких називають «флагманом тиску» на Авдіївку.
У боях за місто росіяни не шкодують ані техніки, ані снарядів — застосовують і керовані авіабомби (скорочено КАБи), і заборонені фосфорні бомби. Також проводять танкові атаки разом із піхотою, великою кількістю Бронетранспортер — велика броньована машина повищеної прохідності, що перевозить військових на поле бою та забезпечує вогневу підтримку з крупнокаліберної зброї.БТР, Бойова машина піхоти — велика броньована машина повищеної прохідності, основною функцією якої є підтримка вогнем піхотних підрозділів на полі бою, також може транспортувати бійців.БМП, авіації та дронів. Загалом на Авдіївському напрямку росіяни зосередили близько 50 тисяч військових.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.«Ми утримуємо оборонні позиції. Задача дуже складна через співвідношення та нескінченну кількість ресурсів у росіян. "Розмотали" дві бригади, але у ворога постійна підтримка — замість "розмотаного" батальйону заходять ще і ще. І немає ніякого горизонту, що в них щось може закінчитися — як люди, так і ресурси», — каже Бородін.
Лінія боєзіткнення на Авдіївському напрямку й до цього вважалася найактивнішою на всьому фронті. Але раніше росіяни застосовували тактику малих штурмових груп чисельністю до Найменше військове формування із чисельністю до 15 військовослужбовців.відділення. Тепер же до наступу все більше почали залучати бронетехніку.
За словами бійців Третьої штурмової бригади, на деяких ділянках в Авдіївці ситуація напружена, а на деяких — уже критична. Один з опорних пунктів, які утримують українські захисники, росіяни оточують на 360 градусів — тобто можуть уражати з усіх боків. Утім, у військових є змога розкрити це «внутрішнє кільце» за допомогою ударно-штурмових дій, — стверджує Кудряшов.
У соцмережах нинішню ситуацію в Авдіївці уже порівнюють із торішньою ситуацією в Бахмуті, який окупанти місяцями захоплювали силами Так звана приватна військова кампанія «Вагнер» — російські неофіційні сили, що з 2014 року брали участь у російсько-українській війні й інших міжнародних конфліктах, у яких рф не визнавала свою причетність.ПВК «Вагнер». Та, за словами військових, у Бахмуті загарбники берегли техніку й працювали переважно людьми.
«Зараз штурмують дві загальновійськові армії, а це велика різниця. Якщо порівнювати з найкритичнішим моментом у Бахмуті те, що зараз в Авдіївці, то ситуація тут складніша, бо у ворога величезна кількість КАБів, техніки […] Там було складно, зараз — надскладно», — каже Бородін.
Оборону в Авдіївці українські захисники тримають в умовах, коли немає можливості ні відпочити, ні провести ротацію, яка сама собою буде складною операцією.
Чи варто в таких умовах утримувати Авдіївку? Речник «Таврії» Дмитро Лиховій заявляв, що військові «не тримають купи каміння та заліза, які залишилися на позиціях», а ставлять у пріоритет життя військових. Утім, росіяни поступово стирають населені пункти Покровського району, який трохи західніше Авдіївки, «тому важливо тримати кожне українське місто».
Лиховій також наголошував, що лінія зіткнення рухається «не лише в один бік, як комусь може здатися».
Українські захисники продовжують виконувати накази, які дає вище керівництво.
«Ми намагаємося це робити і якісно, і показувати результат. Зараз наказ — обороняти місто Авдіївка та займати смугу відповідальності в районі міста […] Бійці 3 ОШБр, які виконують наказ з оборони Авдіївки, показують безпрецедентний героїзм», — підсумував заступник командира бригади Кудряшов.