Google погрожує відключити свій пошуковик в Австралії. Через законопроєкт, який може зобов'язати компанію платити ЗМІ

Компанія Google погрожує вимкнути свій пошуковик в Австралії, якщо парламент ухвалить законопроєкт, що зобов'язує компанію платити медіа за публікацію їхніх матеріалів.

Як пише BBC, парламент Австралії розглядає законопроєкт, який дозволяє ЗМІ домовлятися з такими компаніями, як Google та Facebook, про те, скільки вони будуть їм платити за розміщення посилань на новини медіа. Якщо сторони не зможуть домовитися про це за три місяці, вони можуть звернутися до арбітражного суду.

Уряд стверджує, що технологічні платформи заробляють на людях, які хочуть читати новини, тому повинні платити редакціям за публікацію їхніх матеріалів. BBC наводить дані, що у 2019 році Google заробив 3,7 млрд доларів в Австралії, з них 7,7 млн — завдяки новинам.

Що кажуть у Google та Facebook?

Там проти такого закону. Так, Google пригрозив вилучити свій пошуковик для Австралії, а Facebook погрожує, що після ухвалення такого закону прибере можливість публікувати новини в соцмережі.

Як пише The Guardian, від такого рішення IT-компаній постраждають мільйони жителів Австралії: пошуковиком Google користуються 19 мільйонів австралійців, а Facebook — 17 мільйонів. Альтернативними пошуковиками можуть стати Bing та Yahoo!

У Google кажуть, що вони вже і так підтримують журналістику, оскільки завдяки пошуковику користувачі можуть знайти ЗМІ та перейти на їхній сайт. Там також згадали й агрегатор новин Google News як один зі способів підтримки журналістики.

Представник Facebook в Австралії Джош Махін заявив, що публікації ЗМІ становлять лише 5% від усіх публікацій у соцмережі, тому компанія не отримує від них комерційної вигоди.

Водночас виконавчий директор Guardian Australia Ден Стінтон під час слухань у комітеті з контролю за конкуренцію заявив, що Facebook вводить в оману своїми заявами, оскільки частина користувачів саме заради новин заходить у соцмережу. А компанія зі свого боку може заробити, показуючи рекламу цим користувачам.

Прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон зазначив, що не звертатиме уваги на погрози IT-гігантів. Водночас частина австралійців занепокоєна можливим блокуванням Google, оскільки невідомо, чи продовжать працювати інші сервіси компанії — Gmail, Maps тощо.