Глава МЗС Естонії: Лише НАТО чи ядерна зброя можуть гарантувати безпеку для України
Міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу вважає, що якщо НАТО відмовить Україні у членстві, це створить «сіру зону» зону посеред Європи, а стримувати нову агресію росії доведеться вже більш руйнівною зброєю.
Про це розповів в інтерв’ю виданню Newsweek.
За його словами, єдиною гарантією безпеки для України від російської агресії в майбутньому є членство в НАТО або володіння ядерною зброєю. На його думку, другий варіант «неможливий і небажаний», тому він закликав союзників не відмовляти Україні у членстві в Альянсі в обмін на перемир’я з росією.
«Якщо ми скажемо, що ми на практиці не бачимо Україну як члена НАТО після цієї війни, це означатиме, що ми боїмося або прогнозуємо, що росія знову нападе, і тоді країни НАТО будуть втягнуті у світову війну, або принаймні у війну за європейський континент», — заявив Рейнсалу.
Він розкритикував альтернативу членству України в НАТО — договір безпеки, який, за інформацією The Wall Street Journal, пропонують Велика Британія, Німеччина та Франція.
«Який сенс намагатися копіювати НАТО, якщо ви чітко даєте зрозуміти, що це не НАТО? Це схоже на напів НАТО. Я б поставився до такої копії з великою підозрою», — додав естонський дипломат.
Рейнсалу нагадав про Будапештський меморандум, наголосивши, що він би не «купився» на нову подібну пропозицію.
Також, на його думку, якщо Україна залишиться поза зоною безпеки НАТО, це підірве процес відновлення країни, адже їй доведеться вкладати ресурси насамперед в оборону.
Заявка на членство в НАТО
Президент Володимир Зеленський 30 вересня 2022 року заявив, що Україна подає заявку на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку. Зробив він це після того, як глава рф володимир путін оголосив про анексію чотирьох областей України: Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської. 2014 року росія анексувала окупований Крим.
Зеленський закликав міжнародних партнерів відгукнутися на українські пропозиції щодо гарантій безпеки, які зможуть діяти, поки триватиме процес приєднання України до НАТО.
Вступ України до НАТО підтримали президенти дев’ятьох країн: Литви, Латвії, Естонії, Польщі, Чехії, Румунії, Словаччини, Північної Македонії та Чорногорії.
Додаткові пропозиції щодо безпеки
У вересні 2022 року Офіс президента презентували свої рекомендації щодо гарантій безпеки для України.
Київський безпековий договір має об'єднати Україну та держави-гаранти. Очікується, що основна група союзників візьме зобов’язання щодо підтримки ЗСУ, а ширша група надасть невійськові гарантії, побудовані довкола санкційних механізмів.
Однак в Офісі президента зазначили, що ця угода не має бути заміною вступу до НАТО — вона має бути засобом забезпечення безпеки, доки цей вступ не відбудеться.