Головні історії тижня: Ринок землі, дослідження щодо Донбасу та імпічмент Трампа

Цього тижня Верховна Рада ухвалила бюджет на наступний рік, в Офісі президента заявили, що Володимир Зеленський повинен зустрітися з Володимиром Путіним у «нормандському форматі» 9 грудня, комітет ООН ухвалив резолюцію про захист прав людини у Криму, Коломойський та Боголюбов заплатили ПриватБанку 10 мільйонів фунтів стерлінгів, поліція відкрила провадження через расистські вигуки на матчі «Шахтар» — «Динамо», Disney+ прибрав епізод «Сімпсонів» за участі Майкла Джексона, а Білий дім оприлюднив переказ першої розмови Трампа і Зеленського. А ще ми запустили кампанію підтримки на Спільнокошті і зробили декілька важливих історій, про які — нижче.

Що ми знаємо про життя на окупованих територіях: 4 дослідження з Донбасу

Більш ніж половина опитаних мешканців окупованих територій Донбасу вважають, що ці території повинні стати частиною Росії. Водночас майже 58% — вважають себе громадянами України, понад третина мають паспорти самоназваних республік і майже 7% отримали російські паспорти. Дослідження з такими цифрами опублікувало «Дзеркало тижня». Але це не перше дослідження громадської думки, проведене на окупованій території від початку війни.

Як там живуть люди, як вони ставляться до української влади, хочуть незалежності чи приєднання до Росії, а також як закінчити війну, та що може об’єднати людей по обидва боки лінії розмежування — Ігор Шевчук проаналізував 4 дослідження, проведені зокрема й на непідконтрольних територіях Донбасу, та пояснив, що найбільше хвилює людей та які висновки зробили дослідники.

Як ринок землі змінить життя українців?

Цього тижня Верховна Рада у першому читанні підтримала законопроєкт про ринок землі в Україні. Питання вільного продажу сільськогосподарських земель супроводжують маніпуляції, популізм, сварки, суперечки, та екстремальне коливання за шкалою «зрада-перемога». Ярослав Вінокуров дуже просто пояснює, як саме запрацює ринок землі, якщо законопроєкт підтримають і у другому читанні. А за цим посиланням випуск програми «Свобода вибору з Андрієм Куликовим», у якій ринок землі обговорюють депутати від «Слуги народу» і «Батьківщини».

«Порошенко дав добро, щоб Луценко надавав інформацію Джуліані» — що засвідчив у Конгресі дипломат Джордж Кент

Головний серіал останніх тижнів — свідчення американських високопосадовців у Конгресі США. Ця історія, в першу чергу пов’язана із розслідуванням про імпічмент Дональда Трампа, але багато чого розповідає про українську політику — і внутрішню, і міжнародну. І Максим Каменев, Наталя Гуменюк та Олег Павлюк намагаються її оперативно переказувати.

Цього тижня свідчив Джордж Кент — заступник помічника держсекретаря США і один із найкращих знавців України серед американських дипломатів. Під час закритого виступу у Конгресі він згадував численних українських чиновників, політиків, активістів — від справи «діамантових прокурорів» до нерозслідування вбивства Каті Гандзюк. Та головне — Кент розповідає, яку роль українські політики та правоохоронці відіграли на початку історії, що може закінчитись відставкою президента США.

«Краще Рінату не їхати в Донецьк»: що ми дізналися із записів телефонних розмов ватажків бойовиків у справі МН17

Об’єднана слідча група, яка розслідує збиття «Боїнга-777» Малазійських авіаліній у липні 2014 року, оприлюднила нові записи телефонних розмов ватажків так званої «ДНР». У розмовах бойовиків між собою та з Владиславом Сурковим — помічником Володимира Путіна, обговорюють Ігоря Коломойського, Ріната Ахметова, та вказівки від ФСБ. Уплив Росії на «ДНР» «вийшов за межі військової підтримки, а відносини між російськими посадовцями та ватажками бойовиків «ДНР» видаються тіснішими», — йдеться в заяві Групи. Олег Павлюк та Олена Куренкова зібрали ключові подробиці оприлюднених телефонних розмов.

Мистецтво проти стін. Німецькі художники — про творчість до і після падіння Берлінського муру

В листопаді 1989 року впав Берлінський мур. Але ще до падіння стіна, яка 28 років була одним із головних символів Холодної війни, почала перетворюватися на арт-об’єкт. Протестне мистецтво, незграбні графіті — ідейні зображення акцентували на абсурдності бетонного кордону у центрі Європи. Нині туристи не залишають Берлін без селфі на тлі найвідоміших з них.

Як змінилося сприйняття німецькими митцями Берлінського муру після його падіння? І яке значення образ стіни нині має у їхній творчості? Олена Куренкова і Колян Пастико з’їздили у столицю Німеччини і поспілкувалися про це з сучасними художниками.