Фотожурналіста Макса Левіна могли допитувати, а потім стратити російські солдати — докази «Репортерів без кордонів»
Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» провела власне розслідування загибелі українського фотожурналіста Макса Левіна. На основі зібраних доказів експерти представили два варіанти перебігу подій. Більше схиляються до варіанта, що Левіна допитували, а потім стратили російські військові.
Про це йдеться у розслідуванні «Репортерів без кордонів» (RSF).
З 24 травня до 3 червня докази у справі збирали керівник слідчого відділу RSF Арно Фроже та французький військовий фоторепортер Патрік Шовель, який працював із Левіним на Донбасі. Вони відвідали місцевість, де знайшли тіло Макса Левіна.
За даними RSF, 10 березня Левін втратив свій безпілотник поблизу Мощуна на Київщині, намагаючись отримати кадри військового вторгнення росії. Через декілька хвилин після падіння безпілотника Левін активував GPS-трекер, щоб знайти місце падіння, однак тоді журналіста і його супутників почали обстрілювати російські війська.
Макс Левін разом із військовим Олексієм Чернишовим повернувся по безпілотник 13 березня. Тоді росіяни вже контролювали частину лісу. Попри небезпеку фотореспондент хотів повернути свій безпілотник, тому що був переконаний, що останні знімки були дуже важливими, йдеться у звіті.
Експерти RSF на місці злочину виявили обгорілий Ford Maverick Левіна, а також декілька куль, документи Чернишова та 14 кульових ударів в автівці. За допомогою металошукача виявили кулю, яка, ймовірно, влучила у Левіна.
Також зібрали декілька предметів із можливими слідами ДНК, які свідчать про перебування російських солдатів дуже близько від місця загибелі Левіна та Чернишова.
«Репортери без кордонів» не змогли відповісти на всі питання, які є на цьому етапі розслідування, але розробили дві основні гіпотези. Експерти, які обстежували місце загибелі, схиляються до варіанта, що Левіна допитували, а потім стратили.
Перша гіпотеза
Експерти вважають, що в лісі було декілька застав російських військ. Один із постів Левін та Чернишов могли проїхати, не помітивши його. Натомість окупанти з однієї застави передали інформацію про підозрілу автівку до іншої застави.
Відповідно до гіпотези, Левін вийшов з автівки шукати свій дрон, не вдягаючи бронежилет із написом «Преса». Ситуація здавалася спокійною. Окупанти могли непомітно наблизитись до Чернишова та Левіна, вистрілити у груди фотокореспондентові так, щоб він упав на спину. Також розстріляли Чернишова, який залишався в авто, але після першого вистрілу міг вийти.
Ймовірно, Левін ще не був мертвим, тому в нього вистрілили ще двічі. Украли його особисті речі, зокрема взуття, телефон, документи, бронежилет і шолом. Потім росіяни облили автівку й тіло Чернишова бензином і підпалили.
Друга гіпотеза
російські солдати зробили попереджувальні постріли, коли побачили автівку Левіна. Ймовірно, окупанти сіли в автомобіль і змусили Левіна проїхати трохи далі в ліс, потім йому наказали зупинитись на узбіччі. Це могло б пояснити необережний спосіб паркування, який не притаманний Левіну. Крім того, 1 квітня тіло фотокореспондента знайшли все ще в окулярах, які він зазвичай носив лише під час керування автомобілем.
Після зупинки авто Чернишова та Левіна допитували окремо: так, щоб вони не змогли почути, що каже інший. Експерти припускають, що окупанти намагалися з'ясувати, ким був Левін, оскільки він був у цивільному одязі та мав бронежилет «Преса». Ймовірно, окупанти намагалися також дізнатись інформацію про українські позиції. Щоб чоловіки розмовляли, окупанти стріляли, зокрема в машину.
Чернишова облили бензином і погрожували йому, а потім спалили живцем, про що свідчить положення його тіла. Наприкінці обох чоловіків стратили пострілами в голову. Машину обшукали й обікрали, а потім підпалили. Експерти схиляються саме до цієї версії події.
Загибель Макса Левіна
13 березня Макс поїхав на власному авто фотографувати бойові дії на Київщині. Залишив автівку біля села Гута-Межигірська та пішов у бік села Мощун. Приблизно об 11:30 із ним зник зв'язок, і більше він не з'являвся в мережі.
Тіло фотожурналіста знайшли 1 квітня. Прокуратура розслідує його загибель. За попередніми даними слідчих, беззбройного Макса Левіна російські військові вбили двома пострілами зі стрілецької зброї.
Він працював як фотокореспондент і документальний фотограф. Макс працював відеографом і фотографом на hromadske, а також співпрацював зокрема з Reuters, BBC, Associated Press та LB.ua.
У Макса Левіна залишилися четверо неповнолітніх синів, цивільна дружина й літні батьки.