Генасамблея ООН ухвалила резолюцію про репарації Україні від росії

Генеральна Асамблея ООН більшістю голосів ухвалила резолюцію «Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв'язку з агресією проти України», яку підготувала Україна за співавторства майже пів сотні країн.

Про це передає «Укрінформ».

Резолюцію підтримали 94 країни, проти проголосували 13, іще 74 вирішили утриматися.

Проти резолюції виступили росія, Білорусь, Китай, Куба, Північна Корея, Еритрея, Ефіопія, Іран, Малі, Нікарагуа, Сирія, Зімбабве та Центральноафриканська Республіка.

У резолюції держави ООН підтвердили, що росія має бути притягнута до відповідальності за порушення міжнародного права, зокрема її агресію, а також міжнародного гуманітарного права і прав людини. Відповідно, юридичні наслідки для рф мають передбачати відшкодування збитків, завданих Україні.

Також Генасамблея «визнає необхідність створення у співпраці з Україною міжнародного механізму відшкодування збитків».

Документ містить рекомендації державам щодо створення міжнародного реєстру таких збитків для документування доказів та інформації щодо шкоди, втрати або каліцтва, заподіяних війною фізичним і юридичним особам, а також державі.

Проєкт резолюції вніс постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.

«Пропозиція, яка сьогодні перед вами, є проголошенням того, що росія має бути притягнута до відповідальності за порушення міжнародного права в Україні. Це підтвердження необхідності створення конкретного механізму відшкодування збитків, який вдихне життя в цю декларацію», — прокоментував він.

Збитки від війни

За даними Київської школи економіки (KSE), лише сумапрямих збитків, яких завдали цивільній та військовій інфраструктурі в Україні, зросла до 114,5 мільярда доларів.

Крім того, українському довкіллю російське вторгнення за пів року завдало збитків на 962 мільярди гривень, або 26,1 мільярда доларів.

Нагадаємо, у липні український уряд презентував план відновлення країни: за підрахунками чиновників, для відновлення упродовж 10 років Україні потрібно 750 мільярдів доларів.