Глухий кут Telegram: чи заблокують соцмережу через російську пропаганду
Він зручний, швидкий, у ньому багато цікавих і корисних каналів. Можна і спілкуватися, і читати новини, і самим писати й непогано заробляти на рекламі. Так, це про Telegram. За результатами опитування, торік він став головним джерелом новин для більшості українців. На це вплинула і війна.
Але так само Telegram несе небезпеку: аналітики кажуть, що концентрація фейків тут найбільша з усіх соцмереж. Та й загалом Telegram називають «легальним Частина інтернету, доступ до якої можна отримати лише через спеціальні програми. У даркнеті вкрай важко вистежити користувача, тож цим користуються продавці нелегальних послуг і товарів, а також шпигунські мережі.даркнетом».
Нещодавно здійнялася чергова хвиля обговорення: як врегулювати діяльність платформи? Одні вважають, що це не має сенсу, а інші не проти.
Для блогерів-мільйонників це значитиме втрату авдиторії та доходу. Для анонімних каналів — і поготів. Розслідувачі писали, що та ж Анонімний канал, якому неодноразово дорікали розповсюдженням неперевіреної інформації. Засновник каналу — Максим Лавриненко, розслідувачі пов’язували його з бізнесменом Володимиром Литвином.«Труха» може приносити сотні тисяч доларів.
Чи справді цю соцмережу хочуть невдовзі заблокувати — розбиралося hromadske.
Що не так з Telegram?
У листопаді заступниця директорки Міжнародна некомерційна організація, що опікується розвитком незалежних медіа, працює в Україні з 1993 року.Internews в Україні Оксана Майдан казала, що в месенджері-соцмережі не контролюють заперечення воєнних злочинів; фейки — зокрема, Зображення чи звук, що максимально нагадують правду, але насправді згенеровані за допомогою програмного забезпечення — часто з використанням штучного інтелекту.діпфейки; політичну дезінформацію; прославлення російських лідерів і військових тощо. У той час, як у Компанія, що володіє, зокрема, соцмережами Facebook, Instagram, а також месенджером WhatsApp.Meta, YouTube, TikTok та Соцмережа, що раніше називалася Twitter і була перейменована після купівлі платформи американським бізнесменом Ілоном Маском.X це все або взагалі заборонено, або принаймні обмежено та хоч трохи контрольовано.
Ту ж саму популярну «Труху» публічно звинувачували в поширенні фейків і підігруванні російській пропаганді. У 2022 році урядовий проєкт «Фільтр» від Міністерства культури й інформполітики опублікував інструкцію — як зрозуміти, чи можна довіряти Telegram-каналу. «Труху» в цій публікації визначили як «інформаційний смітник».
Крім того, деякі анонімні канали-мільйонники, як-от «Легитимный» і «Резидент», взагалі є російськими пропагандистами. Ці два у січні поширювали наративи про те, що керівнику ОП Андрію Єрмаку та президенту Володимиру Зеленському байдуже на військових — цю кампанію примітили експерти Український незалежний журналістський аналітичний центр, заснований у 1996 році. ІМІ опікується моніторингом медіа та проводить тренінги за сприяння авторитетних світових видань.Інституту масової інформації.
Тим часом у Головному управлінні розвідки стверджують, що росіяни масово закуповують і просувають Telegram-канали для розхитування ситуації в Україні.
Експерт ГО «Інститут дослідження кібервійни» Єгор Аушев називав Telegram «фактично легалізованим даркнетом», бо тут ще й розповсюджують зливи про українських військових, дитячу порнографію, продають наркотики — розповів він проєкту MediaSapiens.
Уже йдеться про блокування платформи?
Нещодавно в соцмережах написали про буцімто заяву комітету Верховної Ради з питань свободи слова, що «необхідно шукати шляхи для заборони» Telegram. Зокрема, про це говорив блогер-мільйонник Ігор Лаченков.
Голова цього комітету Ярослав Юрчишин у коментарі hromadske зазначив, що про блокування ніхто не говорив, а такий запит звучав з боку медійників. Посадовець і раніше наголошував, що це питання — наразі лише у дискусійній площині.
«Комітет готовий був стати майданчиком для обговорення механізмів зменшення російської пропаганди в Telegram. Але ті ж самі канали вирішили зробити гайп про заборону», — зауважив він.
Виникає логічне питання: якщо органи влади та політики заявляють про шкідливість Telegram, чому вони самі мають канал у цій соцмережі? До слова, колись ексзаступниця міністра оборони Ганна Маляр казала, що держава обрала Telegram для комунікації з народом на почату великої війни, бо «не було часу щось вигадувати».
Юрчишин зазначив, що вже є приклади, як-от у США, де заборонено державним органам користуватися TikTok. І додав, що у Норвегії TikTok і Telegram теж вважають небезпечними — там ними не рекомендують користуватися.
«Загалом, це питання не політичне, а безпекове. Тому якщо і будуть якісь кроки, то ініційовані СБУ чи Радою нацбезпеки й оборони. Якщо буде потрібне включення комітету — ми це зробимо», — пояснив посадовець.
А чи можна заблокувати Telegram?
Голова профільного комітету сказав, що технічно Україна вже блокувала російські соцмережі — «ВКонтакте» та «Одноклассники». Тоді противники таких заходів теж заявляли про утиски свободи слова, пригадує Юрчишин.
Постає питання про політичну волю для подібних рішень. Народні депутати теж використовують анонімні Telegram-канали для своєї вигоди. Наприклад, ІМІ писав, що згадки, виявлені під час моніторингу про Юлію Тимошенко, здебільшого мали ознаки Матеріал, що спрямований на поліпшення або ж створення позитивного іміджу політичних партій, окремих політиків або людей, окремих товарів організацій тощо, і прямо не позначений як реклама.джинси на користь політикині.
«Щодо наявності волі щодо блокування Telegram, то поки на пресконференцію влади ходять представники Telegram-каналів, — це питання скоріше риторичне», — прокоментував Юрчишин.
Нагадаємо, що «Труха» та ще низка Telegram-каналів заявили, що змогли отримати акредитацію на підсумкову пресконференцію президента Володимира Зеленського 19 грудня.
А таке блокування дало б результат?
Виникає ще одне питання: чи справді жорсткіші заходи спрацюють? Адже російська пропаганда звідти нікуди не дінеться. Можливо, краще просто підвищувати в українців рівень медіаграмотності? Юрчишин вважає, що на це підуть роки. Тоді як під час війни безпека, зокрема й інформаційна, потребує швидших рішень.
«Я сподіваюся на конструктивну взаємодію з адміністрацією Telegram. Якщо вдасться налагодити механізми адресного блокування російської дезінформації, то ні про які обмеження для мережі взагалі не треба буде говорити», — сказав він.
Позиція представників соцмережі
На початку лютого в українській розвідці визнали, що соцмережа Telegram містить у собі «цілу низку загроз для України». Представник ГУР Міноборони Андрій Юсов казав, що небезпеку становлять не окремі медіа на цій платформі, а власне сам Telegram.
Юсов наголосив, що з Telegram як компанією комунікувати найважче. Але робота триває: як на самій платформі, створюючи контент-руйнівник міфів, так і з погляду унормування діяльності цих майданчиків.
Згодом представники Telegram заявили, що платформа «є безпечною для українців». Її, мовляв, створили «спеціально для захисту користувачів від російського стеження», а його засновника Павла Дурова вислали з росії ще до виходу Telegram — з його слів, «за захист даних українців під час Революції гідності».