G7 закликає талібів дозволити евакуацію з Афганістану після 31 серпня. Ті відмовляються

Країни «Великої сімки» закликали «Талібан» гарантувати безпечну евакуацію всіх охочих з Афганістану після 31 серпня. В угрупованні відповіли, що робити цього не збираються.

Про це повідомили прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон та речник талібів Забіхулла Муджахід, цитує CNN.

Джонсон розповів, що представники G7 схвалили не лише спільний підхід до евакуації, але й дорожню карту взаємодії з «Талібаном».

«Умовою номер один, яку ми ставимо як G7, є те, що вони мають гарантувати до 31 серпня і надалі безпечну евакуацію тих, хто хоче виїхати», — сказав Джонсон.

Натомість Муджахід заявив, що його угруповання таку ініціативу не поділяє: «Афганці йдуть, ми цього не допустимо й цьому не раді... Я закликаю американців вивезти всіх своїх громадян до 31 серпня».

Водночас, як повідомив CNN високопосадовець з адміністрації президента США, Байден після консультації зі своєю командою з питань нацбезпеки вирішив не продовжувати евакуацію після 31 серпня. Він ухвалив таке рішення з огляду на ризики для безпеки людей.

Як зазначив високопосадовець, Байден попросив підготувати план на випадок, якщо США все-таки доведеться продовжити евакуацію після 31 серпня. Проте такі слова представника адміністрації суперечать публічній заяві Байдена, який 19 серпня припустив, що американські військові можуть залишитися в Афганістані після 31 серпня, щоб забрати всіх своїх громадян.

Наразі, за даними уряду США, близько 50 тисяч іноземців та афганців вже покинули країну, вилетівши з аеропорту Кабула, від моменту приходу до влади талібів. США планують вивести своїх військових з Афганістану до 31 серпня, як про це раніше заявив глава Білого дому Джо Байден.

Вже станом на 19 серпня ЗМІ повідомляли, що «Талібан» значно ускладнює евакуацію людей. Наприклад, угруповання встановило на шляху до аеропорту блок-пости. Через них не пропускають афганців, які хочуть втекти з країни, особливо тих, що не мають проїзних документів. А військові США не могли зв'язатися з людьми за межами аеропорту в Кабулі.

Що відбувається в Афганістані?

Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.

Зрештою 19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.

Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі «Талібану» в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».

Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так. ЗМІ повідомляють про померлих на акціях протесту, що відбувалися від 16 серпня. Західні країни спішно евакуюють своїх громадян та афганців з Афганістану.