Гендиректор МАГАТЕ: «Зона безпеки» навколо ЗАЕС — про зобов’язання сторін, а не демілітаризацію території
Глава Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі пояснив, що «зона безпеки», яку організація пропонує створити навколо Запорізької атомної електростанції, означає зобов’язання сторін, а не демілітаризацію території.
Про це він заявив під час виступу на семінарі в Американській неурядовій раді з міжнародних відносин.
За словами Гроссі, «демілітаризовану зону» важко «зробити, перевірити, реалізувати». До того ж поряд із нею все одно існуватиме «надзвичайно мілітаризована» зона, зазначив Гроссі.
Тому в МАГАТЕ відмовилися від створення «демілітаризованої зони».
«Ми маємо на увазі концепцію зобов’язань, які можна перевірити, тому що в нас є наші люди, які спостерігають за тим, щоб станцію не атакували або не використовувати для здійснення атак», — додав Гроссі.
Очільник МАГАТЕ пояснив, що обговорював з Україною та росією різні розміри, форми та відстані можливої «демілітаризованої зони» і дійшов висновку, що територіальний чинник може розглядатися українцями як легітимізація російської присутності на ЗАЕС.
«Ми не хочемо, щоб це був політичний футбол. Для цієї роботи всі мають бути залучені, і всі — це всі. Тому я вирішив працювати з усіма країнами, дуже тісно співпрацювати з Вашингтоном, Лондоном, Парижем і Пекіном, з москвою, очевидно, з Києвом — насамперед», — наголосив він.
«Зона безпеки» довкола ЗАЕС
МАГАТЕ вже кілька разів закликало росію вивести свої сили з найбільшої в Європі атомної станції. Гендиректор Агентства Рафаель Гроссі також намагається домовитися про створення зони безпеки на станції.
У міністерстві закордонних справ росії в грудні 2022 року підтвердили, що ведуть перемовини з МАГАТЕ для створення «зони безпеки» навколо Запорізької АЕС. Водночас у рф заявляють, що не віддадуть контроль над станцією якійсь іншій стороні.
Водночас речник українського президента Сергій Нікіфоров наголосив, що позиція України лишається незмінною: Запорізька АЕС має повернутися під контроль України й бути повністю демілітаризованою.