«Гречка» вже не та: кандидати в народні депутати «підкуповують» виборців підгузками, кавою і окулярами
Центрвиборчком завершив реєстрацію кандидатів у народні депутати. Це значно звужує поле для тих, хто «вкидав» гроші на свій округ, виборчі турне, адже після реєстрації за кожну витрачену гривню потрібно звітувати. Розповідаємо про найпопулярніші випадки «підкупу» виборців, зафіксовані спостерігачами ОПОРи, та пояснює чи має право Святослав Вакарчук і співати, і агітувати водночас.
Концерт чи агітація за «Голос» Вакарчука?
На брендованих автобусах та з безкоштовними концертами лідер партії “Голос” Святослав Вакарчук разом з командою їздить по Україні. «Тур Змін» розпочався 9 червня у Вінницькій області. За 2 тижні команда відвідала більше 100 міст та містечок. Остання зустріч з виборцями та концерт відбудеться у Києві 19 липня напередодні дня тиші, каже прес-секретар партії Ярема Дух. Київ за його підрахунками має стати 300м містом у “Турі Змін”.
Після приїзду у населений пункт Святослав Вакарчук та члени його команди зустрічаються з виборцями, презентують партію, розповідають про програму, представляють кандидатів, які йтимуть на мажоритарних округах. А після «офіційної» частини починається те, заради чого на центральних площах міст і містечок збираються тисячі людей — Вакарчук-лідер партії стає Вакарчуком-фронтменом гурту «Океан Ельзи» і дає кількагодинний концерт.
На запитання журналістів, чи не вважає партія такі концерти непрямим підкупом виборців, Вакарчук відповів — ні, бо під час самого виступу він не агітує віддавати голоси за партію.
Не вважає це підкупом виборців і громадянська мережа ОПОРА. Аналітик Олександр Небирикут каже, що Вакарчук обрав допустимий спосіб просування себе як потенційного кандидата у народні депутати.
Адже до 15 червня, коли у ЦВК зареєстрували партійний список “Голосу”, Вакарчук офіційно не був учасником виборчого процесу. Тому безкоштовні концерти тоді розцінювалися як популяризація потенційним кандидатом у парламентарі самого себе.
Після 15 червня організація безкоштовних концертів все одно не порушує виборче законодавство, каже Небирикут. За його словами у Вакарчука з’явився вибір: проводити концерти на яких ніяким чином не агітувати за “Голос” та кандидатів від партії або ж агітувати, але в такому випадку концерт організовувати за кошти з виборчого фонду партії. Обидва варіанти законні.
Кореспондент Громадського Василь Пехньо провів в «Турі змін» кілька днів і бачив як агітує Святослав Вакарчук вже після реєстрації партії «Голос» Центральною виборчою комісією. Початок концерту афішують на конкретний час, наприклад, на 20:00. Коли приходять люди, на сцені з’являється Святослав Вакарчук-політик, члени його команди, на екрани виводять символіку партії. Вони певний час спілкуються з тими, хто прийшов на концерт. Після цього за кілька хвилин забираю усю символіку і починається концерт Святослава Вакарчука-співака. «Де-юре все законно, але де-факто все відбувається на одній сцені з різницею в три хвилини», — розповідає Василь Пехньо.
Дбай про здоров’я
Тренд цієї виборчої кампанії — здоров’я виборців. На Вінниччині профілактичні огляди і консультації спеціалістів організовують аж троє самовисуванців-мажоритарників. Руслан Демчак, який у 2014 році обрався до парламенту на 18-му виборчому окрузі, у червні-липні запрошує всіх охочих перевірити зір та отримати консультацію сімейного лікаря.
У сусідньому 17-му виборчому окрузі його колега по фракції Микола Кучер організовує подібні медогляди вже другий рік поспіль. З 2018-го возить лікарів у села і його донька — депутатка Вінницької облради від «Блоку Петра Порошенка» Лариса Білозір.
Виборцям 195 округу на Черкащині голова обласного військового комісаріату Євгеній Курбет роздавав окуляри.
Це ж саме робив на 113 окрузі на Луганщині представник «Опозиційної платформи “За життя”» Володимир Струк.
Тепер ніяких помилкових позначок навпроти не свого кандидата.
Фестивалі та концерти
На Закарпатті в селі Поляна вирішили об’єднати різні формати і вийшов фестиваль громадського здоров’я «Поляна сили».
Тут можна було на турніку попідтягуватися, взяти участь у масовій зарядці, а під вечір послухати зірок естради та подивитися на феєрверк.
Організатори такого дозвілля — «Опозиційна платформа “За життя”» та голова Полянської сільради.
В громадянській мережі ОПОРА зазначають, що в цьому випадку була не тільки передчасна агітація, але й порушення принципу рівності виборчих прав, оскільки представники органів місцевого самоврядування, які на час виборів не пішли у відпустку, мають бути рівновіддаленими від усіх політичних сил.
Ще один приклад порушення закону та рекомендацій Міністерства освіти — зустріч лідера партії “Голос” Святослава Вакарчука із студентами Острозької академії. Вона не тільки відбулася в приміщенні вишу, що суперечить закону “Про освіту”, але в заході взяв участь ректор університету Ігор Пасічник, який закликав підтримати одного із мажоритарників “Голосу”. Робити це Міносвіти заборонило ще рік тому.
Народний депутат від Блоку Петра Порошенка, а зараз самовисуванець на 207 окрузі на Чернігівщині Анатолій Євлахов підвів під статтю керівництво Городнянської міської ради. Саме міськрада стала організатором ІV Відкритого фестивалю аматорської творчості «Summer Fest», залучивши основним спонсором Євлахова. А це порушення статті 3 закону “Про вибори народних депутатів”, в якій йдеться про те, що органи місцевого самоврядування мають неупереджено ставитися до всіх кандидатів.
Розважає своїх виборців концертами народний депутат від БПП Роман Мацола. Зараз він щоправда вже безпартійний і вирішив іти по своєму округу як самовисуванець. І щоб виборці не передумали під час голосування, його громадянська ініціатива «Інститут солідарності громад» у центрі округу — місті Шепетівка — на день міста організувала концерт гуртів «Мадам Тюссо» та «Скай».
Підставив «співоче крило» народному депутатові Артему Вітку, який балотується до парламенту по 149 округу на Полтавщині, народний артист України Павло Зібров. Під час концерту Вітко «погодився» на вмовляння людей і заявив, що буде балотуватися до Верховної Ради. З очевидних порушень, які зафіксувала ОПОРА, — діти, яких долучили до цього заходу.
Кава і дах над головою від Гереги
Червоні дахи, чорну каву та нову бруківку в парку і тротуар на вулиці Миру. Таку щедру пропозицію зробив чинний депутат і кандидат в народні депутати на 192 окрузі (Хмельницька область) Олександр Герега. Той самий, який є власником мережі будівельних супермаркетів “Епіцентр”.
Він домовився з головою Чемеровецької громади, що долучиться до ремонту дахів багатоповерхівок. По 30% вартості ремонту мають внести мешканці будинків і ОТГ, решту бере на себе Олександр Герега та “Епіцентр”. Такий собі сорокавідсотковий дисконт для одного селища.
Кандидат в народні депутати планує завершити проект облаштування доріжок з бруківки в місцевому парку та вимостити тротуар на вулиці Миру. «Поки йдуть вибори, ми будем займатися проєктом, щоб не сказали, що знов ми когось купляємо. А вибори закінчаться – зразу беремося за ремонт», — пообіцяв Герега.
Чого не довелося чекати місяць, то це кави. Допіо, капучино, флетвайт наливали одразу біля сцени. А бариста стояли за стійкою з надписом «правильна кава — конкретна справа» («За конкретні справи» — саме так називається партія Гереги).
Кому підгузки?
240 пачок підгузок 5 розміру вирішив роздати Віктор Пехник і написав відповідне оголошення у групі «Жовква — моє місто». Така благодійність вітається, однак не тоді, коли ти — помічник народного депутата, що планує йти на вибори від цього округу. Володимир Парасюк — а саме його помічником є Віктор Пехник — заявив, що про таку ініціативу не знав, утім, вважає її «позитивною, доброю і такою, що не стосується виборів».
Підгузки справді можуть бути деполітизовані… Центральної виборчою комісією. Так і сталося у цьому випадку. Пізнього недільного вечора ЦВК відмовилася реєструвати Володимира Парасюка мажоритарником у 122 окрузі (Жовківський та Яворівський райони Львівської області) через «невідповідність поданих документів вимогам законодавства».
Дедлайн при реєстрації та непрозорі фінанси
Голова правління громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська каже, що перший етап виборчої кампанії пройшов спокійно. Офіційно він завершиться 25 червня, коли Центрвиборчком закриє реєстрацію кандидатів у депутати.
Багато з них зловживали саме подачею документів в останній момент, бо це дозволяло вести виборчу кампанію, не будучи кандидатом у народні депутати. Відповідно не потрібно звітувати за кожну витрачену гривню. Саме непрозорість фінансування такої агітації стала негативною тенденцією першого місяця виборчої кампанії — каже Айвазовська.
Автори: Христина Бельскіте, Федір Прокопчук