#FreeSavchenko: Реакція міжнародної спільноти на звільнення Надії Савченко
Глава МЗС Німеччини Франк-Вальтер Штаймаєр сподівається, що звільнення Надії Савченко дасть поштовх Мінському процесу. Про це йдеться в його заяві на офіційному сайті МЗС Німеччини:
«Я щасливий і відчуваю полегшення, тому що українська льотчиця Надія Савченко нарешті звільнена і може повернутися до своєї сім'ї в Україну. Це гарна новина задля якої ми довго працювали і довго чекали. Я бажаю пані Савченко швидкого поліпшення здоров'я. Наші думки з нею та її сім'єю. Я сподіваюся і хочу, щоб обмін, який здійснили сьогодні, посприяв зміцненню довіри між Україною і Росією і дав поштовх Мінському процесу» — зазначають на сайті дипломатичного відомства.
Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс привітав українську льотчицю Надію Савченко з поверненням. Про це глава МЗС написав у своєму Twitter: «Вітаю з поверненням до вільного світу, Надіє Савченко! Це ваша перемога, перемога мужності над зникаючим сумлінням» — написав Лінкявічюс.
Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні у своєму Twitter привітала звільнення української льотчиці Надії Савченко: «Надія Савченко вільна і повернулася в Україну. Довгоочікувані і хороші новини, ЄС святкує разом з її країною».
Пізніше в офіційній заяві ЄС, оприлюденій на сайті Євросоюзу, Могеріні закликала звільнити всіх інших заручників і утримуваних осіб, пов’язаних із конфілктом на сході України:
«Нарешті Савченко вільна і повернулась в свою країну. Українська льотчиця була випущена сьогодні з російської в'язниці в обмін на звільнення двох російських ув'язнених, у якості запізнілого жесту людського співчуття. Ми бажаємо їй якнайшвидшого одужання після тривалого тюремного ув'язнення. ЄС закликає всі сторони розвивати ці позитивні кроки для впровадження «Пакету заходів із реалізації мінських домовленостей», включаючи зобов'язання звільнити всіх заручників і затриманих осіб, пов'язаних з конфліктом на сході України», — зазначила Могеріні.
Звільнення та повернення в Україну Надії Савченко вітає президент Європарламенту Мартін Шульц:
«Ми довго чекали на свободу Надії Савченко. Це хороший сигнал і хороші новини для її сім’ї, друзів і для всієї України», — написав Шульц у Твітері.
Вітає звільнення українського пілота і Литва:
«Нарешті! #FreeSavchenko З поверненням! Слава Україні!» — написала у Твіттері Президент Литви Даля Грибаускайте.
Про українську льотчицю Надію Савченко у своєму Twitter згадав і президент Латвії Раймондс Вейоніс:
«Я вітаю повернення до України викраденої та нелегально ув'язненої Надії Савченко», — написав він.
Звільнення Надії Савченко вітає президент Парламентської Асамблеї Ради Європи Педро Аграмунт. Про це йдеться у його заяві на сайті ПАРЄ:
«Звільнення моєї колеги по ПАРЄ Надії Савченко — це чудова новина, — заявив Аграмунт. — Я висловлюю вдячність як Росії, так і Україні за те, що це стало можливим, і я з нетерпінням чекаю, аби привітати її в Страсбурзі найближчим часом. Можливо, навіть на наступній сесії в червні, якщо її здоров'я дозволить. Я сподіваюся, що обидві сторони тепер можуть опиратися на доброзичливість, завдяки якій це стало можливим, з тим щоб домогтися подальшого прогресу в реалізації Мінських домовленостей».
Міністр закордонних справ Швеції Маргот Вальстром також пише про звільнення Савченко:
«Хороші новини! Надія Савченко звільнена після двох років у російській в’язниці. Сподіваюся на звільнення інших незаконно ув’язнених українців», — написала Вальстром у Twitter.
Посол Великої Британії в Україні Джудіт Гоф привітала повернення Надії Савченко:
«Чудові новини про те, що Надія Савченко знову разом із сім’єю на рідній землі. Вона показала вражаючу силу і стійкість», — написала посол у своєму твітері.
Співголова фракції зелених у Європарламенті Ребека Гармс привітала звільнення Савченко і опублікувала у Twitter фото із її портретом:
«Надія вільна! Я дуже рада. Сподіваюсь скоро зустрітися з нею особисто в Києві», — зазначила Гармс.
В інтерв’ю виданню Deutsche Well Гармс зазначила, що на Росію треба і надалі здійснювати тиск, навіть попри звільнення Надії Савченко:
«Москва має виконати мінські угоди та звільнити інших ув'язнених українських громадян».
У заяві виданню Le Figaro Єлисейський Палац підкреслив, що звільнення Савченко відбулося після телефонних переговорів у Нормандському форматі між Владіміром Путіним, Франсуа Олландом, Ангелою Меркель та Петром Порошенком:
«Президент привітав обмін полоненими, який відбувся сьогодні у відповідності до зобов'язань, узгоджених під час телефонної розмови в нормандському форматі 23 травня, — зазначає видання із посиланням на Канцелярію президента. — Цей символічний жест вказує на те, що Мінські домовленості мають бути виконані якнайшвидше» - заявили в Єлисейському Палаці».