Генсек ООН заявив, що «глибоко шкодує» про рішення рф зупинити «зернову угоду» та розповів про свій лист до путіна
Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерреш прокоментував рішення росії про припинення роботи «зернової угоди». Він детальніше розповів, що написав у листі президенту рф володимиру путіну, де закликав не скасовувати міжнародну ініціативу.
Про це повідомляє ООН.
«Я глибоко шкодую про рішення російської федерації припинити реалізацію Чорноморської ініціативи, включаючи скасування російських гарантій безпеки судноплавства в північно-західній частині Чорного моря», — заявив генсек.
Генсек ООН розкрив подробиці змісту листа, який він надіслав путіну напередодні заяви рф про завершення «зернової угоди».
У зверненні до путіна він зазначив, що внаслідок роботи ініціативи російський експорт зерна й добрив наближається до повного відновлення. Зокрема, цьому сприяло те, що в дев’ятому пакеті санкцій Європейський Союз дозволив росії, зокрема, розморозити активи компаній із виробництва добрив.
«Ці нормативні рамки, а також широка взаємодія з приватним сектором для пошуку спеціальних рішень у банківському та страховому секторах призвели до поступової нормалізації умов торгівлі з липня 2022 року, включаючи зниження тарифів на фрахт і страхування», — писав генсек.
У листі також ішлося про те, що ООН співпрацювала з ключовими російськими групами-виробниками добрив, аби розблокувати частину заморожених активів рф.
Гутерреш писав, що учасники угоди створили індивідуальний механізм платежів для «Россільгоспбанку» через JP Morgan поза системою SWIFT. Окрім того, ООН вирішила виконати вимогу рф щодо цього банку та виступила посередником у пропозиції для Європейської комісії щодо надання можливості дочірній компанії «Россільгоспбанку» відновити доступ до SWIFT. Зі слів генсека, цю пропозицію можна «реалізувати в межах чинних нормативних актів».
«Ми розглядаємо це як унікальне політичне відкриття, що випливає зі справжнього бажання захистити глобальну продовольчу безпеку після 17 липня», — додав Гутерреш.
Генсек організації зазначив, що зрештою його пропозиції «залишилися без уваги», чимвін «глибоко розчарований».
Гутерреш запевнив, що дії рф не зупинять намагань ООН щодо сприяння доступу на світові ринки харчів і добрив із України та росії.
Що передувало?
17 липня росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди», про це російська сторона вже повідомила представників інших сторін Спільного координаційного центру.
У МЗС росії заявили, що попри заявлені гуманітарні цілі вивезення українського продовольства «було практично відразу переведене на суто комерційну основу».
Там також поскаржилися, що жодну з вимог росії не було виконано. Ідеться про підключення підсанкційного «Россільгоспбанку» до міжнародної платіжної системи SWIFT, дозвіл на ввезення до росії запчастин і обладнання для виробництва сільгосппродукції та добрив, «розмороження» закордонних рахунків російських компаній, розблокування транспортної логістики та страхування й реанімацію аміакопроводу Тольятті — Одеса.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала рішення росії цинічним і наголосила, що ЄС продовжить через «Шляхи солідарності» вивозити агропродовольчу продукцію з України та на світові ринки.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що власники кораблів готові продовжувати постачання без росії. Він доручив Міністерству закордонних справ підготувати українські офіційні сигнали до ООН і до Туреччини для того, щоб вони відповіли, що також готові продовжувати «зернову ініціативу».
Про «зернову угоду»
Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» та «Південного», — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Між собою Україна та росія угоди не підписували — лише паралельні домовленості з партнерами.
Дію угоди продовжували кілька разів, попри погрози росії її зупинити. А втім, росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботують і затягують час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи», за якою експортують зерно з України.
МЗС росії 4 липня заявило, що «немає підстав» для чергового продовження угоди, яка закінчується 17 липня. У рф висунули п’ять вимог для продовження ініціативи.