Футболки за понад 6 тисяч і мох за 50 тисяч гривень: дорогі покупки звичайної харківської поліклініки

Мені неймовірно імпонує тренд останніх декількох днів, коли звичайні громадяни відкрили для себе Prozorro і тепер із подивом дізнаються, куди витрачаються їхні кошти, особливо під час війни.

І ми в «Харківському антикорупційному центрі» робимо те саме, але вже років сім. І за ці роки яких тільки закупівель ми не бачили — від дуже смішних до шалено корупційних. Але коли ми натрапили на цього замовника, то довго не могли повірити своїм очам.

Знайомтесь — звичайна харківська поліклініка №24. Але з унікальними закупівлями. У Prozorro. І абсолютно не ховаючись, купує собі одяг і взуття.

Футболки — з розмірами, з індивідуальним підходом:

  • Вересень 2022-го. Фірмова футболка Puma XL «лише» за 3680 грн. «Лише» — тому що це найдешевша.
  • Червень 2023-го. Три футболки Polo розміру XXL та одна футболка розміру XL, кожна по 5184 грн.
  • Травень 2023-го. Дві футболки Polo XXL узагалі по 6276 грн.
  • Травень 2023-го. Жіноча Polo S і у травні була відносно «дешевою», усього якихось 5184 бюджетні гривні.

Кожен читач купував собі футболку й орієнтується в цінах, але порівняння не завадить. Дуже дорога фірмова футболка в онлайн-магазинах — 2000 гривень. А найдорожча футболка Polo з логотипом, яку я знайшов у Prozorro, коштувала 1500 гривень.

Але поліклініці красиво жити не заборониш.

Кросівки — теж із індивідуальним підходом:

  • Серпень 2022-го. П’ять пар жіночих кросівок 38, 39, 40, 41 та 43 розмірів по 4480 грн за пару.
  • Квітень 2023-го. Дві пари жіночих кросівок (37 та 39 розмірів) по 6430 грн за пару.
  • Листопад 2022-го. Заощадили на чоловічих — дві пари (42 та 46 розмірів) усього по 5480 грн за пару.

На офіційному сайті Adidas в Україні можна придбати жіночі кросівки за 1000–3000 гривень. Цікаво, якого бренду кросівки закупила харківська поліклініка? І головне, для кого?

Купує поліклініка й квіточки. Наприклад, 10 червня 2022 року медики купили 2,2 квадратних метра зеленого моху за майже п’ятдесят тисяч гривень. При тому, що 1 м² скандинавського моху ягелю можна без проблем придбати за 4000 грн. Усі харків’яни пам’ятають весну — початок літа в Харкові 2022-го. І купівля моху в цей період викликає цілком зрозумілі емоції. Або купили квітку в горщику за 18 850 грн тощо.

При цьому схема цих закупівель лежить на відкритій долоні. Одяг і взуття поліклініка купувала у ФОП Клименка Артема Вікторовича. Саме з ним поліклініка укладає більшість своїх дивних закупівель. За всю історію «відносин» замовник заплатив підприємцеві Артему Клименку понад десять мільйонів гривень за 578 контрактами.

Їх усі треба перевіряти, і не тільки із цим підприємцем. Бо в інших закупівлях поліклініка вражає вже не футболками, а цінами:

  • 396 гривень за одну пачку звичайного офісного паперу на загальну суму 250 тисяч гривень. При цьому є дивні замовники, які примудряються купувати такий папір по 144 грн.
  • Туалетний папір (тришаровий Delux Персик, 20 рулонів в упаковці). 24-та поліклініка купує по 1113 грн за упаковку, а в «Розетці» або «Епіцентрі» можна придбати по 434–635 грн.
  • Господарське мило «Друг» (125 г). Поліклініка — 41,6 грн за брусок, «Епіцентр» — 22 грн.
  • Бойлер для поліклініки — 17 140 грн, в «Епіцентрі» — 8929 грн;
  • Сталеві радіатори потужністю 1,646 кВт — 7000 грн за одиницю. Аналогічні з потужністю 1,8 кВт можна купити за трохи більше двох тисяч гривень.

Я пишу про ці нудні цифри, тому що це не унікальні закупівлі. Такі перевищення можна знайти і в інших закупівлях, і в інших замовників. Але проблема у звичайній тавтології — у Prozorro зникає прозорість. Зникають договори, ціни і специфікації. Користуючись воєнним часом, замовники не викладають документи, або викладають не в повному обсязі та приховують кошториси. Наприклад «Наші гроші» писали, що з 1 до 8 липня в системі Prozorro було оприлюднено 61 тисячу повідомлень про закупівлі на 16,42 млрд грн. На ремонти доріг проведено тендери на 1,46 млрд грн (9% від усіх закупівель).

При цьому за цей тиждень з усіх найбільших будівельних підрядів кошторис був оприлюднений лише в одному.

Тому дивімося у Prozorro і контролюймо наші гроші. Бо в держави немає власних коштів, тільки наші податки. Вимагаймо повної відкритості державних закупівель. Не тільки, але особливо під час війни. Тому що вислів «корупція вбиває» став буквальним.

Наступними нашими кроками повинні стати контроль правоохоронної системи і судова реформа. Бо порушення мало знайти, після цього порушник має понести відповідальність за це порушення. А от із цим в Україні дуже погано. Зазвичай кримінальні провадження реєструються, але до суду доходять дуже не часто.

І це наше наступне завдання.

Відповідальність посадовців за використання наших податків.

P.S. Уже після того, як автор написав цю колонку, речник Харківської міської ради Юрій Сидоренко з посиланням на міського голову повідомив, що головного лікаря харківської поліклініки №24 тимчасово відсторонили від посади. Також щодо нього проведуть службове розслідування.


Це авторська колонка. Думка редакції може не збігатися з думкою автора.