Гід «Книжковим Арсеналом»: куди піти, що слухати й дивитися

Ювілейний, десятий «Книжковий Арсенал» стартує сьогодні, 23 червня. Окрім презентацій нових книжок і подій для ілюстраторів фестиваль пропонує багато цікавого: лекції, майстер—класи, кінопокази, вистави та концерти. hromadske підготувало гайд подіями фестивалю, уклавши мініпутівник із вартих уваги фільмів, дискусій, музичних подій, поетичних читань, презентації кінорейтингу та вебінарів.

Кіно, вистави, перформанси

У день відкриття фестивалю, 23 червня, о 15:00 у залі Лекторій відвідувачам покажуть фільм «Жінки, що грають в ігри» про переможниць цьогорічної премії Women in Arts 2021 — письменницю Софію Андрухович, культурну журналістку Віру Балдинюк, диригентку Оксану Линів, художницю Аліну Клейтман, культурну менеджерку Юлію Федів та кінорежисерку Ірину Цілик.

Після показу відбудеться дискусія про жінок і сестринство в літературі за участі режисерки фільму Надії Парфан, культурної менеджерки Богдани Неборак та літературознавиці Ярини Цимбал.

Також 23 червня о 16:30 на Вуличній сцені плейбек-театр «Вільне місце» покаже перформанс «Про що вона мовчить». Подія відбудеться в межах презентації книжки «Про що вона мовчить» — це збірка із 48 історій про тілесність, сексуальність, біль, пошуки ідентичності, материнство, досвід важкої хвороби, токсичні стосунки та зцілення.

Серед авторок історій — реперка alyona alyona, акторка Ірма Вітовська, активістка й письменниця Настя Мельниченко та інші. Під час перформансу актори та музиканти імпровізуватимуть, щоб передати емоції оповідачки із книжки. Глядачі також можуть поділитися своїми історіями, які перетворять у театральне дійство.

25 червня о 19:30 відбудеться показ документального фільму «Казка про Коника» режисерів Уляни Осовської та Дениса Страшного, а також презентація однойменної книжки.

Фільм «Казка про Коника» розповідає про колишнього антирадянського активіста, а нині — світського монаха й художника Анатолія Лютюка з Таллінна, який із початком війни на сході України вирушає з волонтерською місією у прифронтові містечка.

В останній день фестивалю, 27 червня, о 15:45 у межах спеціальної підліткової програми «Просто цікаво, що буде в кінці» покажуть документальну виставу «Кінець дитинства» режисерки Тамари Антропової.

Для цієї вистави підлітки-куратори провели опитування про те, як закінчується дитинство, серед 126 підлітків та дорослих різного віку. Особливо цікавою вистава буде підліткам і всім, хто відчуває, що перебуває «на межі дитинства», зазначають організатори.

Лекції та майстер-класи

23 червня о 15:00 відбудеться вебінар для дітей та їхніх батьків «Нам не давали інструкції: Q&A про ментальне здоров’я для підлітків» за участю Олексія Карачинського — психотерапевта, члена української спілки психотерапевтів, доктора філософії у сфері психології, військового психолога, співзасновника «Театру переселенця».

25 червня о 15:00 в Лекторії відвідувачам розкажуть, як перетворити книжку на фільм. Минулого року «Книжковий Арсенал» разом з Одеським міжнародним кінофестивалем започаткували проєкт Book Pitch, щоб знайти сучасні українські книжки, які мають потенціал для екранізацій. Переможці можуть представити свій твір найкращим українським продюсерам і режисерам.

26 червня о 12:30 відбудеться майстер-клас для підлітків зі створення коміксів від литовської авторки Мігле Анушаускайте, а о 13:30 та 14:30 Школа анімації Pause to Play учитиме дітей 9-15 років робити власний мультфільм.

Читання, презентації

Одна зі спеціальних програм цьогорічного «Книжкового Арсеналу» присвячена коміксам. У її межах 23 червня о 16:30 відбудеться презентація українських авторських коміксів, а 25 червня о 12:00 презентують друге доповнене видання альбому «Тентен у країні Сов’єтів»Тентен — перший європейський герой коміксів та символ Бельгії. Перша з 24 книг розповідає про пригоди юного репортера Тентена в Совєцькому союзі, про тоталітарний режим, зокрема голод і колективізацію.

24 червня о 14:30 на Вуличній сцені білоруська поетеса Юлія Цімафєєва та українська письменниця Ірина Цілик читатимуть тексти з Білорусі та України, а о 16:30 там же відбудуться поетичні читання «Вірші свободи з Білорусі» за участі білоруських та українських письменниць/ків та поеток/ів Таццяни Нядбай, Альгєрда Бахарєвича, Лявона Вольського, Юлії Цімафєєвої, Остапа Сливинського та Андрея Хадановіча.

Довженко-Центр 24 червня о 19:30 у Лекторії представить проєкт «Рейтинг 100 найкращих фільмів в історії України». На презентації оголосять результати опитування 70 кіноекспертів(-ок), презентують інтернет-сторінку зі списком стрічок, продемонструють фрагменти фільмів, які отримали найбільше голосів, а також анонсують спеціальну програму Довженко-Центру на Одеському міжнародному кінофестивалі, створену за результатами рейтингу.

26 червня о 14:30 відбудуться читання «Листи з-за ґрат». Відомі українці — Наталя Сумська, Тарас Цимбалюк, Ольга Духніч, Римма Зюбіна й Тарас Тополя — читатимуть листи заручників Кремля.

Концерти

У день відкриття фестивалю, 23 червня, на Вуличній сцені о 20:00 відбудеться концерт гурту «Співочі кажани» за участі Сергія Жадана, письменника Владіміра Камінера та берлінського музиканта Юрія Гуржи.

Музична програма фестивалю «Сім струн для дядька Михайла» побудована навколо струнних інструментів: арфа, харківська бандура, скрипка, альт, віолончель, контрабас, а також рояль.

Усього сім інструментів — за кількістю віршів у циклі «Сім струн» Лесі Українки, який вона присвятила своєму родичу Михайлові Драгоманову. Цього року в них обох ювілеї: їй виповнюється 150, а йому — 180 років з дня народження.

Концерти відбуватимуться з 24 по 27 червня з 19:30 до 21:00 на Музичній сцені. Кураторка програми — музикознавиця Люба Морозова.

Завершиться «Книжковий Арсенал» виступом гурту «Жадан і Собаки» 27 червня о 20:00 на Вуличній сцені. Концерт транслюватимуть онлайн.

З повною програмою фестивалю можна ознайомитися на сайті «Книжкового Арсеналу».