Гени, які допомогли людству пережити чуму, досі впливають на здоров'я — дослідження
Зміни в людській генетиці, які сталися через чуму в 14 столітті, досі захищають від респіраторних захворювань, зокрема від коронавірусу.
Про це пише ScienceAlert з посиланням на дослідження, опубліковане в American Journal of Human Genetics.
Міжнародна група вчених проаналізувала три великі бази даних досліджень: UK Biobank, FinnGen і GenOMICC. Кожна з цих баз даних містить інформацію про сотні тисяч учасників.
Так вони дійшли до висновку, що ті, хто мав дві ідентичні копії гена ERAP2, мали на 40-50% більше шансів вижити, ніж ті, хто мав два різні варіанти гена. Нині вони знижують ризик респіраторних захворювань, таких як коронавірус. Однак, з іншого боку, ці гени можуть бути пов’язані з підвищеним ризиком розвитку інших захворювань: хвороби Крона, системного червоного вовчака, склеродермії, діабету І типу.
Щоб зрозуміти взаємозв’язок між ERAP2 і станами здоров’я сьогодні, науковці використали метод Метод аналізу генетичної інформації, в якому за змінну береться певна мінлива характеристика (поліморфізм) в межах виду, що впливає на появу якоїсь ознакименделівської рандомізації. Автори дослідження кажуть, що наслідки цих генетичних варіацій із часом можуть змінитися через зміну навколишнього середовища — оскільки сьогоднішнє життя суттєво відрізняється від того, яким воно було в 14 столітті.
Авторка: Катерина Єсікова