🎧 Горнятко кави та інші ритуали: як підтримати онкопацієнтів за допомогою малих справ / подкаст hromadske

У четвертому випуску подкасту «Я і воно...» Яна Сєдова та онкопсихологиня Ія Слабінська говорять про практику малих справ: як саме підтримувати онкопацієнтів; яка допомога, що не вимагає особливих зусиль, виявляється дуже терапевтичною; як невеличкі сюрпризи показують, що є чимало радощів, заради яких варто жити далі.

Слухайте в Apple Podcasts та SoundCloud.

За словами Ії Слабінської, не варто слідувати класичній фразі «Ніколи й нічого не просіть!». Адже люди навколо можуть не знати про потреби пацієнта. Головне його завдання — одужати, і на цьому шляху не соромно, а, навпаки, важливо і корисно говорити про свої потреби вголос.

Водночас оточуючим слід пам'ятати, що кожній людині в діагнозі потрібна допомога, але комусь попросити про неї простіше, комусь — важче; тому дзвоніть і пропонуйте самі, будь-яка турбота дасть онкопацієнту можливість «зарядити батарейку» і зайнятися лікуванням, а не турбуватися про щоденні побутові проблеми.

— Допоможіть пацієнтові зібрати інформацію про клініку, лікарів, клінічні дослідження, нові методики терапії, безкоштовні ліки.

— Розповідайте історії успішного лікування людей з таким самим діагнозом і схожою історією хвороби, про те, як справлятися з фізичним болем.

— Запропонуйте вислухати онкопацієнта в будь-який час: готовність стати для людини «жилеткою», дати можливість поскаржитися, поплакатися, побути слабкою і випустити пару може дати добрий терапевтичний ефект.

— Робіть приємні сюрпризи: запропонуйте сходити в театр, на концерт, у кіно, на пікнік, на зустріч із друзями чи колективом. Це допоможе пацієнту відволіктися і забути про хвороби, а гарні емоції позитивно вплинуть і на його фізичний стан.

— Допоможіть у побуті: приготуйте обід, купіть продуктів, допоможіть прибрати квартиру, вигуляйте собаку.

— Побудьте з дітьми, поки їхня мама на терапії. Це знизить її тривожність і допоможе зосередитися на лікуванні.

— Нагадайте пацієнтові про маленькі звички з його життя, запропонуйте якийсь простий ритуал; такі речі дуже стабілізують, дають зрозуміти, що життя триває.

— Не питайте, чи потрібна фінансова допомога: вона потрібна весь той час, поки пацієнт лікується. Допоможіть зібрати гроші, створіть сторінку допомоги в соцмережах.

— Не втрачайте інтересу до людини, поки вона отримує терапію. Запропонуйте підвезти її чи поїхати разом у клініку, на прийом до лікаря, на обстеження.

— Допомогу можуть надавати і компанії, якщо акції підтримки онкопацієнтів будуть організовані не тільки до дат, пов'язаних з онкологічними діагнозами, а й протягом усього року.