Ґаджети та зрада: 5 фактів про «зливи» з адміністрації Трампа
Інсайдерські факти з посиланням на «анонімні джерела» з’являються в центральних медіа одразу ж після того, як вони були сказані за закритими дверми Білого Дому
Після того, як нова адміністрація зайняла Білий Дім, його стіни перестали слугувати для неї надійною фортецею. Дональд Трамп та його команда уже не вперше стають жертвами інформаційних витоків. Інсайдерські факти з посиланням на «анонімні джерела» з’являються в центральних медіа одразу ж після того, як вони були сказані за закритими дверми — і такі випадки трапляються дедалі частіше. Білий Дім вирішив боротись зі зливами – проте чи успішно?
Медіа – вороги народу
Минулого тижня у своєму Twitter Дональд Трамп назвав американські медіа ворогами народу за те, що вони поширюють «фейкові новини». Твіт отримав понад 51 тисячу поширень та майже 162 тисячі вподобань.
Пізніше, під час свого виступу на з’їзді консерваторів, президент США знову повторив цю тезу:
«Я хочу, щоб всі ви знали, що ми боремося із фейковими новинами. Вони неправдиві та фальшиві. Декілька днів тому я назвав фейкові медіа ворогами народу, і вони такими є. Вони – вороги народу».
Важливо, що до цієї категорії Трамп зарахував передусім такі впливові ЗМІ, як The New York Times, CNN, Politico, ABC, NBC та інші. Формулювання «вороги народу» викликало бурхливу реакцію в американському суспільстві. Дехто назвав це прямою загрозою демократії та запереченням Першої Поправки до конституції США, дехто проводив паралелі із риторикою комуністів СРСР. Але Трампа це хвилювало мало. Він висловив сумніви, що анонімні джерела із Білого Дому взагалі існують:
«В них (медіа — ред.) немає жодних джерел… Фейкові ЗМІ не говорять правду. Журналістам не має бути дозволено використовувати анонімні джерела, і ми щось із цим зробимо».
Під час виступу на Конференції консервативних політичних дій Дональд Трамп ще раз згадав «фейкові медіа», які, на його думку, є ворогами народу
Фото: Shawn Thew/EPA
Вилучення телефонів
І хоча на публіку Трамп категорично заперечив існування інформаторів серед своєї адміністрації, в реальності він, схоже, в цьому зовсім не впевнений. Опісля його виступу на з’їзді консерваторів, у Білому Домі провели раптові перевірки телефонів частини його працівників, повідомляє Politico.
Прес-секретар Шон Спайсер зібрав співробітників офісу комунікацій на екстрену зустріч, під час якої наказав поставити усі телефони на стіл для перевірки – щоб пересвідчитись, що їм нема чого приховувати.
Чекінгу на недозволене спілкування з репортерами підлягала як робоча, так і особиста техніка держслужбовців. Спайсер наголосив, що факт цієї зустрічі має зберігатись у суворій таємниці, інакше будуть серйозні проблеми, – проте уже через деякий час американські видання із посиланням на «джерела в кімнаті» розповсюдили цю новину з усіма найдрібнішими деталями та навіть цитатами.
Mashable написав про цю зустріч так: «Уявіть, якби Ной збудував свій ковчег, не перевіривши його на наявність термітів. Все це свіжозрубане дерево, припасоване на місце для великого красивого човна, раптово виявляється повним дірок та промоклим до самої серцевини. А тепер уявіть, що цей човен – прес-офіс Білого Дому. Протікаючий корабель посеред бурі, який намагається вижити з допомогою клейкої стрічки й розбитих пластикових відер».
Прес-секретар Трампа Шон Спайсер перевірив телефони усіх співробітників офісу комунікацій
Фото: Jim Lo Scalzo/EPA
Неконфіденційні додатки
Одна з тем, якої Шон Спайсер також торкнувся на таємній зустрічі, – заборона використання додатків-месендержів на смартфонах. Йдеться передусім про застосунки Confide та Signal, які видаляють ваше повідомлення одразу ж після того, як воно було прочитане. Раніше повідомлялось, що працівники Білого Дому, зокрема й сам Шон Спайсер використовували ці додатки для робочого спілкування.
Проте з'ясувалось, що вони не такі вже й безпечні: інформація з текстами повідомлень не видаляється миттєво, а зберігається ще принаймні тиждень на серверах компанії. Крім цього, навіть після її видалення можна перевірити, з ким саме і як часто спілкувався користувач. А дізнатись його номер мобільного взагалі просто, адже він напряму прив’язаний до аккаунта, – повідомляє BuzzFeed.
Власне, завдяки цій програмі журналісти дізнались особистий номер телефону Спайсера, – вочевидь, це стало одним із поштовхів до заборони використання схожих додатків. Варто зауважити, що попереднім працівникам Білого Дому, зокрема й адміністрації Барака Обами, взагалі було заборонено використовувати сучасні ґаджети та соціальні медіа для робочого спілкування між собою – комунікація відбувалась виключно через e-mail та виключно через комп’ютери: з метою безпеки.
На таємній зустрічі Шон Спайсер також торкнувся теми заборони використання додатків-месендержів на смартфонах у співробітників офісу комунікацій адміністрації Білого дому (на фото зліва направо: перший заступник прес-секретаря Білого дому Сара Хакабі, директор зі зв'язків з громадськістю в офісі громадської зв'язку Омароса Меніголт і заступник директора зі зв'язків з громадськістю Радж Шах)
Фото: Jim Lo Scalzo/EPA
Реакція Трампа
А от в Трампа, схоже, уявлення про кіберзахист дещо інші.
Після витоку інформації про телефонні перевірки він уже не переконував, що це – вигадка. Втім, президент США і далі заперечує, що в Білому Домі налагоджено великий процес зливу даних. На думку Трампа, в усьому винен Барак Обама – про це він заявив у своєму найновішому інтерв’ю телеканалу FOX:
«Я вважаю, за цим стоїть президент Обама, тому що за цим точно стоять його люди», — заявив він.
На запитання про телефонні перевірки Трамп відовів, що повівся би по-інакшому, провівши особисті бесіди із кожним з працівників. Однак все одно вимагав би поглянути на їхні телефони, адже це нормальні речі. «Повірте, можна застосувати методи, які є набагато гіршими від цього – я буду з вами чесним», – заявив Трамп.
ЗМІ проти Білого Дому
Цілком ймовірно, співробітникам Білого Дому слід очікувати ще жорсткіших перевірок, адже вони були непрямо анонсовані самим Трампом. Як би там не було, деякі речі залишаються фактами: в адміністрації президента США є люди, які систематично зливають інформацію журналістам. І це не одна особа, адже витоки постійно відбуваються із декількох джерел.
Медіа оголосили Дональду Трампові війну, і у них є потужний козир: свої люди у таборі ворога. Крім того, цілком ймовірно, що в цьому їм допомагають спецслужби – як-от у випадку із скандальною відставкою радника з нацбезпеки Майкла Флінна. Сам Трамп також висловлював звинувачення ФБР у неспроможності подолати витоки із Білого Дому. У своєму Twitter він написав:
«ФБР зовсім нездатні зупинити людей, що «зливають» національну безпеку, і якими вже давно пронизаний наш уряд. ФБР не може навіть знайти зрадників серед себе. ЗМІ надається секретна інформація, яка може мати руйнівний ефект для Сполучених Штатів. ЗНАЙТИ НЕГАЙНО!»
Іронія полягає в тому, що серед багатьох інших речей здобути крісло президента США Трампові допомогли також фейкові новини. Тепер такі ж, за його словами, новини (які, одначе, є правдивими), можуть його цього крісла позбавити.
/Остап Яриш