Олена Дума перемогла в конкурсі на посаду керівника АРМА. Що про неї відомо?
Перемогу в конкурсі на посаду керівника Національного агентства з питань виявлення, розшуку й управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) здобула Олена Дума. Раніше посли країн G7 заявляли, що з нетерпінням чекають завершення конкурсу.
Про це свідчить запис засідання конкурсної комісії з відбору кандидата на посаду нолови АРМА.
За Думу проголосували шестеро з восьми членів конкурсної комісії.
За інформацією «Судово-юридичної газети», Дума працювала на різних керівних посадах в органах державної влади починаючи із 2006 року:
- Кабінеті Міністрів;
- Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів;
- Міністерство аграрної політики та продовольства;
- Міністерстві юстиції;
- Фонді соціального страхування;
- Чернігівській обласній державній адміністрації.
В автобіографії вона вказує, що встигла змінити 12 посад на держслужбі.
Останнє місце роботи Думи — Чернігівська ОДА, де вона працювала заступницею голови адміністрації. Звідти посадовиця пішла з власної волі. Дума кілька разів змінювала прізвище.
Перед засіданням конкурсної комісії посли країн «Великої сімки» заявили, що з «нетерпінням чекають завершення конкурсу на посаду керівника АРМА та призначення людини доброчесної та високопрофесійної».
«З новим керівництвом АРМА зможе розвиватися далі, щоб ефективно виконувати свої функції, зокрема управління арештованими російськими активами», — ідеться у повідомленні.
Водночас міжнародна антикорупційна організація Transparency International Ukraine закликала членів Кабінету Міністрів не голосувати за призначення переможниці конкурсу на посаду.
Там наголошують, що це «несе великі репутаційні ризики для країни й для роботи незалежної та ефективної діяльності антикорупційної екосистеми й органів правопорядку».
«Досвід Олени Думи не повʼязаний із роботою у сфері, дотичній до кримінальної юстиції, а також не повʼязаний з управлінням чи розшуком активів. А це викликає сумніви в тому, наскільки компетентно вона зможе контролювати роботу працівників АРМА та представляти інтереси агентства перед іншими органами», — зазначили в TIU.
В організації додають, що 2019 року Дума брала безпосередню участь в агітації за одного з кандидатів на президенти України й дискредитації іншого претендента на цю посаду. Це вказує на політичну заангажованість переможниці конкурсу, що потенційно може впливати на її роботу на цій посаді, уважають у TIU.
Також громадські активісти вказують, що очільниця Чернігівської ОДА Анна Коваленко, заступницею якої була Дума, пов’язана з ексголовою Служби безпеки України Валентином Наливайченком.
Серед громадської спільноти є припущення про контакти Олени Думи з екскерівником кримського управління СБУ, підозрюваним у держзраді, Олегом Кулінічем. Зокрема, йшли розмови, що Дума просувала інтереси потенційного держзрадника Кулініча на Чернігівщині, хоча жодного кримінального провадження стосовно її залучення нині не зареєстровано, пише TIU.
Та найбільше, на думку антикорупціонерів, на заангажованість майбутньої очільниці АРМА свідчить спільна пресконференція у 2019 році із Семом Кісліним — фінансовим донором Рудольфа Джуліані, особистого адвоката колишнього президента США Дональда Трампа.
The New York Times писала, що Джуліані міг за вказівкою Трампа збирати в Україні інформацію для дискредитації Джо Байдена, нинішнього президента США.
Що передувало?
З серпня 2021 року обовʼязки голови АРМА виконує Дмитро Жоравович.
Його попередник — Віталій Сигидин отримав підозру у привласненні 400 тисяч доларів, писала «Українська правда».
У березні 2022-го конкурсна комісія оголосила імена кандидатів на посаду голови АРМА, які за результатами тестування пройшли до наступних етапів конкурсу.
Олена Дума тоді ввійшла до трійки лідерів, набравши 80 балів. Стільки ж балів набрав тимчасовий виконувач обов'язків голови АРМА Жоравович.